En Uzun Ömre Sahip 400 Yaşında Köpekbalığı Keşfedildi

Dünya üzerinde yaşam sürmekte olan en uzun ömre sahip olan omurgalının Grönland köpek balığı olduğu bilgisine ulaşıldı.
Gröland köpek balıkları üzerinde araştırma gerçekleştiren Kopenhag Üniversitesi bilim adamları, hayvanlardaki mevcut yaşın belirlenmesi adına radyokarbon tarihleme yöntemini kullanmaya başladı. Gerçekleştirilen testlerin sonucunda dişi olan köpek balığının yaklaşık olarak 400 yaşında olduğu öğrenildi.
Araştırma kapsamında bir kaza sonucu balıkçıların ağına takılması ile hayatını kaybeden köpek balıklarını kullanmış olduklarını belirten bilim insanları, bunun dışındaki hayvanların ise yaşlarının yaklaşık 300 olduğu kanısına vardıklarını vurguladı. Bilim insanları araştırmalarında Grönland köpek balıkları için yılda 1 santimetre uzadıklarını, fakat 150 yaşından itibaren üreme yapabildiklerinin sonucuna ulaştı.18b15254263475a74fd879f78d555714_carcharhinus_amblyrhynchos_palaujpg_610x375
Gerçekleştirilen araştırmanın yönetimini üstlenen deniz biyoloğu Julius Nielsen’in yaptığı açıklamasında ‘’Grönland köpek balıkları olağanüstü bir yetenek gücüne sahip hayvanlar olduğunun bilgisine sahiptik, fakat gerçekleştirilen araştırmaların sonucunda elde ettiğimiz veriler bizim açımızdan da büyük bir sürpriz oldu’’ ifadelerini kullandı.

85 Bin Antilop Bilinmeyen Bir Sebeple Hayatını Kaybetti

Fender’den Akort Uygulaması