in ,

Farelerde Bilinç Değişikliği Gerçekleştirildi

Stanford Üniversitesi’ndeki araştırmacılar nöron stimülasyonu ile beyin aktivitesini değiştirdi ve bu sayede bilinç hallerinin manipule edilebileceğini gösterdi. Sıçanların merkesi talamuslarındaki nöron ateşlenme hızlarında değişiklik yaratarak onları uyandırmayı ya da uyutmayı başardılar. Elde edilen bu sonuçlar sayesinde nörolojik sorunlar ya da  beyin yaralanmalarında yeni ve etkili yöntemler geliştirilebilir.

Kortekse gelen motor sinyalleri ve duyusal bilgileri işleyen ve aktaran beynin talamus kısmı; aynı zamanda uyku ve uyarılma hallerini düzenlemekte görevlidir. Önceki araştırmalar da talamustaki nöronların stimülasyonu ile düşük düzeydeki bilinç seviyelerinden uyandırılabileceğini elde etmişti.

talamus

Standford Üniversitesi Nöroloji,nöro cerrahi ve biyomühendislik Yrd. Doç. Dr. Jin Hyung Lee önderliğinde bir ekip, sıçanlara uyguladığı lazerler sayesinde, sıçanların ışığa duyarlı, talamus nöronlarının uyarılabildiğini bulmuştur. Çalışmacılar 10 Hz kadar düşük frekansların ise onları yoksunluk nöbetine soktuğunu, uyutmadığını, onlarda boş bakışlara sebep olduğunu, 40 ile 100 Hz şiddetindeki frekanslardaki atımların sıçanları uyandırdığını, gözlemledi.

Dr. Lee :“Bulduğumuz veriler, merkezi talamusun aynı beynin aktivite ve uyarılma hallerini ayarlayan bir radyo frekans düğmesi gibi işlev gördüğünü gösterdi. Beyindeki ağların nasıl canlandırma hallerini düzenleyebileceğini gösterdik. Bu bilgi sayesinde nörolojik bozukluklar ve beyin yaralanmaları için daha iyi tedaviler geliştirebilmeyi umuyoruz”
diyor .

Makaleye Oy Ver!

0 points
Upvote Downvote

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Örümcek Kolonileri Ölüm ile İş Birliğinde

Bademciği Veya Apandisiti Alınan Kadınlarda Hamile Kalma Olasılığı Daha Yüksek