Erkek Doğum Kontrol Hapları Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlayabilir

Yapılan yeni araştırmalara göre, bilim insanları erkekler için yeni bir doğum kontrol yöntemini test ettiklerini duyurdu. Laboratuar denemelerinde önemli sonuçlar gösteren ilk erkek doğum kontrol hapı, yıl sonundan önce insan testlerine başlayabilir.

Araştırmacılar tarafından yapılan açıklamada, hapın farelerde hamileliği önlemede yüzde 99 etkili olduğunu söylüyor. Ekip, laboratuvar farelerini dört ila altı hafta boyunca hiçbir yan etkisi olmadan steril tutan, hormonal olmayan bir erkek doğum kontrolü formu geliştirdiklerini söylüyor.

Erkek Doğum Kontrol Hapları Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlayabilir
Doğum kontrolü, geçici veya kalıcı olarak hamileliği engellemek ya da hamile kalma olasılığını azaltmak amacıyla çeşitli yöntemlerin, araç-gereçlerin ya da ilaçların kullanılmasıdır.

Hapın ilk insan denemelerinin yıl sonuna kadar başlaması bekleniyor. (Steril kelimesi burada; bir cisim ya da maddenin; patojen mikroorganizmalardan (bakteri sporları hariç) arındırılması (öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması) işlemidir.)

Minnesota Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından önerilen doğum kontrol yöntemi, vücudumuzun memelilerde doğurganlık için gerekli olduğu bilinen A vitamini ile nasıl etkileşime girdiğini hedefleyerek çalıştığını söylüyorlar.

Araştırmacılar, GPHR-529 olarak adlandırılan bileşiği, hormonal olmayan erkek doğum kontrolünün bir formu olarak geliştirdiğini bildirdi. Testlerde, laboratuvar farelerini yüzde 99 etkinlikle dört ila altı hafta boyunca steril/etkili tutabilmeyi başardılar.

Ekip şimdi, 2022’nin sonuna kadar hap için insan denemelerini yapmayı planlıyor.

Erkek Doğum Kontrol Hapları Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlayabilir
Farelerde Hamileliği Önlemede % 99 Etkili Erkek Doğum Hapları, Bu Yıl İnsan Denemelerine Başlayabilir.

Geçmişte geliştirme ve insan denemelerinde erkek doğum kontrol hapları olmasına rağmen, sterile ulaşmak için sıklıkla hormonal tedavileri (testosteronu hedef alan ve azaltan bir süreç) kullanırlar. Bu da düşük cinsel dürtü ve yüksek kolesterol gibi istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

Ancak, Minnesota Üniversitesi ekibinin hapı hormonal olmadığı için, erkeklerin testosteronlarına zarar vermeden istenilen sonuçları elde edebilir.

Ekip ayrıca, dört ila altı hafta sonra GPHR-529 almayı bıraktıktan sonra farelerin artık steril olmadığını söylüyor. Bu yüzden etkilerin hepsi, onu alan erkekler için bıraktıktan sonra geçici olacağını söylüyor.

Bu çalışmalar, etkili olsa bile, ticari olarak geçerli bir erkek doğum kontrol hapına sahip olmaya hala çok uzağız. Fakat çalışmalar umut vaat eder nitelikte.

Bilimle Kalın!

Bizimle Kalın!

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İşte, Süper Zeki İnsanların 11 Ortak Özelliği

    İşte, Süper Zeki İnsanların 11 Ortak Özelliği

    Fizikçiler Su Buzunun Tuhaf Yeni Dörtgen Evresini Keşfettiler

    Fizikçiler Su Buzunun Tuhaf Yeni Dörtgen Evresini Keşfetti