Filozof Daniel Dennett size 4 adımda nasıl akıllıca tartışılacağını öğretiyor

Bence hepimiz tartışmaların eğlenceli olmadığı konusunda hemfikiriz. Haklı olduğunuzu bilseniz bile, neden olduğu öfke ve gerginlik buna değmez. Öyleyse, her iki tarafın da yararlandığı verimli bir tartışmayı nasıl elde edebilirsiniz? Her şeyden önce, “tartışmak” teriminin bir şeye sebep vermek, bir şeyi açığa çıkarmak, artılarını ve eksilerini dikkate almak anlamına geldiğini anlamak önemlidir. Aynı zamanda ikna etmek demektir. Popüler düşüncenin (ve internetin) aksine, birbirlerine hakaret etmekle ilgisi yoktur.

Filozof Daniel Dennett size 4 adımda nasıl akıllıca tartışılacağını öğretiyor

Tartışmanın doğru bir yolu vardır. Aslında, modern filozof Daniel Dennett ’e göre, tek yapmamız gereken, katılabileceğimiz herhangi bir tartışmayı ilerletmek için 4 önemli kural olduğunu bilmektir. Kısacası, bunlar size nasıl tartışılacağını öğretecek 4 kuraldır. Onları kontrol edelim:

Başarılı bir eleştirel yorum nasıl oluşturulur?

“Ahlaki ya da bilimsel noktalardaki tartışmalarda,” Arthur Martine, 1866 ‘daki konuşma sanatı rehberindeki yazısında, “Amacın gerçeğe ulaşmak, rakibini fethetmek değil. Bu yüzden tartışmayı kaybetme ve yeni bir deneyim kazanma konusunda hiç bir zaman kaybetmiş sayılmayacaksınız. ” demiştir.

Bu, Daniel Dennett tarafından size nasıl tartışılacağını öğreten 4 kuralını formüle etmede kilit nokta:

1- Bir tartışmada bir konuyu savunuyorsanız, savunduğunuz şey her ne ise onu bir hedef olarak belirlemeniz gerekir.

2- Bu amaçla hedefinizi okadar net, canlı ve uygun bir şekilde ifade etmeye çalışmalısınız ki, tartışma sırasında rakibiniz de sizin gibi düşünmeye başlamalı; ve hatta rakibiniz “Teşekkürler, keşke bu şekilde yapmayı düşünebilseydim” demeli

3- Herhangi bir anlaşma noktasını listelemelisiniz (özellikle genel veya yaygın anlaşma meseleleri değilse). Savunduğunuz konu ile ilgili karşı tarafın da sizinle aynı fikirde olduğu önemli noktaları bulmaya çalışmalısınız. Bu konulara değinirken önceden hazırlık yapıp bu ortak noktaları bir liste haline getirmelisiniz.

4- Hedef konunuz ile ilgili öğrendiğiniz her şeye değinmelisiniz. Savunduğunuz konu ne ise karşı tarafı ikna edebilmek adına yaptığınız çalışmalar ve öğrendiğiniz bilgilerin hepsini kullanmanız gerekir.

Ancak o zaman, bir eleştiriyi çürütmek için bir şeyler söyleme izniniz olabilir.

Keşke bu davranış kuralları Facebook ‘taki yorumlara da uygulanabilse!

Dennett, Sezgi Pompaları ve Diğer Düşünme Araçları adlı kitabında, bu kuralların, rakibinizi tartışmanızı ilerletmeye yardımcı olacak eleştirileri ve değineceğiniz noktaları daha duyarlı hale getirecek mükemmel bir psikolojik strateji olduğunu söylüyor.

Ve elbette, hedefinizin pozisyonunu açıkça ifade etme amacı ile, sadece daha dikkatle dinlemenize ve söylemeye çalıştıkları noktayı anlamanıza yardımcı olacaktır. Kim bilir, belki de bu süreçte daha fazla öğreneceksiniz, bu herhangi birimizin sahip olması için değerli bir hedef.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Mete Arman NARLI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Düz Dünya teorisinin yayılmasında YouTube’un da payı olduğu ortaya çıktı

Nikola Tesla ‘nın Zamanının Ötesinde Olduğunu Gösteren 5 Vizyon