Enerji İletiminde Virüslerden Yararlanılabilir

Bitkiler güneş ışığını absorbe ederken neredeyse tamamını kullanıp enerjiyi hiç boşa harcamıyorlar. Bitkilerin bu özelliği bu özelliği bizleri heyecanlandırıyor. Bu özellik güneş panellerinin yapılmasını sağlamış olsa da güneş panelleri enerjiden bitkiler kadar yararlanamıyor. Güneş panellerinin yetersiz olma sebebi enerjinin sadece %44 ünü absorbe edip neredeyse %64 ü çöpe atılması.
Bitkilerin bu kadar etkili olma sebebi kuantum mekaniğinden yararlanabilmesi. Bir bitkinin ışığa duyarlı kısmına bir foton çarptığında o bölgeden kuantum parçacıkları kopar ve bu olaya uyarılma denir. Uyarılma olayı sayesinde enerjinin hemen hemen yüzde yüzünden yararlanabiliyor bitkiler.
MIT’ deki bir grup bilim insanı virüslerden yararlanarak bu uyarılma olayının avantajını kullanmak istiyorlar. Bilim insanları virüslerin DNA’sını değiştirerek güneş panellerinde oluşturulan bir sistemle elde edilebilecek enerjiyi en yükseğe çıkarmayı hedefliyorlar.
Yapılan çalışmada bilim insanları DNA’ sını değiştirdikleri virüsleri yapay kromoforlara bağlayıp enerji akışını sağladılar ve bunu lazer spektroskopi kullanarak gözlemlediler. Çalışmacılar en uygun kombinasyonu bulmak için farklı çeşit virüs ve kromoforlarla denemeler yaptılar. Henüz en uygun kombinasyonu bulamamış olsalar da normal güneş panellerine göre daha hızlı ve daha uzun süreli iletimi sağlamayı başardılar. Virüsler enerjiyi üretmeyip sadece iletmeye yarıyorlar.