Facebook’un Yapay Zekası AI Kendi Dilini Geliştirince Fişi Çekildi

Facebook tarafından geliştirilen iki yapay zekanın kendi aralarında garip bir dilde iletişim kurduklarını fark edince fişleri çekildi.

Geçtiğimiz günlerde TeslaMotors ve SpaceX firmalarının kurucusu olan Elon Musk ile Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in yaşadıkları yapay zeka tartışmasında dahi bilim adamı Musk’ın haklı olduğu ortaya çıktı.

Facebook araştırmacıları tarafından geliştirilen yapay zeka AI sohbet robotlarının kendi aralarında adeta insanları gibi daha önce olmayan bir dil geliştirerek konuşmaya başladıkları ortaya çıktı.

Keşfin yapılmasından sonra yapay zekanın nasıl kendi dilini geliştirmeyi başardığı konusunda Facebook mühendisleri bir açıklama getiremediler.

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk ile Mark Zuckerberg arasında yaşanan yapay zeka tartışmasında Zuckerberg’in çekinecek bir şey olmadığı yönündeki paylaşımları yayınlanmıştı. Elon Musk ise Twitter hesabından Facebook’un patronu ile konuştuğunu ve konu hakkındaki bilgisinin sınırlı olduğunu anladığını belirten bir paylaşım yapmıştı. Musk’un haklı olduğu Facebook’un yapay zekası AI tarafından ortaya konmuş oldu.

Facebook araştırmacıları tarafından sohbet için geliştirilen yapay zekaların teknikleri geliştikçe kendi kendilerine bir dil geliştirdiklerini fark etti. Yapay zekaya sahip olan bir sohbet robotunun insanlara yardım edebilmek için öğrendikleri İngilizceyi farklı bir biçimde sistematik olarak kullanınca araştırmacılar şüphelendiler ve sorun çözülemeyince botlar kapatıldı.

FAIR (Facebook Yapay Zeka Araştırma Laboratuvarı) tarafından yapay zekalara makine öğrenimi yoluyla pazarlık etmelerini sağlayabilmek için vermiş oldukları eğitimlerin iyi gittiği belirtiliyordu. Ancak geliştirmiş oldukları modelin insanların kullanmış olduğu dilin yapay zeka tarafından farklılaştırılarak sistematik bir biçimde saptırıldığının fark edilmesi işleri değiştirdi ve yapay zekalar kapatıldı. İnsana özgü olmayan bir dilin yapay zeka tarafından hiçbir kodlama olmadan kendiliğinden geliştirilebilmesi araştırmacıları şaşkına çevirdi.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim İnsanları Tüm Çiçeklerin Tek Bir Çiçekten Türediğini Kanıtladı

    Gizemli Gezegen Nibiru Çarpmak Üzere Dünya ya Doğru Mu Geliyor