GALAKSİMİZİN DIŞINDAN GELEN 6 RADYO SİNYALİ TESPİT EDİLDİ

Mart ayında bilim adamları, Samanyolu’nun ötesinden aynı bölgeden gelen 6 radyo sinyali tespit etti. Ancak bu sinyaller o kadar hızlı ve seri ki, sadece milisaniyede geçiyorlar. Araştırmacılara göre, radyo sinyallerinin evrene yayılmasına neden olan ve bu kadar kısa sürede seri şekilde sinyaller gönderen şey, muhtemelen çok büyük miktarlarda enerji barındıran bir güç kaynağına sahip.

Radyo sinyalleri, astronomlar için halen gizemini koruyan ilginç konulardan biri. Bugüne kadar sadece 16 radyo sinyali yakalandı ve bu sinyallerin 10 tanesi tespit edilebildi. 6 sı, Porto Riko’daki Arecibo radyo teleskobuna sadece 10 dakika içinde kaydedildi ve daha sonra aynı yerden gelen diğer 4 sinyal yayılmış olarak kaydedildi. Araştırmacılara göre, radyo sinyalleri sık sık Dünya’ya geliyor ancak sadece birkaç milisaniye sürdüğünden yakalanamıyorlar. Bu sinyallerin kaynağını bir türlü anlayamayan astronomlar, sinyallerin, kara delik oluşturan iki nötron yıldızının çarpışmasından meydana geldiğini tahmin ediyordu. Ancak bu sinyallerin tekrar etmesi ve hep aynı yerden gelmesi bu hipotezi çürüttü.

Sadece bir kaç sene önce 2007 yılında da, radyo sinyalleri saptanmıştı. 6 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksiden gelen sinyaller maalesef yeteri kadar veri toplamamıza imkan sağlamadı ve kaynağı bulunamadı. Bu araştırma, sinyallerin kaynağını bulmaya en çok yaklaştıklarımızdan biri. Umuyoruz ki bu sinyallerin hangi kaynaktan geldiğini birgün araştırmacılar saptayabilir. Çünkü tuhaf olaylar, evrende meydana gelen diğer gizemlere de ışık tutabilir.

Kaynak: http://www.sciencealert.com/6-more-mysterious-radio-signals-have-been-detected-coming-from-outside-our-galaxy

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    NÜKLEER ATIKLARI SÜPER VERİMLİ ELMAS PİLLERE DÖNÜŞTÜRÜYORLAR

    TÜMÖRÜ YOK EDEN NANO DİSKLER GELİŞTİRİLİYOR