Elon Musk ve Teknolojinin Sınırı Röportajı

Elon Musk ve Teknolojinin Sınırı

elon musk
Elon Musk ve Teknolojinin Sınırı Röportajı

SpaceX’e hoş geldiniz. İnsanlar burada yaptıkları ve düşündükleri şeylerle insanlığın geleceğini değiştirebilir. Her şeyin arkasındaki itici güç ise CEO Elon MUSK. Tozlu raflardan çıkarılan Elon Musk ‘un Think Thank’deki eski bir röportajı.

Elon Musk
Elon Musk ve Teknolojinin Sınırı Röportajı

WATTENBERG: ElonMUSK, ThinkThank’ a hoş geldiniz. Normalde bu oturumlara biraz geçmişinizle alakalı; nerede doğduğunuz, nerede okula gittiğiniz ve ne yaptığınızla ilgili sorular sorarız.
ELON MUSK: Ben Güney Afrika’da doğdum ve 17 yaşıma kadar orada yaşadım. Daha sonra ailemin isteğine karşın kendi isteğim üzerine Kuzey Amerika’ya geldim. Ve birkaç yıl Kanada’da yaşadım ve eşimle tanıştığım okula başladım.
Pensilvanya Üniversitesine transfer edildim ve Wharton’da fizik ve işletme diploması aldım. Elektrikli otomobiller için enerji depolama ünitesini üretmeyi hesaba katarak malzeme bilimi fizik alanında doktora yapmak için Kaliforniya’ya geldim. Birkaç bölgede şirket kurmak ve çalışmak için mezun olmayı erteledim, bu şirketlerden biri insanların duydukları PayPal.
WATTENBERG: Bu nedir? Ben bir tür teknisyen cahilim. PayPal ne işe yarar?
ELON MUSK: PayPal internet ödemelerine liderlik ediyor. O,21. Yüzyıl American Express (Amerika’da ki bir kredi kartın adı) gibi bir şey.
WATTENBERG: American Express kartımın yaptığı işlevi yapabiliyor yani değil mi? Yani, internet üzerinden bu kredi kartıyla bir şeyler sipariş edebilirim?
ELON MUSK: Evet yapabilirsin. PayPal’ı analojiyle açıklamak zor çünkü bu gerçekten yeni bir varlığın türü. Yani, sadece e-mail girerek bir kişiye veya bir işletmeye para gönderebilirsin. Ve para kolayca senin PayPal hesabından onların PayPal hesabına transfer olur. Eğer Pay Pal hesabında para varsa, neredeyse bir banka hesabı gibi dâhili bir hesabına transfer yapacaktır. Eğer hesabında para yoksa kredi kartından veya banka hesabından parayı çekecektir.
WATTENBERG: Bu senin fikrin miydi?
ELON MUSK: İki ilgili kişi daha vardı fakat temel fikrin çoğundan ben sorumluydum.
ELON MUSK: İlk internet şirketimi daha yeni satmıştım ve onu yaklaşık 300 milyon dolara sattık. Ve şirketten ayrıldıktan sonra başlangıçta X.com adı verilen ve daha sonra Pay Pal’a dönüşen işe başladım.
WATTENBERG: Şimdi, SpaceX’in en çekici fabrikasındayız. Daha önce hiç böyle şeyler görmedim. Burada neler yapıyorsunuz?
ELON MUSK: SpaceX uyduları ve insanları yörüngeye ve ötesine götürmek için pazarlamayı geliştiriyor. Biz birçok geliştirmeleri bitirdik ve Falcon isimli küçük roketimize birkaç deney test uyguladık ki bu deneyi her yerden görebilirsiniz. Ve geliştirilmekte olan Falcon 9 isimli büyük bir roketimiz var ve bu, yörüngeye çok büyük uydular göndermeyi amaçlamamız dışında uzay istasyonu kurmayı da amaçlıyor.
WATTENBERG: Onların tasarımı sana mı ait? Ve onların konseptleri nedir?
ELON MUSK: Evet, şirketin baş tasarımcısıyım.
WATTENBERG: Tasarımcı ve işadamı…
ELON MUSK: Evet.
WATTENBERG: Güzel bir kombinasyon
MUSK: Evet bence de güzel bir kombinasyon.
