Evde Kalmış Çocuklar ve Yetişkinler İçin Ücretsiz Uzay Projeleri

Çoğumuz her zamankinden daha uzun süre evde kalırken, dünyanın büyük bölümü koronavirüs salgınıyla mücadele ediyor, şimdi uzay keşiflerini tamamlamak için iyi bir zaman.

NASA’nın web sitesinde çocuklar ve yetişkinler için astronomi ve uzay uçuşu hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatları var. İster astronot olun, ister evren hakkında bilgi edinmek için biraz zaman öldürün, ister ajansın gelecekteki uzay araştırma faaliyetleri üzerinde çalışmasına yardımcı olun, yapacak bir şey yok.

Yani, evde sıkışıp kalırken dünya dışı küçük bir kaçış arıyorsanız, işte sizi meşgul edecek NASA’nın ücretsiz uzay temalı etkinliklerinin bir listesi.

uzayda yerçekimi
Uzayda Yerçekimi Var Mı?

NASA’ya Katılın

NASA astronot uygulamaları, uzaya gitme şansı isteyen ABD vatandaşlarına açık olmaya devam ediyor. NASA, yaklaşan Artemis programının bir parçası olarak aya iniş yapma şansına sahip olabilecek astronotları işe alıyor. Son katılım tarihi 31 Mart. NASA, ekipman hazır olduğu sürece 2024’de yeniden aya ayak basmayı hedefliyor.

Bir vatandaş, bilim insanı veya mühendis olarak fırsatları keşfetmek , gelecekteki uzay araştırma görevlerinde kullanılabilecek yenilikçi fikirler sunmanıza veya mevcut görevlere katılmanıza olanak tanır.

Gece Gökyüzünü Gözlemleyin

Çocuklar ve Yetişkinler İçin Ücretsiz Uzay Projeleri

Spot Station, dünya üzerindeki herhangi bir yerden konumunuzu aramanıza ve Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) geçiş yükünü ne zaman,nerede ve nasıl görebileceğinizi öğrenmenize olanak tanıyan bir izleme aracıdır.

Şu anda, NASA’nın Jessica Meir ve Andrew Morgan’ı ve Rus kosmonaut Oleg Skripochka’yı da içeren Expedition 62 için bilim faaliyetleri yapan istasyonda üç mürettebat bulunuyor. Birçok şehir, sakinlerden kapalı mekanlarda kalmalarını isterken, dışarı çıkabiliyorsanız (güvenli sosyal mesafeyi koruyarak), çok sayıda gezegen ve takımyıldızı görebilirsiniz.

Jüpiter, Satürn ve Mars şafak saatlerinde görülürken,Venüs de akşam vakitleri ortaya çıkacak.

Podcast Dinleyin

NASA podcast’leri, ev işleri veya diğer aktivitelerle meşgul olsanız bile, en son haberleri takip etmenizi sağlar.Ön sayfada listelenen podcast’lerden bazıları şunlardır:
-“Houston, bir Podcast’imiz var”(İnsanlı uzay uçuşunu eleştiri)
-“NASA kaşifleri: Apollo”(Ay keşifleri hakkında)
-“Görünmez Ağ”(Uzay aracının evreni keşfetmesine yardımcı olan kamera arkasındaki grafikler)
-“Roket çiftliğine hoş geldiniz”(NASA’nın Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nde podcast profili oluşturma etkinlikleri)

E-kitaplar okuyun

NASA e-kitapları, tamamen ücretsiz olarak uzay ve havacılık konusuna derinlemesine araştırma yapmanıza olanak tanır. NASA’nın en popüler ücretsiz e-kitaplarından bazıları:

-“Gece vakti dünya” (Aralık 2019): NASA bilim insanları bu e-kitapta “insanların ve doğal fenomenlerin karanlığı nasıl aydınlattığını ve bilim insanlarının yirmi yılı aşkın süredir Dünya’nın gece ışıklarını, hem kendi gözlerini hem de uzay ekipmanları kullanarak nasıl ve neden gözlemlediklerini” araştırıyor .

-“Hubble Focus: Uzay ve Zaman İçinde Gökadalar” (Ağu 2019): Bu kitap, Hubble’ın galaksiler hakkındaki son keşiflerini ve galaksi evrimi hakkındaki son araştırmaları detaylandırıyor.

-“Cassini’nin Gözünden Satürn Sistemi” (Eylül 2017): 13 yıl boyunca NASA’nın Cassini görevi Satürn ve uydularının yaklaşık 450.000 görüntüsünü yakaladı. Cassini’nin en şaşırtıcı görüntülerinden bazılarını inceleyin ve bu fotoğraf dolu kitapta görevin bilim insanlarına ne öğrettiğini öğrenin.

Stem Etkinlikleri

NASA STEM‘i keşfetmek anaokulundan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için ev aktiviteleri sağlar. Kendi başlarına çalışmak isteyen öğrenciler, çocuklar ve gençler için aktiviteler arayan eğitimciler (ve ebeveynler) için özel sayfalar vardır.

NASA uzmanları ile işbirliği içinde üretilen çocuk animasyon dizisi olan “Space Racers”, koronavirüs salgının ortasında okul kapanmalarında öğrenciler için ücretsiz eğitim içeriği yayınladı. Serinin ücretsiz bölümlerinin yanı sıra eğitim bilimleri, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik (STEAM) etkinlikleri ve eğitimci onaylı ders planları buradan indirilebilir.

Ücretsiz Uzay Projeleri

Mobil Uygulamalar

Ay ve Gezegen Enstitüsü’nden (LPI) “ay ve yıldız” uygulaması, akıllı telefon kullanıcılarının artırılmış gerçeklik yoluyla gezegenler, uyduları ve diğer güneş sistemi nesnelerini keşfetmelerini sağlar. Akıllı telefon kameranızı 6 indirilebilir grafikten birine yönlendirerek, Ay, Mars, Plüton, Jüpiter’in uydusu Europa, Satürn ve uydularından yedi tanesinin 3boyutlu toplu haritalarını göreceksiniz.

NASA’nın “Uzay Aracı AR” uygulaması, ajansın birçok uzay aracını oturma odanıza getiriyor, böylece artırılmış gerçeklikle onları kontrol edebilirsiniz. App Store ve Google Play‘den Ücretsiz İndirin.

Smithsonian’ın “Apollo’s Moon shot AR” uygulaması, Apollo görevlerinin tüm zaman çizelgesini yeniden oluşturarak kullanıcıların geçmişi kendi kendilerine zihinlerinde canlandırmalarını sağlayan, sürükleyici bir artırılmış gerçeklik deneyimidir. Bu ücretsiz uygulama App Store ve Google Play’den indirilebilir.

Çeviri:Ayhan Mete GÜNAY / Kaynak: space com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Antarktika’daki eriyen buzul ortaya keşfedilmemiş yeni bir ada çıkarıyor.

Yıldızlararası Kuyruklu Yıldız Borisov Güneş Sistemi’mizden çıkarken parçalanıyor mu?