Ebeveynlik, Çocuğunuzu Kontrol Etmek Değildir!

Ebeveynlik, Çocuğunuzu Kontrol Etmek Değildir! Çocuğumu kontrol edemiyorum!

Bunu sık sık çocuklarının davranışlarını kontrol edemeyen ve kendi isteklerini yerine getirmemelerinden yakınan ebeveynlerden duyuyorum.

Ama gerçekten de ebeveynlik kendinizin ve çocuğunuzun hayatındaki kontrolle ilgili bir aşama mı? Ya da güç?

Doğumdan 18 yaşına kadarki süreç, çocuklarınızı büyüttüğünüz ve desteklediğiniz bir dönemdir; bir irade savaşı değil. Yetişkin bir birey olduklarında ailelere kendilerinin mi yoksa çocuklarının mı hüsrana uğradıklarını sorarım.

İlgili: Çocuk Gelişimi Nedir? Çocuğunuzun Gelişimi İçin Faydalı Bilgiler.


İlişkilerdeki sürekli mücadeleler artık tatlı olmaktan çıkar ve bitebilir. Fakat çocuğunuzla ilişkiyi sona erdirme gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer çocuğunuzla iletişiminiz zor ise bu ilişkiyi gözden geçirmelisiniz.

Çocuğunuzla olan ilişkiniz kontrolün kimde olduğuyla ilgili değildir

Aslında bu, gerçek bir duygusal bağlantıyla ilgilidir. Çocuğunuza bağırma ya da tehdit etmenizle ilgili de değildir. Ebeveynlik, çocuğunuz için belirli standart ve beklentiler belirlemek, onlar için bunları tutmaktır.

Yani günlük rutinler için birbirinizle nasıl konuşacağınız, üzüntü, öfke ve sevincinizi nasıl paylaşacağınıza dair yönergeler belirlemektir. Çocuğunuz büyüdükçe de bu standartları yükseltmekle de ilgilidir.

Bu, çocuğunuzun evinize veya ailenize hükmettiği ya da oyuncakları, mobilyaları veya duvarları yok etme iznine sahip oldukları anlamına gelmez. Bu, çocuğunuzu duyacağınız ve onun davranışları, sözcükleri aracılığıyla sizin anlayışınız doğrultusunda hayal kırıklıklarını nasıl ifade etmesi gerektiğine dair bir beklentiniz ve standartınız olduğu anlamına gelir.

Ebeveynlik, çocuğunuzun beklentilerinize uyması ile ilgili değildir

Ebeveyn olarak, çocuğumuzun mizaç ve duygusal ihtiyaçlarını anlamak ve bu ihtiyaçları karşılamak bizim görevimizdir. Çok iyi anladığım bir çocuğumun yanında duygusal ihtiyaçlarını çok iyi öğrenmek zorunda olduğum bir çocuğum da var.

Çünkü bu çocuğumun duygularını ifade ediş şekli benimkinden çok farklı. Aslında farklı bir dil konuşuyoruz ama bu onun yanlış olduğunun ya da ihtiyaçlarının geçerli olmadığı anlamına gelmez. Sadece dinlemem, tercüme etmem ve farklı bir şekilde cevap vermem gerektiği anlamına geliyor.
Ebeveyn olduğumuzda çocuklarımızın kim olacağı ve ne olacağı hakkında bazı beklentilerimiz vardı. Ben uyumlu bir çocuktum.

Anne ve babam otoriterdi. Ailemin söyledikleri anlamsız gelse bile yaptım. Çocuklarımsa bana uymadığında yaşadığım şoku ve öfkemi hayal edebilirsiniz. Kendimi kontrolsüz hissettim, korkum. Daha yüksek sesle öfkelenmeye başladım.

Sonuç ise ağlayan bir çocuk ve bunalmış bir anneydi. Duygusal ve fiziksel olarak hissettiğim şekli hiç beğenmedim. Kaba ve öfkeli anne olmak istemiyordum. Kolay olmadı fakat ebeveynlerimin nasıl disiplinli olduğunu, neyin bende işe yarayıp yaramadığını gözden geçirmek zorunda kaldım.

Bir ebeveyn olarak hem kendi beklentilerimi hem de çocuklarımın beklentilerini karşılamak zorunda kaldım. Kendimi hem ebeveyn olarak ve çocuklarıma karşı hislerimi geliştirmek için hala çocukluk yaralarımı ziyaret ediyorum.

Ebeveynlik, güçle gelen ve sessizce ayrılan bir dalgadır.

Ebeveynlik, Çocuğunuzu Kontrol Etmek Değildir!

Ne zaman müdahale edileceğini, çocuğunuzun ne zaman mücadele edeceğini, ne zaman koçluk yapacağını ve çocuğunuzun anladığı gibi uzaktan ne zaman izleyeceğini bilme dansıdır. Kolay değil tabi ki.

Benim gibi bir saptayıcı olabilirsiniz. Nasıl yapılacağını öğrenmem gereken en zor şey, nefesimi tutarken ve geri dönmeleri için dua ederken çocuklarımın düşmesine izin vermektir.
Tüm çocuklarınız için gün boyunca ebeveynlik yapmanın tek bir yolu yoktur. Ebeveyn olarak işimiz, çocuklarımızı her günün her anına cevap vermeleri gerektiği şekilde dinlemek, tercüme etmek ve yanıtlamaktır.

Bu, çocuklarınızın “evinizi yönettiği” anlamına gelmez, daha ziyade, o anlar gelip gittikçe çocuğunuzun ihtiyaçlarını dinleme ve onları karşılayabildiğiniz anlamına geliyor..
Ebeveynlik kontrolle ilgili değil, beklentileri ve standartları belirlemek, dinlemek, çocuğunuzun sizden nasıl farklı olduğunu anlamak ve geçmişinizi bugüne taşımadığınızdan emin olmaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

LizMatheisPh.D.
Çeviri: Burak AKTEPE

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ateşböceklerinin O Güzel Parıltısı Bizim Yüzümüzden Sönecek!

    Antibiyotiğe Dirençli Bakterileri Tespit Etmek İçin Renk Değiştiren Yara Bandı Oluşturuldu