2025 Yılında İnsanoğlu Marsa Ayak Basıyor

Dünya üzerinde en hayalperest milyarderleri California’da gerçekleştirilen Code Conference isimli etkinlikte yine dudak uçuklatacak konuları belirtti. Blue Origin’in kurucularından olan Jeff Bezos çevrenin kirlenmesine neden olan sanayi atıklarını uzaya taşımanın planlarını yaparken, Spacex’in kurucusu Elon Musk ise insanlar 2024 yılında Mars’a götürmeyi planlıyor.

elon-musk-mars-insan

Ancak duymuş olduğu bu istek ve tutku Musk’un planı kadar çılgınca olduğu söylenemez. Spacex’in Crew Dragon ismini vermiş olduğu kapsül 2017 yılından itibaren Uluslararası Uzay İstasyonu’na insanları taşıması için plan yapılıyor. Bundan sonraki süreçte ise şirket 2028 yılında varış noktası olarak Mars belirlenen insansız Dragon kapsülü projesinin startını verme isteğinde.

SpaceX, 2018 yılındaki üstleneceği bu görevi için NASA ile işbirliği içerisinde çalışmalarını yürütüyor. Ancak uzay ajansının, Musk’ın 2024 yılında başlayarak 2025 yılında insanları Mars’a ulaşımlarını sağlayacak bir insanlı uzay kapsülü projesine dahil edilip edilmeyeceği konusundaki belirsizlik ise hala sürüyor. Musk’un bu konu hakkındaki fikirleri, 2028 yılında Mars’ın yörüngesine ulaşmayı planlamış olan Lockheed Martin havacılık şirketinden 3 yıl, insanların Mars’a 2030 ve 2040’lı yılların içerisinde ulaşacağını öngören NASA’dan ise çok daha önde bulunuyor.

SpaceX’in Mars bileti olarak görmüş olduğu Falcon Heavy isimli roketi ise Falcon 9’dan 3 kat daha yüksek güce sahip konumda bulunmasına rağmen projeye henüz başlanılmış değil. Birden fazla yaşanan gecikmelerden sonra Falcon Heavy projesine bu sonbahardan itibaren başlanılması planlanmakta.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Karen Horney Kimdir? Psikolojiye Katkıları

    Japonlar Uzay Mütahitliğine soyundu