Efsanevi Bayeux Gobleninde Gizlenen Müstehcen Bir Sır Bulundu

Bayeux goblenini bilmeyen yoktur. Kendi türünde en bilinen eser olan goblen 70 metre uzunlukta nakışla işlenmiş bir sanat eseri. Goblende Norman güçlerinin yaklaşık olarak bin yıl kadar önce İngiltere’yi nasıl işgal ettiğinin hikayesi anlatılıyor.

Yapıldığı zamandan beri hayranlık uyandıran bu esere ilişkin birçok şey yazılıp çizildi. Aslında bu esere ilişkin yeni bir şey ortaya çıkabileceği mümkün görünmüyordu.

Ama nasıl olduysa Oxford Üniversitesi’nde bir ortaçağ profesörü olan George Garnett, goblenle ilgili yeni bir şey keşfetti. Profesör Garnett’i BBC History Magazine verdiği demeçte, “Bildiğim kadarıyla, daha önce kimse goblene kaç pen¦s işlendiğini saymadı. Bu tarihsel adaletsizliği düzeltme görevini üzerime aldım.

Yapmış olduğum hesaplamalarda, orijinal goblene 93 adet pen¦s işlenmiş olduğunu keşfettim. Bunlardan 4 tanesi erkeklerde görünüyor. Beşincisi ise bir askerin cesedinde göze çarpıyor. Geri kalan 88 pen¦s ise atlarda işlenmiş.

Goblende insan c¦nsel organları kenarlara hapsedilmiş ve gizlenmeye çalışılmışken, atların c¦nsel organları ana gövdede ulu orta sergilenmektedir” dedi. Profesör Garnett, yaptığı çalışmanın eserinin ünlü nakışlarını nasıl anlayacağımıza dair önemli bir ışık tuttuğunu iddia ediyor.

Profesör, Goblende işlenen pen¦s figürlerinin aynı zamanda bir güç gösterisi olarak sunulduğuna dikkat çekiyor. Bu durumda goblenin dokumasının BishopOdo tarafından ortaya atılan, goblenin Fatih’in üvey kardeşi William tarafından yönetildiği teorisiyle bağ kuruyor. Gerçekte bu efsanevi eser sadece bir pen¦s ölçüm yarışması olabilir.

Resmi olarak Bayeux Goblenindeki en mutlu at: bir damat, Fatih William’a bir savaş aygırı sunarken. Doğrulanmış

Garnett’in teorisi, çeşitli karakterlerin gücü ve öneminin, atalarının erkekliği ve atların pen¦s büyüklüğüyle goblene işlendiği yönünde. Bu fikir aslında tarihte başka eserlerde de kullanılmış.

Tarihte özenle işlenmiş olan beş insan pen¦siyle ilgili bilim insanları ilk anda görüldüklerinden daha derin bir anlama sahip olduklarına inanıyor. Ancak burada ortaya çıkan soru ortaçağın fikirlere ve c¦nselliğe kapalı ortamında, kilise için tasarlanmış bir goblende böylesi figürler nasıl kullanılabildi. Bu konuyla ilgili araştırmalar devam edecek.

Kaynak

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    nasa artemis ay

    Nasa Ay’da Yaşamak İçin Tarih Verdi!

    Kayıtlı Sesiniz Sizi Neden Bu kadar Çok Rahatsız Ediyor?