Epilepsi İçin Derin Beyin Stimülasyonu

Amerika Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan FDA, epilepsili kişilerde nöbetlere karşı koymak için beyine periyodik elektrik dalgalar gönderen cihazı onayladı. Nörolog Robert Fisher, bu yeni teknoloji hakkında bilgi verdi.

1. Epilepsi nedir ve ne kadar yaygındır?

Fisher: Epilepsi spontan, tekrarlayan nöbetlere karşı savunmasızlık ile karakterize bir beyin hastalığıdır. Dünyadaki tüm insanların yüzde 1’ini etkiler.

Basit bir şekilde bir nöbet, beynin aşırı veya anormal olarak senkronize nöronal aktiviteden kaynaklanan bir elektrik fırtınasıdır.

Farklı tipte nöbetler, hafif karıncalanma veya seğirmeden, farkındalık kaybına, düşmeye ve sarsmaya kadar değişen semptomlar doğurabilir. Epilepsi, beyin hasarından ya da genetik yatkınlıktan kaynaklanabilir.

2. Derin beyin stimülasyonu nedir ve nöbetlerin tedavisinde nasıl kullanılabilir?

Fisher: DBS, beyindeki bir yere elektrik sinyalleri gönderir. Bu, beyinde elektrotların implante edilmesi ve bu elektrotlar, göğüs derisinin altına yerleştirilen cihaza vidalanan ince teller vasıtasıyla güç sağlayarak yapılır.

Bu tedavi için teller, beynin yaygın bölgelerini etkileyebilen anterior talamus adı verilen beynin içine yerleştirilir. 2010 yılında anterior talamusta DBS’nin diğer tedavilerin başarısız olduğu epilepsi hastalarında nöbetlerin azaldığını gösteren bir çalışma başlattım.

Tekrarlayan, uyuşturucuya dirençli nöbetlerin sıklığını azaltabilen veya azaltan beynin parçalarını çıkarmak için yapılan ameliyatla karşılaştırıldığında, DBS ayarlanabilir ve geri döndürülebilirdir. Ve beyin dokusunu temizler.

3. 2010 yılında başlattığınız klinik araştırmadan bahseder misiniz ?

Fisher: Araştırma ortalama olarak ayda yaklaşık 20 kez nöbet geçiren 110 hastada uygulandı. Bu hastaların yarısına aktif stimülasyon ve yarım plasebo stimülasyonu uygulandı. . Aktif uyarım nöbetleri yüzde 40 azaldı, buna karşılık plasebo nöbetleri ise yüzde 15 azaldı.

Bu, büyük ve kontrollü çalışma elektriksel beyin stimülasyonunun nöbetleri azaltabileceğinin ilk kanıtıydı. 2015 yılında yürüttüğüm başka bir çalışma, bu prosedürün uzun vadeli sonuçlarının çok olumlu olduğunu gösterdi.

Zamanla, rakamlar gelişmeye devam etti ve yüzde 70 oranında nöbet düşüşüne ulaşıldı. Aktif uyarı alan katılımcıların yaklaşık yüzde 15’i en az altı ay boyunca nöbet geçirmedi Bilişsel ve psikolojik sonuçları değerlendiren bir çalışma, bu bulguları doğruladı. Bu yılın Nisan ayında, FDA cihazın epilepsi için kullanımını onayladı.

4. FDA onayı alan bu cihaz piyasada mevcut mu ?

Fisher: Medtronic tarafından pazarlanmaktadır. Ancak, Amerikan sigorta şirketleri geri ödeme için henüz onay vermedi.

2019 yılına kadar yaklaşık 30 ülkede bu cihazın yer almasını bekliyoruz. Dr. Fisher son olarak ”Epilepsiye kesin çözüm bulunana kadar bu cihaz, hastalar için rahatlatıcı olacaktır.” dedi.

Not: Bu röportaj Stanford Medicine’den çevrilmiştir. 

Çeviren: Kuzey KILIÇ / Kaynak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Bilim insanları deri hücresinde gizli olan yeni bir şekil keşfetti.

Derin Uzaydan gizemli bir radyo sinyali tespit edildi