En Kötü İkinci Ebola Salgınının Resmen Bittiği Duyuruldu

Hastalıkla mücadele sürecinde kullanılan yöntemler şimdi COVID-19 ve Kongo’daki diğer Ebola salgınında kullanılmak üzere uygulanmaya başlandı. İkinci en büyük Ebola salgınında nihayet sona ulaşıldı. Ağustos 2018’de Kongo’da başlayan salgın toplamda 3470 kişiye bulaştı ve ne yazık ki bu hastaların üçte ikisi hayatını kaybetti. Toplam ölüm sayısı 2287 olarak bildirildi.

14 Mayıs, salgın süresince son hastanın hastaneden taburcu edildiği gün oldu. Bundan 42 gün sonra, yani ebola virüsünün iki tam kuluçka süresi sonrasında, 25 Haziran tarihi itibariyle artık bölgede yeni vaka görülmediği açıklandı.

İlginizi çekebilir: Tarihin Bu Güne Kadar Gördüğü En Kötü 20 Salgın

Dünya Sağlık Örgütü’de salgının resmen bittiğini ilan etti.

Cephedeki sağlık çalışanlarının (burada Kuzey Kivu Beni’de bir hastayla resmedildiği) muazzam bir çabadan sonra, Kongo’nun 10. Ebola salgını sona erdi. DÜNYA BANKASI / VİNCENT TREMEAU / FLİCKR ( CC BY-NC-ND 2.0 )

Bunun üzerine Kongo sağlık alanında resmi makamları ve Dünya Sağlık Örgütü de salgının resmen bittiğini ilan etti. 22 ay süren bu mücadele, Kongo’nun Ebola virüsüyle 10. Mücadelesiydi.

Vakalar genel olarak Kuzey Kivu ve Ituri bölgelerinde yoğunlaşmıştı. Sağlık otoriteleri yayılımı kontrol altına alabilmek için ayrıca yanlış bilgilendirme ve militan gruplarla da başa çıkmak zorunda kalmışlardı.

Geçmişteki Ebola salgınlarının aksine, doktorların vakaları kontrol altında tutmak için aşı gibi önemli bir silahları vardı. Ebolaya karşı geliştirilen bu aşı, 2019’da Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylanan ilk ve hala tek Ebola aşısı olma özelliği gösteriyor.

Dünyada Görülen En Kötü İkinci Ebola Salgınının Resmen Bittiği Duyuruldu

Ayrıca klinik denemelerde, hastaları hayatta ve sağlıklı tutmak için geliştirilen iki yeni tedavi yönteminin de oldukça verimli olduğu gözlendi. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre, bu ölümcül virüsün salınımını kırmak için, yerel yetkililerce daha önce enfekte hastalarla temas kurmuş 250.000 kişinin takibi yapıldı.

220.000 adet test yapıldı ve 303.000 kişi aşılandı. Dünya Sağlık Örgütü’nün Afrika Bölge Yöneticisi Marshidiso Moeti’nin aktardığına göre;

“Kongo şu an Ebola’yla mücadelede daha iyi, daha akıllı ve daha hızlı. Bu durum COVID-19 ve diğer salgınlara karşı mücadele için de bir emsal niteliğinde.”

Örnek teşkil eden bu durumun gidişatını ve dünyaya yansımalarını COVID-19’la mücadele ettiğimiz ve edeceğimiz önümüzdeki günlerde göreceğiz.

DENİZ ÖZDEMİR

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Yapılan Kapsamlı Çalışmada Domatesin Gizli Mutasyonları Ortaya Çıktı

Asteroidler Sandığımızdan Daha Güçlü – 30 Haziran Dünya Asteroid Günü