Gagalı Balina’nın Neredeyse 4 Saatlik Uzun Dalışı Yeni Bir Rekor Kırdı.

Eski rekor,2014’te aynı balina türleri tarafından 2 saat civarında kırılmıştı.Deniz memelisi olan Cuvier Gagalı balina üç saat 42 dakika zamanlamayla en uzun dalış rekorunu kırdı. 2014’te kaydedilen önceki şampiyon suyun altında iki saatten fazla vakit geçirmişti.

Bir deniz memelisi gibi en uzun dalış rekorunu kırmak için,derin bir nefes alın ve suya atlayın.Sonra neredeyse dört saat boyunca nefes almayın.

Cuvier Gagalı balinaları uzman dalgıçlardır.Bu canlılar yalnızca 3000 metreye kadar ölçülen en derine dalma rekorunu elinde tutmakla kalmıyorlar,ayrıca en uzun süre dalan canlılar olarak rekorlarını koruyorlar.

2014’te,bilimadamları iki saatin üzerindeki 137.5 dakikalık rekor dalışı gözlemledi.23 Eylül’de Deneysel Biyoloji Dergisi’ndeki araştırmacıların açıklamasına göre başka bir Cuvier gagalı balina 222 dakika bir diğer deyişle üç saat 42 dakika ile hava almak için yukarı çıkmadan rekoru kırdı.

Su altında uzun süre kalabilmek için,memeliler büyük oksijen kapasitelerine ve yavaş metabolizmalarına güveniyorlar. Oksijen bittiğinde,hayvanlar oksijene dayalı olmadan enerji üretebilen anaerobik solunum ile kaslarında biriken laktik asidi kullanabilme yetisine sahip.

N.C Beaufort’ta Duke Üniversitesi’nde Deniz Labaratuvarı’nda hayvan gözlemcisi olan Nicola Quick “Bu canlılar bizim beklentilerimizin de üstünde” diyor.

Fok balıkları’nın oksijen kapasitelerine dayalı hesaplamalar ve dalış sürelerindeki kapasiteleri,balinaların oksijenlerinin bitmesinden önce yalnızca yarım saat dayanabileceklerini gösteriyor.

Fok balıkları bu limiti yüzde 5’lik bir zaman diliminde aşabiliyor. Quick’in takımı 23 balina üzerinde 3680 dalış gözlemledi. Birçok dalış bir saat kadar sürdü. Ve yüzde 5’lik kısım 78 dakikaya kadar süreyi aştı. Önerilene göre anaerobik solunuma geçmeleri beklenilenden iki katı kadar uzun sürdü.

Araştırmacılar balinaların uzun dalışlardan sonra toparlanabilmeleri için yüzeyde daha fazla vakit geçirmelerini bekliyorlardı ancak tam olarak bunu gözlemleyemediler. “Balinalar hakkında çok az şey biliyoruz” diyen Quick “sinir bozucu olduğu kadar ilgi çekici de” dedi.

Teknoloji Milyarderlerinin İnsan Doğası Vizyonları Dünyamızı Nasıl Şekillendiriyor?

Primatlar Nesillerinin Tükenmesi Riskiyle Karşı Karşıya