Galaksilerin Birleşimlerini Anlamak İçin Yazılım Geliştirildi

Kütle çekimi kuvvetiyle birbirine bağlı yıldızlar, yıldızlararası gaz, toz ve plazmanın meydana getirdiği yıldızlararası madde kısacası galaksi. Uzay fotoğraflarının vazgeçilmez manzarası olan galaksiler bilinmezliğini halen daha koruyor. Ancak bu bilinmezliği çözmek için ilk adım atıldı; Colorado Boulder Üniversitesi’nden bilim insanlarının yeni keşfi sayesinde galaksi birleşimleri daha net anlaşılabilecek.

Galaksi birleşmeleri; iki galaksinin binlerce, yüzbinlerce ve hatta milyonlarca yılı bulabilen bir süreçte birleşmeleri ile meydana gelen bir olaydır.

Ancak bu olayı gözlemlemek oldukça maliyetli ve zor. Rebecca Navin önderliğindeki bir ekip tarafından hazırlanan yeni bilgisayar programı, gerçekleşen herhangi bir galaksi birleşmesini tespit edebilecek. Program bunlara ek olarak, birleşme sonucunda ortaya çıkacak galaksinin şeklini ve yıldızların galaksi içindeki hareketini de gösterecek.

Rebecca Nevin’e göre bu çalışma çok büyük önem taşıyor. Çalışma sayesinde Samanyolu gibi galaksilerin oluşumunu açıklamak ve yeni yıldızların oluşumunu gözlemlemek artık mümkün olacak.

Araştırma ekibinin çalışması, bağlı olduğu üniversitenin ortaklığında gerçekleştirilen Sloan Digital Sky Survey (SDSS) verilerine dayanıyor.

21 yıldır devam eden bu proje, 500 milyondan fazla uzay fotoğrafı barındırıyor. Rebecca Nevin, ”Uzay bizim en büyük merakımız olmuştur. İnsanlar galaksi ile ilgili resimlere bakıp ‘Bu bir birleşme.’ diyorlar.

Bu konuda biraz acemi bir yorum. Gözden kaçan onlarca gezegen var” demecini verdi. Nevin ve ekibinin hazırladığı simülasyonlar, galaksilerin nasıl karşılaşıp birleşiyor olabileceğine dair pek çok olasılığı inceliyor.

Araştırmacılar geliştirdikleri bilgisayar programını simülasyonlar ile eğitti ve onlardan, fotoğraflar içinde birleşme izleri aramasını istedi. Yöntem işe yaradı. Program, galaksilerin birleşmelerini yüzde 80’in üzerinde bir başarıyla belirlemeyi başardı.

Ekip ayrıca programa galaksi hareketlerini algılayacak ve galaksideki olası yıldız hareketlerini de görselleştirerek yeni bir modül eklemeye çalışıyor.

Editör / Yazar: Kuzey KILIÇ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sırlarla Dolu Esrarengiz Philadelphia Deneyi – Rainbow Projesi

Türk üreticinin Adonis adlı akıllı yatı CES 2019'a damga vurdu