Esansiyel Yağ Zehirlenmesi Artışta. İşte Bilmeniz Gerekenler!

Esansiyel yağ zehirlenmesi yükseliyor. İşte bilmeniz gerekenler.. Esansiyel yağlar, küçük enfeksiyonlardan strese kadar çok çeşitli rahatsızlıkları gidermek isteyen insanlar için popüler bir seçimdir.

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletindeki bir zehir merkezindeki kayıtlara dayanan yeni bir analiz; son yıllarda çocuklara yönelik çağrı merkezlerinin yarısından fazlasının ortaya çıkmasıyla, son yıllarda esansiyel yağların zehirlenmelerinde bir artış olduğunu ortaya koydu.

Esansiyel Yağ Zehirlenmesi Artışta. İşte Bilmeniz Gerekenler!

Sidney Üniversitesi araştırmacıları, Temmuz 2014 ile Haziran 2018 arasında çıkan 4.412 esansiyel yağ maruziyeti vakasını tespit etti. Araştırmacılar, 2014-2015 yılları arasında, olası bir zehirlenmeyi temsil eden bireyler veya ebeveynler tarafından merkeze 1.011 çağrı yapıldığını tespit etmişlerdir.

2017’den 2018’e kadar, bu sayı 1,177’ye yükseldi.Bunların yalnızca yüzde 2’si, insanların kasıtlı olarak esansiyel yağ almasından kaynaklandı. Belki de en endişe verici konu, vakaların yüzde 63’inde, durumdan etkilenen kişilerin 15 yaşın altında olmasıydı.

Gerekli olmak yağların önemli olmasını sağlamaz, bu yüzden tanımın sizi yanıltmasına izin vermeyin.’Esans’, çoğu zaman bir buhar damıtma işleminde, belirli botaniklerin ısıtılmasıyla ayrılan yağların uçuculuğunu ifade eder. Bu, lavanta, nane veya okaliptüs gibi kokulu bir bitkinin aromatik bileşiklerinin, daha sonra yağ brülörlerinde ve buharlaştırıcılarda kullanılmak üzere satılan bir konsantre hale getirildiği anlamına gelir.

Esansiyel yağ zehirlenmesi – Birkaç mililitre almak bile mide ağrısı, bulantıya ve kasılmalara neden olabilir

Araştırmacılar, merkeze yapılan çağrıların neredeyse yarısının esansiyel okaliptus yağları için yapıldığını ortaya çıkardı. Bu yağlardan sadece birkaç mililitre almak bile mide ağrılarına,  bulantıya  ve hatta bazı durumlarda kasılmalara bile neden olabilir.

Esansiyel yağ zehirlenmesinden kaynaklanan ölümler nadir olsa da, bazıları kaydedilmiştir.  2012 yılında yapılan, 71 olumsuz yan etki vakası ile yapılan sistematik bir derleme, 80 yaşındaki bir erkeğin kışlık zehirlenmeden ölmüş olan tek bir onaylanmış vakasını buldu.

Esansiyel Yağ Zehirlenmesi Artışta. İşte Bilmeniz Gerekenler!

Esansiyel yağların tıbbi bir tedavi olarak kullanımını nasıl sınıflandırıp düzenleyeceğinizi bilmek, söylenenden daha kolaydır. Araştırmacılar şunları söylüyor,” Yağ akışı engelleyicileri ve çocuklara karşı dayanıklı olan kapaklar tercih edilebilir.

Ancak kapların yalnızca esansiyel yağ oranı 15 mililitreyi aştığında bu tür kapaklara sahip olması gerekir”. Bireysel düzeyde, esansiyel yağları potansiyel olarak tehlikeli maddeler olarak görebiliriz.

Araştırmacılar son olarak şöyle diyor;
” Güvenli depolama çok önemlidir ve tedavi edici hataları önlemek için esansiyel yağların ağızdan alınan ilaçlardan ayrı tutulmasını öneriyoruz”.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ayhan Mete GÜNAY

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Su arıtımını ve enerji depolamayı artıran yeni membran teknolojisi Üretildi.

    Dünyanın İlk İnsan Gübresi Tesisi 2021’de Açılacak!