Fazla acı biber tüketen bireylerde daha hızlı bilişsel gerileme kanıtı bulundu

Yemeğinize acı biber sosu ilave etmeden veya kıyılmış jalapeno eklemeden önce iki kez düşünün ! Güney Avustralya Üniversitesi ’nde yapılan yeni araştırmalar, baharatlı bir diyetin demansla bağlantılı olabileceğini gösteriyor.

55 yaşın üzerinde, 4582 Çinli yetişkin ile gerçekleştirilen 15 yıllık çalışmanın sonucuna göre günde 50 gramdan fazla biber tüketen bireylerde; daha hızlı bilişsel gerileme kanıtı bulundu.

Fazla acı biber tüketen bireylerde daha hızlı bilişsel gerileme kanıtı bulundu

Katar Üniversitesi’nden Dr Zumin Shi tarafından yürütülen çalışma, günde 50 gramdan fazla biber tüketen insanlarda hafıza kaybı ve zayıf biliş riskinin neredeyse iki kat fazla yaşandığını gösterdi.
Dr Zumin, “Önceki yıllarda yapılan çalışmalarda, vücut ağırlığı ve tansiyon açısından biber tüketimi yararlı bulundu. Ancak, bu çalışmada yaşlı yetişkinler arasında biliş üzerinde olumsuz etkiler tespit ettik” demektedir.

Araştırmaya katılan beş araştırmacıdan biri olan UniSA epidemiyoloğu Dr. Ming Li, biber alımının hem taze hem de kurutulmuş biber içerdiğini ancak tatlı kırmızı biber veya karabiber içermediğini söylemektedir. Dr Li, “Biber, dünyada en çok kullanılan baharatlardan biri ve Asya ülkelerinde Avrupa ülkelerine göre daha popüler.

Özellikle Sichuan ve Hunan gibi Çin’in bazı bölgelerinde, her üç yetişkinden biri neredeyse her gün baharatlı yiyecekler tüketmekte”demektedir.

fazla acı biber yiyenler
Fazla acı biber tüketen bireylerde daha hızlı bilişsel gerileme kanıtı bulundu

Biberde bulunana kapsaisin; metabolizmayı, yağ kaybını hızlandıran ve vasküler bozuklukları önleyen aktif bileşendir ancak bu araştırma, biber alımı ve bilişsel işlev arasındaki ilişkiyi araştıran ilk uzunlamasına çalışmadır.

Çok fazla acı biber tüketmenin zararları

Araştırmada; çok acı biber yiyenler, daha düşük gelir ve vücut kitle indeksine (VKİ) sahipti ve fiziksel olarak biber tüketmeyen bireylere göre daha aktifti.

Çalışma; normal vücut ağırlığına sahip insanların biber tüketimine kilolu insanlardan daha duyarlı olabileceğini, dolayısıyla aşırı biber tüketiminin hafıza ve kilo üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Eğitim düzeyleri bilişsel gerilemede de rol oynayabilmekte ve bu bağlantının daha fazla araştırılması gerekmektedir.

Bunları da okuyabilirsiniz:

Mide Ekşimesine Ne İyi Gelir? ‘Mide Ekşimesi ‘ni Önlemek İçin 28 İpucu!
Nane Yedikten Sonra Neden Her Şeyin Tadı Soğuk Olur?
Editör / Yazar: Tuğçe AYAR
KAYNAK: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190722105939.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

uzay takvimi

2019 uzay takvimi: gökyüzü olayları, görevler ve daha fazlası

Verdiğimiz kararlardan genlerimizi sorumlu tutabilir miyiz?