WATTENBERG: Anladığım kadarıyla diğer insanların uydularını takip ederek, bundan para kazanıyorsun.
MUSK: Evet.
WATTENBERG: Uydular iletişim,iş,askeriye gibi şeylerde kullanılıyor?
MUSK: Evet.
WATTENBERG: Peki, Mars’a gitmek ister misin?
MUSK: Buna cevap veremem – yani, Mars’a gitmenin benim için kişisel bir çıkar olduğunu söylemem, ama gerçekten Mars’a gitmeye olan ilgim, dünyanın haricinde bir yaşamın olmasını istediğimden kaynaklı.Bildiğim kadarıyla, hayat sadece dünyada var.Ve bu, 4 milyar yıllık dünya tarihinde ilk kez hayatın başka bir gezegene yayılması mümkün olacaktır.
WATTENBERG: Yani, Everest Dağı’na gittikleri gibi, Mars’a gitmek istiyorsun?
MUSK: Hayır, hayır, bence Hillary’nin uçarı yorumu şöyle: yeryüzünün en yüksek dağına tırmanmak ve insanların dünyanın dört bir yanındaki çeşitli türlerde rekorlar kırmak, seferler yapmak ve böyle bir şey için anlaşılmaz olmak gibi, takdire değer bir başarıdır. Ancak bu kategoride yer almamaktadır, bu çok daha kalın ve daha derin felsefi temeller, hayatın neden Dünya’nın ötesine geçmesinin önemli olduğunu düşündüğüm için daha iyi finanse edilmektedir.Ancak bu kategoride yer almamaktadır, bu, çok daha kalın ve daha derin felsefi temeller, hayatın neden Dünya’nın ötesine geçmesinin önemli olduğunu düşündüğüm için daha iyi finanse edilmektedir.
Bu, doğanın önemini gösterir. Bir şeyin bir diğerinden daha önemli olduğuna nasıl karar verirsiniz? Ve sanırım bir şeyin önemli olup olmadığını ayırt etmenin iyi bir yolu tarih katmanlarıdır.
Dünya tarihine jeolojik bir büyük ölçekte baktığınızda, hayat tarihinin önemli kilometre taşları nelerdir? İnsanlığın Parokial endişelerini unutun.
Daha sonra, tek hücreli yaşamın, çok hücresel yaşamın, bitkilerin hayvanlara karşı gelişinin kesin olduğunu söyleriz.
WATTENBERG: Ateşin icadı, tekerlek, bu tür bir şey.
MUSK: Aslında bu, insanlık için anlaşılamaz bir şeydir. Bu anlaşılmaz bir faktördür ve insanlık bağlamında bunlar yalnızca önemlidir.
WATTENBERG: Ah, anlıyorum, pekâlâ.
MUSK: Hayat konusunda önemli olan şeylerden bahsediyorum. Yani, okyanuslardan doğan hayat ve karaya taşınmış olan hayatın artık daha da uzamış olduğunu biliyorsunuz.
Memelilerin ilerleyişi, bilincin gelişmesindendir. Bu ölçekte on ya da on iki şey olabilir.
Daha sonra, insanın elde ettiği başarıların bir alt kümesi yangın, tekerlek, internet ve bu tür şeyler olurdu.
WATTENBERG: “Taşınmamış taşıyıcı “ya inanıyor musunuz? Diğer bir deyişle, bütün her şeyi, birisi mi başlattı?
MUSK: Bence evren fizik kanunları tarafından açıklanabilir ve hiçbir üstün varlıkta yer gerektirmez.
WATTENBERG: Şimdi başka konulara geçelim. Uzay programının çoğunu ve tabii ki kökenini hükümetler oluşturdu.
MUSK: Evet.
WATTENBERG: Askeri olduğu,  uzay programının ve uzay keşfinin temel geleceği olan NASA olduğu aşikâr. Yoksa bu hükümetler tarafından mı yoksa özel şirketler tarafından mı yapılmalı?
MUSK: Muhtemelen her ikisi de. Yani, evet, uzay keşifleri zor ve pahalıdır. Bu yüzden hem hükümet hem de özel şirketler ile birlikte yapılmalıdır.
WATTENBERG: Bu projeyi hükümet yardımı olmadan çalışabilir misiniz?
