içinde

Fibromiyalji, Yaklaşık 20 Farklı Bağırsak Bakteri Çeşidine Bağlı

Fibromiyalji, Yaklaşık 20 Farklı Bağırsak Bakteri Çeşidine Bağlı

PAIN dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, fibromiyalji ‘li (FM) kişilerde, bazı bağırsak bakteri tipleri, hastalıksız olanlardan farklı miktarda bulunur.
Bağırsak mikrobiyomu içindeki farklılıklar hastalıkla ilişkilendirilmiştir ve araştırmacılar çalışmalarının daha iyi tanı araçları ve tedavi seçeneklerine yol açabileceğini söylemektedir.
Fibromiyalji, popülasyonun yüzde 4’ünü etkileyen kronik ağrının en yaygın biçimlerinden biridir.
Bir kişinin genel yaşam kalitesini etkileyen ağrı, fiziksel yorgunluk, uyku sorunları ve bilişsel belirtiler ile karakterizedir.

Fibromiyalji, Yaklaşık 20 Farklı Bağırsak Bakteri Çeşidine Bağlı
Fibromiyalji, Yaklaşık 20 Farklı Bağırsak Bakteri Çeşidine Bağlı

Hastalığın kaynağı ve nedeni büyük ölçüde bilinmemektedir ve bazı vakalarda beş yıla kadar bir süreyle tanı koymak zordur.

Fibromiyalji semptomları

Araştırmacılar FM ‘li 79 kadını ve 79 kontrol (sağlıklı) katılımcısını dışkı örneklerinden DNA elde etmek de dahil olmak üzere çeşitli şekillerde test etmişlerdir.

Araştırma yazarı Amir Minerbi,
“Fibromiyalji ve fibromiyalji semptomlarının – ağrı, yorgunluk ve bilişsel zorlukların- hastaların mikrobiyomlarında gördüğümüz varyasyonlara diğer faktörlerden daha fazla katkıda bulunduğunu tespit ettik” dedi.
“Bir hastanın semptomlarının ciddiyetinin, daha önce hiç rapor edilmemiş olan belirli bakterilerin daha belirgin olmayışıyla doğrudan ilişkili olduğunu gördük.”

Fibromiyalji, popülasyonun yüzde 4’ünü etkileyen kronik yaygın ağrının en yaygın biçimlerinden biridir. Kredi: Blurry Me / Shutterstock

Genel olarak konuşursak, FM ‘i olan ve olmayanlar bağırsak mikrobiyomunda aynı genel popülasyona ve bakteri çeşitliliğine sahipti, ancak seviyeleri farklıydı.
Toplamda, 19 farklı bakteri türü- birçoğu bağırsak bozuklukları, iltihaplı artrit ve iltihap yanıtları ile bağlantılı olanlar-FM’li çalışma katılımcılarının gastrointestinal (Mide-bağırsak ile ilgili) kanallarında daha az veya daha büyük miktarlarda bulundu.
Bir kişinin bağırsak bakterilerindeki değişikliklerin hastalığın belirleyicisi olup olmadığı açık değildir, ancak bağırsak mikrobiyomunun yapısını anlamak hastalığın nasıl çalıştığını anlamak için önemli bir adımdır.

Yapay Zeka

“Fibromiyalji hastalarının mikrobiyomlarında gördüğümüz değişikliklerin, diyet, ilaç, fiziksel aktivite, yaş, vb. gibi faktörlerin neden olduğu etkenleri teyit etmek için yapay zeka da dahil olmak üzere bir dizi teknik kullandık. “dedi Minerbi.
Makine daha sonra verileri analiz etmek ve zamanın yüzde 87 ‘sini doğru şekilde fibromiyalji tanısı koymak için kullandı. Şu an itibariyle, FM için bir test yapılmamaktadır ve teşhisi çoğunlukla kendi kendine bildirilen semptomlara dayanmaktadır.
Araştırmacılar, bir sonraki adımlarının bağırsak mikrobiyomundaki değişikliklerin kronik ağrıyı etkileyip etkilemediğini belirlemek olacağını bildirmektedir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

[Gıda Alerjilerini Önlemek İçin Bağırsak Bakterileri Hedefleniyor]
[Bağırsak sağlığı ve mikrobiyomla ilgili ne biliyoruz?]
[İnsan Beyninde Tıpkı Bağırsaktaki Gibi Bakteriler Bulunuyor ve Bu Bakteriler Bağırsaklarla İlişkili]
[Bill Gates, bağırsak mikrobiyomları ve obeziteye çare olabilecek araştırmalara yatırım yapıyor]
Çeviri: Ülkü Güngör
Kaynak: https://www.iflscience.com/health-and-medicine/fibromyalgia-linked-to-nearly-20-different-kinds-of-gut-bacteria/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 Yorum