içinde

En Hızlı İnternet Rekoru Kırıldı

İnternet son on yılda hayatımızın birçok alanını değiştiriyor ve teknoloji sürekli gelişiyor: araştırmacılar saniyede 178 terabaytlık inanılmaz hızlı bir veri iletimi oranı kaydederek rekor kırdı. Bu kabaca bugünkü en iyi internetin iki katı hızlı anlamına geliyor.

Bu hızla, her biri 15 GB boyutundaki 1500 adet 4K filmi aynı anda tek bir saniyede indirebilirsiniz.

Projenin arkasındaki bilim insanlarına göre, 178 tbps rekoruna ulaşmak için kullanılan teknoloji mevcut fiber optik kablolara uygulanabilir. Günümüz interneti yükselticiler kullanarak ışık sinyallerinin zayıflamasını engelleyen fiber optik hatlar üzerine kuruludur.

Bu rekor hıza ulaşmak için ekip, veri iletimi için  normalde kullanılandan çok daha geniş aralıklı dalga uzunlukları kullandı.

Bu sistem, tek bir kabloda 16.8 terahertzlik bir dalga uzunluğu kullandı. Bu da çoğumuzun altyapı hızının dört katı demek oluyor.

En hızlı internet
En hızlı internet

178 Tbps rekoru, veri transfer ağının limitlerini de zorluyor.

Kuşkusuz ki, bizleri yüz yüze yerine internet üzerinden çalışmaya ve sosyalleşmeye zorlayan küresel bir salgın ile birlikte, daha hızlı ve geniş bant aralıklı internete olan ihtiyaç arttı. “Covid 19 krizinden bağımsız olarak, son on yılda internet trafiği katlanarak arttı. Yeni teknolojilerin gelişimi, gelecekte artacak veri trafiğini karşılamak adına büyük önem taşıyor.”