Fizikçiler Zaman Makinesi İçin Matematiksel Bir Model Bulduklarını Açıkladı

Zamanda yolculuk insanların en merak ettiği konular arasında yer alıyor. Birçok filme konu olan bu fenomenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise bilim insanları tarafından uzun süredir araştırılıyor. Son olarak fizikçiler teorik bir zaman makinesinin matematiksel modeli olduğunu iddia ettikleri bir kutu üretti. Bu kutu zaman ve mekan boyunca geriye ve ileriye hareket edebiliyor.

Kutunun işlevi, evrendeki uzay-zamanın eğriliğini, kutuda oturan hipotetik yolcular için bir çembere doğru bükmek ve bu çemberin geleceğe ve geçmişe atlamasına izin vermesidir.

Kanada’da bulunan British Columbia Üniversitesi’nden teorik fizikçi ve matematikçi Ben Tippett, “İnsanlar zaman yolculuğunun kurgu olduğunu düşünüyor. Biz ise bunun mümkün olduğunu düşünüyoruz” açıklamasında bulundu. Maryland Üniversitesi’nde görevli astrofizik uzmanı David Tsang ile birlikte çalışan Ben Tippett, Einstein’ın genel görelilik kuramını kullanarak Traversable Acausal Retrograde Domain olarak adlandırdıkları bir matematiksel model yarattı.

Fizikçiler hemen yarın inşa edebilecekleri bir zaman makinesi planına sahip olduklarını iddia etmiyorlar. Bir zaman makinesi inşa edebilmek için gerekli olan materyallerin çok egzotik olduğuna değinen fizikçiler, bu maddelerin bazılarının henüz keşfedilmediğini düşünüyor.

Tippett ve Tsang’ıngeliştirdiği model evrene üç mekânsal boyuttan bakmaktansa, dördüncü boyut olan zamanı ayırarak, bu dört boyutun aynı anda hayal edilmesi fikrini öne sürmektedir.
Bu, uzay ve zamandaki farklı yönlerin Evrenin kavisli dokusuna bağlı olduğu bir uzay-zaman sürekliliği olasılığını dikkate almamızı sağlar.

Einstein’ın tarafından öne sürülen görelilik kuramı, Evren’deki yerçekimsel etkileri uzay-zamanın eğriliğine bağlamaktadır. Zamanda yolculuk gerçekleştirilebilmesi için bu teoriye göre gezegenler ve yıldızların eliptik yörüngelerinin arkasına geçmek gerekiyor. Eğer uzay zaman düz veya diğer tanımlamasıyla kavislenmemiş olsaydı, gezegenler de düz bir çizgide hareket ederlerdi.

Fizikçiler Zaman Makinesi İçin Matematiksel Bir Model Bulduklarını Açıkladı
Fizikçiler Zaman Makinesi İçin Matematiksel Bir Model Bulduklarını Açıkladı

Ancak görelilik teorisine göre uzay zamandaki geometri, yüksek kütleli olan nesnelerin kavisli hale gelmesine sebep olacaktır. Bu durumda gezegenlerin yollarını bükecek ve yıldızların etrafında dönmelerini sağlayacaktır. Tippett ve Tsang’ıntarafından öne sürülen ise yalnızca Evren’de bükülebilen alanlar olmadığıdır. Zamanın kendisi de yüksek kütleye sahip nesnelerin etrafına kavislenebilir.

Uzay-zaman yüzeyinin zaman yönü aynı zamanda eğriliği de gösterir. Bir kara deliğin yakınında zamanın daha yavaş ilerlediğine ilişkin elde edilmiş kanıtlar bulunuyor. Fizikçilerin zaman makinesi modeli düz bir çizgide hareket etmemektedir. Yolcular için zamanı eğebilmek adına bir çember içerisinde eğri uzay zaman kullanılmaktadır. Bu daire zaman içinde bizi geri götürür.

Fizikçiler bu özelliği kullanabilmek amacıyla uzay zaman geometrisinin bir tür kabarcığını modellerdiler. Bu kabarcıkla büyük bir dairesel yol boyunca uzayda ve zamanda geçirilen her şey taşınabilmektedir. Bu balon ışığın hızından daha büyük hızlara ulaşabilirse bu zaman içerisinde geriye doğru hareketi mümkün kılar.

Matematiksel olarak mümkün olsa da bir zaman makinesini inşa etmek henüz mümkün değil. Çünkü henüz zaman makinesi inşasında kullanılacak malzemelere sahip değiliz. Zaman makinesi yaratma konusundaki tüm fikirler bu materyalleri keşfetmeden daha ileri seviyelere taşınamaz. Ancak bilim insanları zaman yolculuğu konusunda çalışmaktan vazgeçmeyecekler.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    İşte Dünyanın En Eski İtfaiye Ekibinin Hikayesi !

    Afrika’nın Altındaki Gizemli Bir Anomali Dünya’nın Manyetik Alanını Kōkünden Zayıflatıyor