Farelerin Yüz İfadeleri Çeşitli Duyguları Ortaya Çıkarabilir

Araştırmacılar, makine öğrenim araçlarıyla farelerin neşe, korku, acı ve diğer temel duygularını güvenilir bir şekilde tespit etti. 3 Nisan’da Science’da yayınlanan sonuçlar, neşe, pişmanlık ve empati gibi duyguların insanlar dışındaki hayvanlarda nasıl çalıştığını anlamak isteyen bilim insanları için bir alan kılavuzu sağlar.

California, La Jolla’daki Salk Biyolojik Araştırmalar Enstitüsü’nde nörolog olan Kay Tye, farelerin ifadelerini ortaya çıkarmak için makine öğrenimini kullanmak “olağanüstü heyecan verici bir yön” diyor.

Almanya, Martinsried’deki Max Planck Nörobiyoloji Enstitüsü’nden sinirbilimci Nadine Gogolla ve meslektaşları, farklı duyguları ortaya çıkarmak için tasarlanmış fare deneylerinde tecrübe kazandı.

Yüksek Hızlı Kameralar Farelerin Zor Algılanan Hareketlerini Yakaladı

Farelerin Yüz İfadeleri Çeşitli Duyguları Ortaya Çıkarabilir
  • Şekerli su, zevki uyandırdı.
  • kuyruğa uygulanan bir şok acıyı tetikledi.
  • Lityum klorür enjeksiyonu bulantılı bir halsizlik uyandırdı ve daha önce şokların verildiği bölgede korku yarattı.

Her plan için, yüksek hızlı video kameralar farelerin kulaklarında, burunlarında, bıyıklarında ve yüzün diğer kısımlarında zor algılanan hareketler yakaladı. Gogolla, gözlemcilerin genelde farenin yüzünde bir şeylerin olduğunu görebileceğini söyledi. Fakat “özellikle eğitimsiz bir insan için”, bu ince ipuçlarını duygulara dönüştürmek gerçekten çok zor dedi.

Farelerin Yüz İfadeleri Çeşitli Duyguları Ortaya Çıkarabilir

Araştırmacılar, makine öğrenimi tekniklerinin işin güzel bir şekilde üstesinden geldiğini ortaya koydu. Yöntemler, iyi veya kötü deneyimlerle gelen ince yüz hareketlerini tespit edebildi. Örneğin, tatlı su içen bir farede kulaklar öne doğru hareket ediyor ve sırt vücuda doğru bükülüyor ve burun aşağı doğru hareket ediyor.

Diğer analizler, farelerin beyinlerindeki sinir hücrelerinin aktivitesinin farklı duygularla değiştiğini gösterdi. Bu hücreler, insan duygularının da dahil olduğu bilinen derin gömülü bir yer olan insüler kortekste bulunur. (insüler korteks: psikolojik durumlarda duygusal bağlam oluşturulmasıyla görevli; mutluluk, kızgınlık gibi)

Araştırmacılar, bu hücrelere ateş sinyalleri göndererek farelerden belirli yüz ifadeleri göstermelerini isteyebilirler. Beyin aktivitesi ve yüz ifadeleri arasındaki bu bağlantılar, duyguların sinirsel temeli ve kaygı gibi bozukluklarda neyin ters gittiğine dair fikirlere yol açabilir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Hepimiz Evdeyiz. Peki Evinizdeki Hava Kalitesini Nasıl Arttırabilirsiniz?

    Oumuamua Bir Gezegenin Bir Parçası Olabilir