Duygusal olarak zeki bir yapay zeka Mars yolculuğunda astronotları destekleyebilir

Duygusal olarak zeki bir yapay zeka Mars yolculuğunda astronotları destekleyebilir.
Astronotlar, uzay yolculuğunun eşsiz fiziksel sorunlarıyla da uğraşmak zorundalar- kemik ve kas kütlesinde ısınan mikrogravitenin etkileri, başa veya diğer ekstremitelere ağrılı baskı uygulayan ve bağışıklık sistemini zayıflatan sıvı değişimleri yaratır.

İnsan duygularını sezebilen ve empati ile cevap verebilen bir AI (Artificial intelligence-Yapay Zeka) asistanı, özellikle Mars ve gelecekteki görevlerde tam olarak gerekli olan şey olabilir.

İlgili: Astronot Olmak Nasıl Bir şey? NASA’da Astronot Olmak!

Duygusal olarak zeki bir yapay zeka Mars yolculuğunda astronotları destekleyebilir

Duygusal olarak zeki bir yapay zeka Mars yolculuğunda astronotları destekleyebilir

Fikir, mürettebatın ihtiyaçlarını tahmin edebileceği ve zihinsel sağlıkları risk altında görünüyorsa müdahale edebileceği yönündedir.

NASA’nın Jet Sevk Laboratuvarı (NASA’s Jet Propulsion Laboratory) CTO’su Tom Soderstrom, mevcut robotların gelişememesinin duygusal zeka eksikliğinden kaynaklandığını söylüyor.

İnsan davranışını izleyen akıllı bir asistan

Bu yüzden JPL, bir gün derin uzay görevlerinde astronotlara duygusal destek sağlayabilecek bir AI geliştirmek için Avustralyalı teknoloji firması Akin ile birlikte çalışıyor.

“Uzay aracının sıcaklığını ve yönünü kontrol edebilen, herhangi bir teknik problemi bulan insan davranışını izleyen akıllı bir asistana sahip olmak istiyoruz.”

Akin CEO’su Liesl Yearsley, amacın yapay zekanın, empatik destek sağlayan bir arkadaş olarak hareket etmek olduğunu söyledi.

“Düşünebilen bir robot düşünün, ‘Mary bugün biraz zor bir gün geçiriyor, meslektaşları ile biraz sorunları olduğunu fark ettim” diyor.

“AI daha sonra Mary’nin stresinin bir kısmını hafifletmek için biraz daha teşvik edici bir yol bulabilir.”
Bir ekibin zihinsel ve duygusal sağlığını izlemek, bugün NASA için bir sorun değildir. ISS’deki (International Space Station) astronotlar düzenli olarak yerdeki psikiyatristlerle konuşur.

Ancak bu sistemin çoğu, yalnızca astronotların Dünya yörüngesinde olması halinde mümkündür. Derin uzayda, saatlerce uzayabilen iletişimdeki gecikmelerle uğraşmanız gerekir.

Sonuç, Yardımcı Henry olarak adlandırılan bir sistem. Şu anda JPL gerekçesiyle ortaya çıkan, çalışanlar ve site ziyaretçileri ile sohbet eden AI, insanlarla etkileşim kurma ve insan duygularını tanıma yeteneğini göstermektedir.

Bu yıl şirket iki prototip daha üretecek

Henry, diğer birçok AI sistemi gibi, duygusal niyetle ilgili oldukları için insan konuşma ve yüz ifadelerindeki kalıpları tanımak için derin öğrenme kullanır. Daha sonra bu ipuçlarına, kaybolan veya kafası karışık görünen turistlere talimatlar veya bilgi sunmak gibi uygun ve empatik yollarla yanıt vermek üzere programlanmıştır.

Bu yıl şirket iki prototip daha üretecek: Kaşif Eva ve Anna Asistan. Eva daha çok özerk bir Henry’dir.
Ayrıca AI’nın daha karmaşık konuşmalarına katılırken ince konuşma ve yüz ifadesi ipuçlarını almasına izin verecek daha fazla sensörle donatılmıştır.

Anna daha çok JPL çalışanlarının ihtiyaçlarını tahmin eden, not alma, soruları cevaplama, nesneleri ve araçları kullanma ve sorun giderme sorunlarını çözen özerk bir laboratuvar asistanı gibi olacak.

Akin’in en büyük engelleri duygusal AI alanının tamamını rahatsız eden engellerdir. Northeastern Üniversitesi’nde insan duyguları konusunda uzmanlaşmış bir psikolog olan Lisa Feldman Barrett, daha önce çoğu teknoloji firmasının AI’nın insan duygularını tanıması için eğitme şeklinin derinden kusurlu olduğuna işaret etti. “Sistemler psikolojik anlamı tanımıyor” diyor.

“Fiziksel hareketleri ve değişimleri tanırlar ve psikolojik anlam çıkarırlar.” Bunlar kesinlikle aynı şey değildir.

Ancak, bir uzay aracı, duygusal olarak zeki bir AI’yi eğitmek için ideal bir ortam olabilir. AI, gemideki sadece küçük bir grup insanla etkileşime gireceğinden,

Barrett, her bireyin “yüz ifadelerinin kelime dağarcığını” ve yüz, beden, sesle nasıl ifade ettiklerini öğrenebilecek.

Bu ifadelerin bir uzay misyonunun bağlamında ve ortamında, diğer astronotları içeren sosyal ortamlarda nasıl değiştiğini anlamak mümkün olabilir.

“Bunu kapalı bir ortamda, bir veya birkaç kişi için yapmaya çalışmak, açık bir ortamda yapmaya çalışmaktan daha ulaşılabilir sorunlara yol açabilir” diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    SV2A adlı protein şizofreni tedavisinde kullanılabilir.

    SV2A adlı protein şizofreni tedavisinde kullanılabilir.

    Bu Bilim İnsanları Dev Mantar Binalarında Yaşayabileceğimizi Düşünüyor