Elon Musk’ın Starlink’i, İngiltere Köylerine Yüksek Hızda İnternet Bağlantısı Sağlıyor!

Amerikan uydu şirketi SpaceX tarafından uydu interneti erişimi sağlamak üzere inşa edilmiş bir takımyıldız olan Starlink’in; 2022 yılına kadar dünyayı kapsayan on binlerce uyduya ulaşması bekleniyor.

İngiltere’nin kırsal bölgelerindeki insanlar, zayıf internet bağlantısı ile mücadele ettikten sonra Elon Musk’ın geniş uydu bant hizmetini kullanmanın nasıl bir şey olduğundan bahsetti. Musk’ın Spacex şirketi, geleneksel kablo sistemli internet sağlayıcılarından sıkıntı yaşayanlara yüksek hızlı internet hizmeti amaçlayan Starlink programının bir parçası olarak 1.000’den fazla uyduyu Dünya yörüngesine fırlattı.

Ancak Musk bunun sadece bir başlangıç olduğunu; uzayda on binlerce uyduya sahip olmayı ve tüm kullanıcılar için kesintisiz internet bağlantısı amaçladığını belirtti. Starlink’in erken testleri, kısa bir süre önce İngiltere sakinlerine; bazı kırsal bölgelerde daha iyi bir internet bağlantısı için başlatılmıştı. Diğer bölgeler için 2021’in sonlarına sonuna kadar kapsama alanı bekleyeceklerini söyledi.

Aaron Wilkes, PA haber ajansına verdiği demeçte; halkın sabit internet hattının en az 20Mbps hızda olması gerekir. Fakat hızın 0.5 ve 1Mbps arasında değiştiğini söyledi. Bu hızlar Netflix’i yayınlamayı ya da büyük video oyunları indirmeyi neredeyse imkansız hale getiriyordu. Starlink’i kullanıilarak ortalama 175-215Mbps hıza erişilebiliyor. Ve bu da oyunların bir saat kadar bir süre içerisinde inebileceği demek oluyor.

Ayrıca bu sistemin kurulması pahalıya mal oluyordu ve sınırlı sayıda uydu söz konusuydu. Bunun yanında Starlink’in hala test denemesinde olması nedeniyle planlı kesintiler oluyordu. Öte yandan İngiltere kırsal bölgede yaşayan bir vatandaş; sabit hattını iptal etmek için sözleşmesinin bitmesini beklediğini ifade etti. Çünkü artık tabletler, telefonlar gibi diğer her şeyin Starlink’e geçtiğini de ekledi.

Musk, 22 Şubat Salı günü yaptığı açıklamasında; Starlink’in hızının yaklaşık 300Mbps’ye kadar çıkmasını, yıl sonuna kadar Dünya’nın çoğu kapsama alanını ve hatta 2022’de tüm Dünya’yı bu internet hızına ulaştırmak istediğini de ekledi.

Editör: Aksel Deniz Günal

Astrofizikçilerin 2004 Teorisi Doğrulandı: Güneş’in Bileşimi Neden Değişiyor

Nadir Bir Tür Olan Avustralya Arısı 100 Yılın Ardından Tekrar Görüldü