El Yazısı ile Kişilik Arasında Herhangi Bir Bağlantı Var mı?

Çok iyi hatırlıyorum, çocukken el yazımın geriye yatık olmasını kabullenmiyordum. Şekilsiz harflerimin boş bir kişiliği gösterdiği konusunda uyarılmıştım. 19. yüzyılda, Fransız Katolik din adamları tarafından benimsenen el yazısı analizi, yazıbilim ya da grafoloji, bir kişinin el yazısından analiz yaparak, kişinin nasıl bir kişiliğe sahip olduğu konusunda birçok çıkarımda bulunuyor.

El Yazısı ile Kişilik Arasında Herhangi Bir Bağlantı Var mı?

Örneğin, ‘y’ ve ‘g’ harflerinizde hafif sarkıklık ve soğan biçimde halkalar varsa bu cinsel gücünüzün bir işareti olarak tanımlanıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, belki de çağdaş psikoloji grafolojiyi bir şaka olarak görür. Aslında el yazımızın kişilik özelliklerimizi ortaya koyduğu iddiası, ABD’li psikologlardan oluşan bir ekip tarafından yazılmış ve etkili bir kitap olan ’50 Büyük Efsane Psikoloji’ kitabında listelenmiştir.

Bununla birlikte, el yazısını kişiliğe bağlayan özel iddialar, ana akım psikoloji dergilerinde bile ortaya çıkmaya devam ediyor.

El Yazısı ile Kişilik Arasında Herhangi Bir Bağlantı Var mı?

Örneğin, Uruguay’daki araştırmacılar tarafından 2016 yılında yapılan bir çalışmada, yüzlerce kişi, kişilik testlerini yapıp daha sonra isimlerinin altını imzaladı. Araştırmacılar, erkekler arasında daha büyük bir imzanın daha fazla sosyal meydan okumaya sahip olmakla, kadınlarda ise daha büyük bir imzanın narsist kişilik özelliklere sahip olmakla ilişkili olduğunu bildirdiler.

İlginizi çekebilir: Bu 14 Şeyden Muzdaripseniz Narsistler Tarafından Yetiştirilmiş Olabilirsiniz

Bu nedenle, yazım şeklinizin açığa çıkartabileceği birçok spesifik durum olabilir. Aynı zamanda Uruguaylı araştırmacılar, imzaların özel bir durum olduğunu öne sürüyorlar, çünkü kendilerini ifade etmenin bir biçimi olarak hizmet ettiğini söylüyorlar.

Burak ŞEN

Yeni Bir Çevre Sorunumuz Var Artık! Yüz Maskeleri ve Lateks Eldivenler

Müzik Sizi Neden Mutlu Eder? İşte Bilimsel Açıklaması