El Damarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çoğu insan için, el damarları ve kollardaki şişkin damarlar kozmetik bir konudur. Bununla birlikte, daha az yaygın durumlarda, vücudun bu bölgesindeki şişkin damarlar, altta yatan bir tıbbi durumun işareti olabilir.

Birçok şişkin ven yüzeyseldir. Bazı insanlar görüntülerini rahatsız edici bulsalar da, zararlı değildirler. Bununla birlikte, sağlık kaygısı olan herkes, altta yatan bir durumun sonucu olmadığından emin olmak için bir doktora başvurmalıdır. Şişkin el damarlarından kurtulmak isteyenler için bazı tedavi seçenekleri mevcuttur.

El Damarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şişkin el damarlarının olası nedenleri arasında şunlar vardır:

Yaş

Yaş, bir kişinin el damarlarının belirgin hale gelme derecesinde önemli bir faktördür. Yüzeyde, cilt incelmeye başlar ve bir insan yaşlandıkça esnekliğini kaybeder.

Damarlarda kan zayıflamış kapakçıklardan dolayı daha uzun süre havuzda kalabilir. Toplayıcı kan damarları biraz daha kalınlaştırabilir ve şişkin görünmelerine neden olabilir.

Zayıf olmak

Ellerde yağ, damarların daha az görünür olmasına neden olur. Genel olarak zayıf veya ince elleri olan kişiler, damarlarının daha belirgin olduğunu görebilir.

Sıcak havalarda

Dışarısı sıcak olduğunda vücut, vücudu serinletmek için yüzey damarlarına fazladan kan gönderir. Bazen, bu damarların çalışmasını etkileyebilir. Bu meydana gelirse, ellerinde daha fazla kan birikmesi ile genişleyebilirler. Aksine, soğuk olduğunda damarlar daha az görünür hale gelebilir.

Egzersiz

Egzersiz sırasında, bir kişinin kan basıncı yükselir. Kan basıncı arttıkça, bir kişinin damarları cilde yakınlaşacaktır. Çoğu durumda, kişi egzersizini bitirdiğinde damarlar normale döner.

Bununla birlikte, eğer bir kişi sıklıkla egzersiz yaparsa, damarları ellerinde ve vücudun diğer bölgelerinde kalıcı olarak şişmeye başlayabilir. Bu etkinin özellikle ağır ağırlıkları kaldıranları etkilemesi muhtemeldir.

Genetik

Bir kişinin genleri ayrıca el damarlarının ortaya çıkmasında rol oynayabilir. Şiddetli el damarları olan aile üyesi olan kişilerin vücudun bu bölümünde belirgin damarları olma olasılığı daha yüksektir.

Ven iltihabı

Bazı durumlarda, bir kişinin şişkin damarlarından flebit adı verilen bir durum sorumlu olabilir.
Flebit, damarların iltihabıdır. Genellikle enfeksiyon, otoimmün bozukluk veya yaralanma gibi başka bir durumla ilişkisi vardır.

Varisli damarlar

Varis bacaklarda daha sık görülür, ancak ellerde de görülebilir. Varisli damarlar, bu damarlardaki kapakçıkların düzgün çalışmamasından kaynaklanır. Varisli damarlar kan akışını zorlaştırır. Durum genişlemiş ve muhtemelen ağrılı damarlara neden olabilir.

Yüzeysel tromboflebit

Yüzeysel tromboflebit, cildin yüzeyine yakın bir damarın şişmesidir. Bir kan pıhtısı genellikle altta yatan nedendir. Damar içine bir intravenöz (IV) veya başka bir travmanın uzun süre kullanılmasından sonra bir pıhtı oluşabilir. Yüzeysel tromboflebit ağrılı veya rahatsız edici olabilir, ancak genellikle tehlikeli değildir.

Tedavi

El Damarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Şişkin el damarlarının tedavisi nedene bağlıdır. Çoğu durumda, insanları tedavi aramaya motive eden tıbbi nedenlerden ziyade kozmetiktir. Çoğu şişkin el damarları hiç tedavi gerektirmez.

Ambulatuvar flebektomi: Bu yöntem, damarın rahatsız edici bölümünü çıkarmak için ven çevresinde küçük bir kesi içerir.

Skleroterapi: Bu prosedür damarda yara oluşmasına neden olacak bir kimyasal madde enjekte edilmesini içerir. Yara damarı kapatır.

Lazer tedavisi veya endovenöz ablasyon tedavisi: Doktorlar, şişen damarları kapatmak için radyo dalgaları veya yükseltilmiş ışık kullanabilirler.

Ven ligasyonu: Bu prosedürden geçen bir kişi genel anestezi altında olacaktır. Doktor veni kapatıp bağlar. Doktorlar bu tekniği yalnızca daha büyük damarlar için kullanırlar.

Bu işlemlerden herhangi birini takiben, vücut kanı diğer sağlıklı damarlara yönlendirecektir. Bir süre sonra problem damarı kaybolur.

Bir kişinin şişkin el damarları flebitin sonucuysa, tedavi olarak antibiyotik veya antienflamatuvar almak, ılık kompres uygulamak ve elinizi yüksek tutmak yardımcı olabilir.

Nedeni tromboflebit ise, doktor kişiye beklemesini önerebilir. Tipik olarak, ağrı 3-4 hafta içinde kaybolur. Bu arada, sıcak kompresler veya reçetesiz satılan ağrı kesiciler rahatsızlığı azaltabilir.

Özet

El Damarları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Çoğu insan için, eldeki şişkin damarlar önemli bir tıbbi problem oluşturmaz. Bunun yerine, kozmetik bir endişedir. Onlardan kurtulmak isteyen herkes damarları tedavi etmek için kozmetik prosedürlere bakabilir.

Bir kişi başka semptomlar yaşıyorsa veya şişkin damarlara neden olan tıbbi bir sorun olabileceğinden endişeleniyorsa bir doktorla konuşmalıdır. Bir doktor altta yatan sorunları teşhis edebilir ve uygun tedaviler önerebilir.

Kaynak:

 • Deep vein thrombosis. (2018).
  https://medlineplus.gov/deepveinthrombosis.html
 • NCI dictionary of cancer terms: Phlebitis. (n.d.).
  https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/phlebitis
 • Thrombophlebitis – superficial. (2017).
  https://cks.nice.org.uk/thrombophlebitis-superficial#!scenario
 • Varicose veins. (n.d.).
  https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/varicose-veins
 • Vascular disorders. (2013).
  https://www.assh.org/handcare/hand-arm-conditions/vascular-disorders

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Hızlandırılmış Bir Video Güneş’in 10 Yıllık Geçmişini 6 Dakikada Gösteriyor!

  Büyüleyici Açıklamalarla 10 Yaygın Soru