Einstein'ın Ünlü Mektubu Açık Arttırmaya Çıkıyor

Dünya’nın önde gelen fizikçilerinden olan Albert Einstein, ölümünden bir yıl önce yazdığı ”Tanrı Mektubu”nda tanrının varlığını ve dini açık bir şekilde reddettiğini belirtmişti. Birçok kez tartışmaların odağında olan mektup, Aralık ayında açık arttırmaya çıkarılacak.

Albert Einstein, 1954 yılında Yahudi filozof Eric Gutkind’e yazdığı mektupta ”Tanrı sözcüğü bana göre insanın güçsüzlüğünün bir ifadesi ve ürünü olmaktan başka bir şey değil. İncil saygı duyduğum, ancak yine de ilkel ve bir hayli çocuksu bulduğum bir söylenceler topluluğu. Hiçbir yorum, ne denli incelikli olursa olsun, bu görüşümü değiştiremez. En incelikli yorumlamalar birbirlerinden oldukça farklılar ve bunların özgün metinle hemen hemen hiçbir ilgisi yok. Bana göre Yahudilik, öteki tüm dinler gibi, en çocuksu boş inançların nesneleştirilmesidir ve üyesi olmaktan mutluluk duyduğum, düşünce yapısına son derece yakın olduğum Yahudi halkı da benim için öteki insanlardan farklı bir niteliğe sahip değildir…Bu insanlarda ‘seçilmiş’ olduklarını gösteren hiçbir şey görmüyorum.” demişti.

Mektup, 2008’deki bir açık artırmada 404 bin dolara satılmış ve o dönemde büyük bir tartışma yaratmıştı. 2012’de eBay( İnternet üzerindeki en büyük açık artırma usulü alışveriş sitesi olan Amerikan şirketi. )’de açık arttırmaya çıkarılan mektup, 3 milyon dolar başlangıç fiyatıyla satışa çıkarılmış ancak alıcı bulamamıştı. Müzayede şirketi Christie’s yetkilileri, New York’taki açık arttırmanın Aralık ayında olacağını ve mektubun bir buçuk milyon dolara satılmasını beklediklerini söyledi.
Kaynak: https://www.livescience.com/63741-einstein-god-letter-auctioned-christies.html
Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Plüton'un milyarlarca mil ötesinde yeni bir cisim keşfedildi

Japon bilim insanları, İnşaat işlerinde çalışabilecek insansı robot üretti.