Erik Homburger Erikson Kimdir?

Erik-H-EriksonErik Erikson’unkinden daha fazla kimlik sorunuyla dolu bir yaşam düşünebilmek oldukça zordur. Erikson dönüp kendi gençlik yıllarına baktığında “ Her şey apaçık ortada… Erken bir yaşta böylesi sorunlarla yüzleşmek, insanda ciddi bir kimlik bunalımına yol açar” demiştir. Gerçekten de Erikson’un kimlik bulma çabası daha sonra kendisinin de belirttiği gibi, onu nevrozla psikoz arasında bir ruh haline sürüklemişti. Ama bu mücadele ona aynı zamanda, özellikle ergenlik ve yetişkinlikte yaşanan kimlik sorunlarıyla ilişkili derin bir bakış açısı kazandırmıştır.
Erik, 1902 de Almanya’nın Frankfurt kentinde doğdu. Erik daha doğmadan Danimarkalı babası evi terk etti. Üç yıl sonra annesi yahudi bir doktor olan Theodor Homburger ile evlendi. Annesi yıllarca oğluna, Doktor Homburger’in onun gerçek babası olduğunu söyledi. Evlilik dışı bir ilişkiden doğan bir çocuk olduğunu ancak ergenlik çağına gelince öğrenen Erikson, bu sırrını 68 yaşına gelene kadar herkesten sakladı. Erikson’un kimlik sıkıntısı dış görünüşü yüzünden daha da artıyordu. Yahudi bir ailenin içinde yaşamasına rağmen uzun boyu , sarı saçları ve mavi gözleriyle İskandinav babasının fizikselözelliklerini taşıyordu. “Üvey babamın evinde bana yahudi olmayan kişi gözüyle bakılırken, okul arkadaşlarıma göre bir yahudiydim.” Erik’in ilk ergenlik yıllarında çıkan 1. Dünya Savaşı, delikanlıyı Almanya’ya duyduğu sadakat duygusu ve gittikçebaskın hale gelen Danimarkalı kimliği arasında bıraktı.
Liseden mezun olunca Erik’in kendi kimliğini bulma isteği daha da yoğun olarak baş gösterdi. Üvey babası onu tıp fakültesine gitmesi için zorluyordu; ama Erik direndi. Ressam olmaya karar verdi ve bunu izleyen yıllarda Avrupa’yı boydan boya gezdi. Gezilerinin sonunda bir gün Viyana’ya geldi ve burda Sigmund Freud’un kızı Anna Freud’la tanıştı. Sahip olduğu bir öğretmenlik sertifikası dışında, evi terk ettikten sonra aldığı tek resmi eğitim, Anna Freud’dan aldığı psikanalitik eğitimidir. Daha sonra soyadını Homburger Erikson olarak değiştiren Erik, değişen kimlik duygusunu da böylece yansıtmış oldu.
Erikson Viyana’dayken Kanada doğumlu bir dansçı, ressam ve öğretmen olan Joan Serson ile evlendi. Çiftin 4 çocukları oldu. En küçük çocuğu down sendromlu olan Erikson, çocuğun bakımını ve eğitimini yürütecek bir enstitüye yerleştirip diğer çocuklarına da kardeşlerinin doğumda öldüğünü söyledi. Annesinin gerçek babasını kendisinden gizlediği zaman yaşadığı duygusal sıkıntıları çocuklarına da yaşatacağını tahmin edememiştir.
1933 yılında Nazilerin yükselmesiyle Boston’a kaçtı. Harvard, Yale, Berkeley ve Pennsylvania gibi üniversitelerde dersler verdi. Çocukluk ve Toplum adlı ilk kitabı 1950 yılında basıldı. Bahsetmiş olduğu olgun yetişkinler gibi Erik de yaşamının ilerleyen yıllarına kadar kişisel ve mesleki yaşamını sürdürdü ve 12 Mayıs 1994’te 91 yaşında vefat etti.