Bilim Mutlu Çiftlerin Sırlarını Araştırdı

Pek çok araştırma, çiftlerin anlaşmazlıklarla nasıl başa çıktığını ve başarılı bir ilişkiyi oluşturan bireysel özellikleri belirlemeye çalıştı.

Yapılan yeni bir araştırma ile 11.000’den fazla çiftin katılımı ile kolayca gözden kaçan veya görmezden gelinen temel bir bileşeni ortaya çıkarıyor.Bir ilişkinin mutluluğunun, çiftler arasındaki sağlıklı iletişimin en önemli belirleyicisi olduğu ortaya çıktı.

Bu belirleyicilik,kişilik özellikleri, kişisel geçmiş veya ilgi alanlarıyla ilgili değildir. Bunlar, uzun vadeli ilişki başarısını tahmin etmede rol oynar, ancak çalışma düşündüğümüzden farklı sonuçların olduğunu ortaya koydu

En Mutlu Çiftlerin Sırrı Ne?

11.000 çiftin 43 farklı yapılan analizinden elde edilen veriler gösteriyor ki. Partnerimiz ile kurduğunuz paylaşımlar, şakalar, deneyimler partnerinizin kişilik bireysel özelliklerin ötesine geçmektedir.

Çalışma aynı zamanda partnerinizin hayat hakkındaki düşünceleri, anksiyete veya depresyon eğilimler, bağlanma sorunları ve ailesinin geçmişte başarısız kötü bir evlilik deneyimi olması gibi nedenlerin mevcut ilişkiniz üzerinde etkileri olabileceğini hepimiz varsayımda bulunabiliriz. Ancak araştırma gösteriyor ki,çiftiniz ile aranızdaki paylaşımlar ve hissettiğiniz duygular ve ilişkinizden aldığınız keyif, mutlu ve sürdürülebilir ilişkide en kilit role sahiptir.

Bu temel özellikleri birkaç madde halinde sıralayalım:

  • Birbirine karşılıklı güçlü bir bağlılık duygusu ve birbirlerinizin ihtiyaçlarına cevap verme: “Arkamda olduğunu biliyorum.”
  • Cinsel yaşamdan karşılıklı zevk alma
  • Partnerlerin ilişkiden memnun olduğu ve birbirleriyle nadiren düşük düzeyde bir çatışma yaşadığı hissi.

Çalışma, Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı PNAS’ta yayınlandı.

Araştırmada yer almayan en önemli soruya gelecek olursak. Bu Çiftler Bunu Nasıl Başardı?

Burada, hem deneysel hem de klinik araştırmalar, gösteriyor ki çiftlerin bu yaşam yolculuğunda iki ayrı birey olarak, umutlarını, korkuları, arzularını ve hayattan beklentilerini karşılıklı olarak saydam ve dürüst şekilde “Radikal Şeffaflık” anlatmalarından geçtiğidir.

Ampirik araştırmalarda onaylanan diğer bulgular:

  • Kişisel ilgi alanlarından vazgeçmemek ama aynı zamanda partnerinizin ihtiyaçlarını ne zaman kendinizin önüne koyacağınızı bilmeniz gerekir. Bu şekilde bir denge kurmak mutlu bir ilişkide kilit öneme sahiptir.
  • Partneriniz tarafından takdir ve değer verildiğini hissetmek hepimiz için önemlidir. Bu, evliliğinizi veya ilişkinizi güçlendirmede önemlidir ve ilişkinize güven ile bakmanızı sağlayacaktır.
  • Partnerinizin stresli ve kötü bir döneminde olduğu zamanlar gerçekten anlaşıldığını ve dinlendiğini hissettiğini hissettirmeniz son derece önemlidir. Bunu sadece destek sözleriyle değil, göz teması, dinleme ve genellikle sözsüz olarak anlamaya ve bunu davranışlarınıza yansıtmaya çalışın.

SENA İNCİ

Güneş sistemimizdeki en büyük çarpışma kaynaklı krater keşfedilmiş olabilir

Kanama Yan Etkilerine Neden Olmayan Sentetik Kan İnceltici Geliştirildi