MUSK: Evet.
WATTENBERG: Demek istediğim, roketlerinizi tasarlayabileceğiniz, işleri yapabileceğiniz ve buna gerek kalmayacağınız bir noktaya ulaştın mı?
MUSK: Doğru. Biz bu işe devlet yardımı olmadan başladık. Hükümet sadece bir müşteri, ancak aynı zamanda başlıca ticari müşterilerimiz de var.
WATTENBERG: Müşteriniz kim? Savunma bakanlığı ve NASA mı?
MUSK: Evet, NASA’nın en büyük tek müşterimiz olduğunu varsayarsak, başta DARPA olmak üzere Savunma Bakanlığı da bir müşteridir.
Ancak aynı zamanda da Kanadalı McDonald Detweet’e de bizim müşterimiz. Yakın zamanda İngiltere’deki ticari uydu operatörü Avanti ile bu ticari coğrafya [anlaşılmaz] uydu lansman sözleşmesi imzaladık.
WATTENBERG: Rakiplerinizden birinin Boeing olduğu ve bunun gibi insanlar gibi büyük endüstriyel hemodinlerin yanında kendinizi dezavantajlı veya avantajlı buluyor musunuz?
MUSK: Bence avantaj, çünkü bu büyük şirketlerin en iyi mühendislerini takip etmek çok zor. Bu aletler ile çalışmak için gerçekten kolay değil.
Bu nedenle, bu kuruluşlardan en iyi kişileri işe almada çok başarılı olduğumuzu biliyorsunuz. Ve gerçekten verimsiz yani ucuz olabiliyor.
WATTENBERG: Nasıl verimsiz oluyor?
WATTENBERG: Bu çok iyi bir kural değil, değil mi?
MUSK: Bir şirket büyüdükçe ve iş gücü bölümü ve uzmanlık alanı kullanabilme becerisine sahip oldukça çalışan sayısı artıyor.
Ancak iletişimin verimsizliği, iş gücü uzmanlığının önüne geçtiği belirli bir noktaya ulaştığınızda her çalışan reddedilebilirsiniz.
WATTENBERG: SpaceX insanlar açısından ne kadar hızlı büyüyor?
MUSK: Yılda yaklaşık yüzde 100. Ama bu gelecekte de devam etmeyecek. Gelecekte yüzde 50’si olabilir.
WATTENBERG: Ne zaman bu derece büyük olmanın kurbanı olacaksınız? Bu yakın bir zamanda mı?
MUSK: Bence kesinlikle çok uzak. Sanırım belki bin iki bin kişi civarında sabitlemeye devam edeceğiz. Ancak, sanırım Boeing 100 bin kişi sayında olacak.
WATTENBERG: Bir adım daha atabilmek için, kayda değer girişimcilik etkinliklerinizden biri de yeni bir elektrikli araba.
MUSK: Evet.
WATTENBERG: Bize bu konuda bilgi verir misiniz?
MUSK: Elbette. Tesla’nın, devrim niteliğindeki elektrikli spor otomobilini yapmakta olan motorlar olan başkanı ve baş kurucusuyum. Hepsi elektrikli, yaklaşık 250 mil menzili vardır.
Saatte, dört saniyeden daha kısa bir sürede, 60 mil’e kadar hızlanmaya sahiptir. Ve yaklaşık 100 bin dolar fiyat etiketinde, bu yüzden bu performansa sahip araç için cazip bir fiyat.
WATTENBERG: Üretim devam ederken fiyat düşecek mi?
MUSK: Spor araba muhtemelen bu fiyat noktasında kalacak. Ancak Tesla, sedan olan daha düşük maliyetli bir araba geliştiriyor, bu da beş yolcu, dört kapılı sedan ve oldukça büyük ve aile sedanı olabilecek veya küçük bir SUV’un yerini alacak bir araç.50 bin dolar aralığında olacak. Bu ürünlerin her yıl 10 ila 20 bin’ini üreteceğiz.
O zaman, bundan sonra olacak bir modelimiz var ve bu da 30 ila 35 bin dolar aralığında olacak ve 100 ila 200 bin [anlaşılmaz] hacme sahip olacağız.
WATTENBERG: Elektrikli bir araba inşa etmenin amacı nedir? Fosil yakıt ile çalışan bir araç kadar ekonomik ve rekabet edebilir olabilir mi?
