Einstein’ın Müzayedede Satılan ‘Hitler Çılgınlığı’ Hakkında Yazdığı Mektubu

Albert Einstein’ın, içerisinde bütün Almanya’ yı ele geçiren “Hitler çılgınlığı” ve oğlunun şizofreni tedavilerinden de bahsetteği birkaç mektubu açık artırma ile en yüksek teklif yapanlara satıldı. Einstein üretken bir yazardı ve mektuparı da tarihçilerin Einstein’ın kafasının neler ile meşgul olduğunu görmesini sağladı. Mektuplarda görüldüğü üzere Einstein büyük küçük birçok sorunla meşguldü. En çok da dünya olaylarının Nazi Almayası tarafından hedeflenen kendisi ve etrafındaki insanları nasıl etkilendiğini düşünüyordu. Örneğin müzayedede satılan 10 Haziran 1939 tarihli bir mektubu, New York’da bulunan Columbia Üniversitesindeki radyasyon tedavisi alanında lider olan Maurice Lenz’e yazılmış. Mektupta Lenz’in yaptığı araştımaları tartışmadı, onun yerine İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi mültecilere fayda sağladığı çalışmalarından dolayı onu tebrik etti. “Yahudi halkının binlerce yıl hayatta kalmasını sağlayan direnişin gücü, büyük ölçüde karşılıklı yardımlaşma geleneklerine dayanıyor” diye yazdı Einstein arkadaşına.

“Bu ızdırap dolu zamanlarda birbirimize olan yardım etme isteğimiz zorlu bir teste tabi tutuluyor. Atalarımız gibi bizimde bu testi geçmemizi umarım.”

Einsten, 17 Nisan 1934 tarhli bir başka mektubunda ise eski eşi Mileva Marić ’e çocukları ve mali durumları hakkında yazmış. Çiftin, şizofreni tanısı konulmuş Eduard ”Teitel” Einstein dahil olmak üzere 3 çocukları vardı. Almanca yazılmış mektup, Eduard için kimyasal bir müdehalenin iyileşmesine yardımı olabileceğini açıklıyor. ”Başlıkları dikkatlice okudum ve bunun gibi kimyasal bir müdehale ile başarılı bir sonuç almak imkansız görünmüyor. Basitçe, kandaki şeker eksikliğinden dolayı oluşan salgı sistemine güçlü bir uyarıcı oluşturacaktır.”diye yazdı Eninstein.

Bir bilim insanı olan Einstein gene de tedbirli olunması gerektiğini söyledi.”Bu konu için aceleci davranmamalı ve daha fazla deneyim elde edilene kadar beklemeliyiz.” Mektupta Marić’in banka borçlarını ödemesi için gönderdiği paradan da bahsediyordu.” Yapılan çeşitli yardımlar ile kendimi heryerde en aşırı şekillerde kısıtlamaktan dolayı çok fazla gerginlik yaşıyorum. Bütün bunlar, etrafımdaki insanların bütün yaşamlarını mahveden ‘Hitler Çılgınlığı ’nın bir sonucu.” 1920’li yılların başında bile Enstein Naziler ‘in güç kazandığını görebiliyordu. Einstein’ ın ablasına yazdığı, müzayedede satılan, bir başka mektupta ise “ Münih’ e gitmem gerekiyordu fakat gitmeyeceğim çünkü bu yaşamamı direk tehlikeye sokar”
Editör / Yazar: Ramazan Fırat Şahin
Kaynak : https://www.livescience.com/65077-eight-einstein-letters-auctioned.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Hayat, Dünya oluşumunu tamamlamadan önce mi oluşmaya başladı?

Bu dünyanın en tehlikeli deniz yolu mu?