Elektronik Sigaralar Isınma Sonrasında Daha Zararlı Oluyor

Genel olarak kullanımı yapılan sigaranın iyice popülerliğe sahip olmasının ardından, alternatif olarak geliştirilen elektronik sigaranın da belirli bir miktarda zehirli kimyasal içermiş olduğu aslında pekte yeni bir haber olduğu söylenemez. Fakat bu miktar farklılık gösteriyor. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından yapılan tespitte yüzlerce aparat, aromalar ve nikotindeki seviyelerin e-sigalararı düzene sokmasında kafasını fazlasıyla karıştırmış olarak görünmekte.

Berkeley Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen bir araştırma kapsamında çekilmekte olan her dumanın aynı göstergede yer almadığı görülerek bu duruma neden olan etmenleri de net bir şekilde gösteriyor. Cihazdaki tip, sıcaklık ve yaş e-sigaranın üretmiş olduğu zararlı yayım ile beraber rol oynamış olsa da, araştırmadaki en ana gündem konusu olarak ısı alınmış durumda.

Araştırma kapsamında akrolein, formaldehit, propilen oksit ve önceden tespiti yapılamayan glisidolün de içerisinde yer aldığı kayda değer seviyede 31 adet zehirli kimyasal bulgusuna rastlandı. Akrolein, sigaralarda da yer alan bitkileri öldürmede kullanılan herbisit, glisidol ise propilen oksit gibi bir kansorejen madde. Bunun yanı sıra formaldehit ise bilinmiş olduğu gibi tütün endüstrisindeki en popüler olan kanserojen madde. E-sigaranın sürekli olarak kullanılmasında yapılan yirminci çekişin ardından ısınması ile daha da artmış oldu. Burada gelen yüksek sıcaklıklar daha zararlı yayımların anlamını taşıyor.

Ortaya çıkan bu sonuçlardan sonra duman halkası yapma isteğinizden geri kalmak anlamını taşımıyor. Fakat neyi solumuş olduğunuzu bilmeniz elektronik sigara üreticilerin üretimlerinde daha az zararlı madde içeren cihazların üretmesinde yardımcı rol oynayabilir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Kuvvetin Hız Sınırı

    Mars Araştırmacıları Radyasyona Bağlı Olarak Kalp Rahatsızlığı mı Geçirecekler