MUSK: Evet, aslında uzun vadeli elektrikli otomobillerin benzinli arabalardan daha ekonomik bir rekabet gücü kazanacağını düşünüyorum. Ayrıca benzinin fiyatı, özellikle Çin ve Hindistan’dan gördüğümüz gibi sınırlı tedarik edilen ve hızla artan talep nedeniyle zamanla artacak.
Ancak gaz fiyatlarındaki yükselmenin yanı sıra elektrik taşımacılığının maliyeti de düşecek ve kısmen Tesla gibi şirketler tarafından tahrik edilmesi de söz konusu olacak.
WATTENBERG: Sizce nükleer enerji kullanımını ABD’de teşvik etmek için daha fazla çaba göstermemiz gerekiyor mu? Burada yaklaşık 25 yıl içinde hiç yeni bir nükleer santral inşa etmedik.
MUSK: Doğru. Birkaç yıl içinde yeni nükleer santraller inşa etmediğimiz doğru. Çoğu insan farkında olmasa da mevcut nükleer santrallerin muazzam ölçüde modernize edildiğini fark ediyor.
Bu yüzden nükleer enerji oranımız da pek bir düşüş kaydedilmedi.
WATTENBERG: Yaklaşık, toplamda %20.
MUSK: Evet, daha fazla nükleer enerji santrali kurmalıyız. Bu, kesinlikle bir kömür santralinden veya doğal gaz santralinden daha iyi bir enerji üretmenin en iyi bir yoludur.
Hidrokarbonları yakmak — bence insanlar artık oldukça kötü bir şey olduğunu biliyorlar. Bunca zamandan sonra atmosferin ve okyanusların CO2 kapasitesinin belirli bir sınırı olduğunu biliyorsunuz.
WATTENBERG: 17 yaşında Güney Afrika’dan geldiniz.
MUSK: Evet.
WATTENBERG: Sen bir göçmendin, yasal bir göçmen.
MUSK: Hayır, hayır. Evet, yasal olanından.
WATTENBERG: Birçok gayrı yasal değerin Amerika Birleşik Devletleri’ne büyük bir değer kattığını düşünmem gerek. Amerikan yanlısı olduğunuzu söylediniz.
MUSK: Evet, bu doğru.
WATTENBERG: Ne demek istiyorsunuz?
MUSK: Demek istediğim, Amerika Birleşik Devletleri dünyadaki en büyük ülke. Ve bence bunun olmadığı, tarafsız gerekçelerle tartışmanın zor olacağını düşünüyorum. Bence gerçekler bu yönde çok önemli. Bu, daha önce hiç bulunmamış her ülkenin iyiliği için en büyük güçtür.
Birleşik Devletler olmasa dünyada demokrasi olmazdı. Belli ki Yirminci Yüzyılda üç ayrı olay yüzünden demokrasi 1. Dünya Savaşı, 2. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş ile ABD düşecekti.
WATTENBERG: Belki de ABD için olmasaydı terörizm tehdidi çok daha büyük olurdu.
MUSK: Evet, kesinlikle. Bence ABD’nin mükemmel olduğunu söylemek yanlış olur, kesinlikle öyle değil. ABD’nin yaptığı pek çok aptalca ve kötü şeyler de vardı.
Ancak tarihçiler bu konuları denge üzerine ele alıp kötülerle olan iyiliği ölçerlerse ve bunu akılcı bir şekilde yapıp adil bir değerlendirme yaparlarsa, ABD’nin iyi olduğunu düşünüyorum.
WATTENBERG: Peki, göçmenlerin Amerikalılardan daha vatansever olduğu yönünde kamuoyunda pek çok anlaşılmaz kanıt olduğunu biliyorsunuz. Çünkü burada doğanlar burada doğdular ve çoğu Amerikalıların ülkelerini sevdiğini biliyorsunuz.
MUSK: Tabi ki.
WATTENBERG: X Ödülü nedir?
MUSK: X Ödül Vakfı, olması gereken bir teşvikin olduğu, her şeyin önemli olduğu şeyler için bu ödülleri oluşturan bir kuruluştur.
WATTENBERG: X Ödülüne kim sponsor oluyor?
