EVRENDEKİ EN YUVARLAK NESNE KEŞFEDİLDİ

Uzaydaki ay, yıldızlar ve gezegenler her ne kadar yuvarlak gözükse de, aslında eksenlerindeki her rotasyonlarında düzleşiyor ve eziliyor. Ancak bilim adamları, evrendeki en küresel olan, yuvarlak yıldızı buldu. Kepler adı verilen bu yıldız dünyadan 5000 ışık yılı uzakta yer alıyor.

uzaydaki-en-yuvarlak-gezegen-kesfedildiAlmanya’daki Göttingen Üniversitesi ve Max Planck Enstitüsünden gökbilimci Laurent Gizon liderliğindeki bir ekip ilk kez bu yıldızı keşfetti. Ve küresel olduğunu belirlemek için,yıldız bilimcilik tekniğini kullandılar. Bu teknik, yıldızların salınımını hesaplamaya, gezegenlerin ne kadar düzleştiğini ve sıkıştırıldığını anlamaya olanak sağlar.
İlginç bir şekilde yavaş dönen bu gaz küresi Kepler, ekseni üzerinde döndüğünde düzleşmemiştir ve yuvarlaklığı hiçbir şekilde bozulmamıştır. Araştırmacılar, güneşten 3 kat daha yavaş döndüğünü ancak boyutunun güneşinkinden 2 kattan fazla olduğunu da söyledi. Yuvarlaklığın kesin ölçümleri açısından, yıldızın ekvatoral ve kutup yarıçapları arasındaki farkın sadece 3 km. olduğunu hesapladılar. Bu, yıldızın 1.5 milyon km.lik ortalama yarıçapı ile karşılaştırıldığında, oldukça şaşırtıcı bir sayı. Gaz kürenin şaşırtıcı derecede yuvarlak olduğunu ispatlıyor. Bu nedenle araştırmacılar, onun, bilimin en küresel doğal nesnesi olduğunu söylüyor.

Ekip, rotasyonların ve manyetik alanların yıldızların şekillerini nasıl etkilediğini görmek için, bu tekniği diğer yıldızlarda da kullanmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    BİLİM ADAMLARI GENÇ İNSANLARIN KANIYLA YAŞLI FARE GENÇLEŞTİRDİ

    NÜKLEER ATIKLARI SÜPER VERİMLİ ELMAS PİLLERE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR