Gagalı balinaların inanılmaz dalış yetenekleri doğrulandı

Duke liderliğindeki bir çalışma, dünyanın en derin dalan memelileri olan Cuvier gagalı balinalarının dikkat çekici dalış davranışlarına yeni bir ışık tutuyor.

Cuvier gagalı balinaları, dünyanın en derin dalan memelisidir, ancak davranışları üzerine yapılan çalışmalar, hayvanların açık denizdeki konumları ve yüzeyde geçirdikleri sınırlı süre ile sınırlıdır.

Kuzey Afrika’daki Hatteras Burnu’ndaki 5.926 etiketli balina dalışından kaydedilen yeni veriler, bu hayvanların dikkat çekici dalış yeteneklerini gözler önüne seriyor ve aşırı ve derin uçlarda nasıl yaşadıklarına dair yeni ipuçları veriyor.

Duke Üniversitesi’nden ekoloji doktora öğrencisi olan Jeanne Shearer, “Derin dalışları, yaklaşık 1.400 metredir ve deniz tabanı yakınında beslenirken yaklaşık bir saat sürer. Ortalama olarak dalışlar arasındaki yüzeyde sadece iki dakika harcarlar” diyor.

“Bu kadar derinlere dalabiliyorlar, basınca dayanabiliyorlar ve bu kadar kısa tazmin süreleriyle orada olabiliyorlar.” Geçmiş çalışmalar, Cuvier gagalı balinalarının Pasifik sularındaki, İtalya ve Bahamalar’daki dalış davranışını belgelemiştir, ancak bu ABD Atlantik’tine odaklanan ilk çalışmadır. Bilim insanları, 6.500 Cuvier gagalı balinasının kuzeybatı Atlantik’te yaşadıklarını tahmin ediyor.

Farklı alanlardaki nüfuslar, dünyanın dört bir yanından gelen verilerin gerekliliğini vurgulayarak dalış davranışlarında bazı farklılıklar göstermektedir. Araştırmayı yürütmek için, bilim insanları LIMPET’in uydu bağlantılı etiketlerini, Cape Hatteras’tan iki saatlik bir tekne yolculuğuyla suların içinde yaşayan 11 Cuvier balinasına bağladılar.

Bir etiket başarısız oldu, ancak diğer 10’u 2014 ve 2016 yılları arasında 5.926 bireysel dalıştan – hem derin hem de sığ – 3.242 saatlik davranışsal veri kaydetti. Bu balinaların yapabildiği son derece derin dalışların yanı sıra, veriler neredeyse sürekli daldıklarını, ardından derin dalışların ardından yaklaşık 300 metreye kadar uzanan 3-4 sığ dalış yaptığını gösterdi.

Uzun tazmin süreleri olmadan sürekli olarak bu derinliklere nasıl daldıkları bilim insanları hala için bir gizem. Shearer, “Cuvier gagalı balinaları, sperm balinasının sadece yarısı büyüklüğündedir” diyor.

“Dalışları, memeli fizyolojisinin sınırlarını zorluyor, ancak hala bu şekilde nasıl davranabildiklerini bilmiyoruz.” O ve meslektaşları, 6 Şubat’ta hakemli Royal Society Open Science dergisinde bulgularını yayımladılar.

Türlerin dikkat çekici dalış kabiliyetleri hakkındaki bilgilerimize ek olarak, bulgular, şu an Duke’da devam eden kontrollü deneyler için düşük sonar seviyelerine tepkilerini incelemek üzere bir temel sunmaktadır.

“Davranışsal tepki çalışmalarının sonuçlarını yorumlamak için tipik dalış davranışlarını anlamak önemlidir,” diyor Shearer, araştırmalarını N.C. Beaufort’daki Duke Üniversitesi Deniz Laboratuvarı’nda yürütmektedir.

Shearer, “Bu hayvanlar büyüleyici ve davranışları ve fizyolojileri hakkında hala bilmediğimiz çok şey var” diyor. “Onlar dünyanın en derin memeli dalgıçları, ancak henüz bu uç noktalara nasıl daldıklarını anlayamıyoruz.”

Çeviren: Bünyamin Tan

Kaynak ve ileri okuma:

Jeanne M. Shearer, Nicola J. Quick, William R. Cioffi, Robin W. Baird, Daniel L. Webster, Heather J. Foley, Zachary T. Swaim, Danielle M. Waples, Joel T. Bell, Andrew J. Read. Diving behaviour of Cuvier’s beaked whales ( Ziphius cavirostris ) off Cape Hatteras, North CarolinaRoyal Society Open Science, 2019; 6 (2): 181728 DOI: 10.1098/rsos.181728

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Yeni İmplant, Kalp Atışınızı Kullanarak Cyborg Cihazlarını Güçlendiriyor

    Yeni İmplant, Kalp Atışınızı Kullanarak Cyborg Cihazlarını Güçlendiriyor

    Hareketli Canlılara Ait İlk Fosil Bulundu