MUSK: Evet, değişiyor. X Ödülü için birçok sponsor vardı. Aslında sponsorlardan biriyim. Ancak ana sponsor Ansari oldu. Bu, Ansari X Ödülü olarak adlandırılır. Neva Aslında Ansari, Ansari ailesi birçok X Ödüle sponsor oldu.
WATTENBERG: SpaceX zaten karlı.
MUSK: Evet.
WATTENBERG: Tesla kesinlikle karlı olamaz.
MUSK: Henüz kârlı değildir.
WATTENBERG: Artık kamuya açık değil, hiç bir girişiminiz kamuya açık değil mi?
MUSK: En büyük girişimlerimin hiçbiri halka açıklanmadı.
WATTENBERG: Ama iyi hale gelebilirler.
MUSK: Doğru. Zaman içinde en önemli şirketleri, SpaceX, Tesla ve Solar City üç girişimimin de kamu haline geleceğinden şüpheliyim.
WATTENBERG: Ve bunun nedeni genişlemek için daha fazla sermaye sağlamaktır.
MUSK: Evet, halka açık olması genişlemesi için daha fazla sermaye sağlıyor, şirketteki yatırımcılara yönelik likidite ölçüsünü sağlıyor ve başka şirketlerin satın alınması için para birimi olarak da yararlı oluyor.
WATTENBERG: Öyleyse herkese açık olmak ve stok sorunu çıkarmak mı istiyorsunuz?
MUSK: Şöyle diyemem: Halkın bir toplum olduğunu söylediğim için, yolda şirketin belli bir olgunluk seviyesini bildiğiniz için böyle bir durum var. Ama ben yapmam — gol olarak herkese açık olmam. Bu gerçekten bir hedef değil.
WATTENBERG: Girişimcilerin azimli olması durumunda halka açık olmaları nedenlerinden biri, stoku başka şirketler satın almak için kullanmak mı?
MUSK: Kesinlikle.
WATTENBERG: Gözünüzün önünde ne kadar büyümek istersiniz? Çok çok büyük veya orta büyüklükte, yani Microsoft kadar büyük olmak ister misiniz?
MUSK: [Gülüyor] Microsoft kadar büyük olmak ister miyim?
WATTENBERG: Evet, birileri, Gates yaptı.
MUSK: Şirket piyasa değeri, benim kendi başarıma karar vereceğim bir ölçüt değil.
Tesla ve Solar City’nin durumu, iklim değişikliği, CO2 üretimi ve bu iki şirket ve SpaceX durumu için enerji bağımsızlığı konusuna çok daha fazla ilgi gösteriyorum. Öncelikle bir medeniyet haline gelmelerine yardımcı olmak ve nihayetinde hayatı yeryüzünün ötesine uzatmak için ilerleme kaydetmek istiyorum.
WATTENBERG: Şu günlerde siyasetçilerden özellikle hayran olduğunuz biri var mı?
MUSK: Hayatta olanlardan mı?
WATTENBERG: Evet, hayatta olanlardan. Hayran olduğunuz biri var mı ve öldüğünde üzüleceğiniz biri var mı?
MUSK: Bildiğiniz üzere, genellikle büyük bir politikacı hayranı değilim.
WATTENBERG: Çoğu Amerikalı gibi.
WATTENBERG: Peki ya son olanlar. Sence Reagan iyi bir iş çıkardı mı?
MUSK: Evet, kesinlikle. Bence Reagan harika bir iş çıkarttı.
WATTENBERG: ElonMUSK, “THINK TANK” a katıldığınız için çok teşekkür ederiz.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Teknoloji – Hafıza – Kültür MIT Media Lab’den Cesar Hidalgo ile röportaj
Ay’da Yürüyen 4. İnsan Astronot Alan Bean Röportajı
Nikola Tesla’nın 100 Yıldan Fazla Süredir Görmezden Gelinen Röportajı
Çeviri: Sena Özcan
Kaynak: https://www.pbs.org/thinktank/transcript1292.html

mini beyin

Uzmanlar Uyarıyor: Bir Kapta Canlı Mini-Beyin Yaratmaya 'Tehlikeli Bir Şekilde Yakınız’

Nasa Başkanı Tarih verdi: İnsanlar Mars'a ilk adımlarını ne zaman atacak?