Garip Bir Araştırma Dünya’nın Merkezinde bir Kara Delik Olduğunu İddia Ediyor!!

Endişelenmeyin!!! tamamen makul bir açıklaması var.

Aşırı derecede garip bir makale, diğer iddiaların yanında, Dünya’nın merkezinde bir kara delik olduğunu iddia ediyor. Ve bir şekilde (sıradan bilim insanlarını şaşırtarak) bir bilimsel dergi olan, Açık Erişim Makedon Tıp Bilimleri Dergisi’nde yayınlanmayı başardı.

Makale, “Yakın zamanda, NASA’dan bazı bilim adamları, Dünya’nın merkezinde kara delik benzeri bir yapı olabileceğini iddia ettiler ” diye başlıyor. “Dünyadaki yaşamın varlığını, bu kara delik benzeri nesnenin DNA gibi biyolojik materyallerden oluşan kara delik benzeri bir yapı olmasının olası bir nedeni olarak gösteriyoruz.”

Sonrası komplo teorileri ve kulağa bilimsel gelen kelimelerle doldurulmuş bir boşluk doldurmaca oyunu gibi daha da garipleşiyor.

“Bu DNA kaynaklı kara delik benzeri yapının boyutu, Dünya’nın çekirdeğinin boyutundan 109 kat daha uzun ve iç kısmında sıkıştırılmış” diye devam ediyor. “Bu uzun nesnenin sıkıştırılmasıyla, kavisli bir uzay-zaman yapısı oluşuyor ve kara deliklerin bazı özellikleri ortaya çıkıyor.”

Neyse ki, dünyanın merkezinde aslında bir kara delik yok gibi görünüyor!!

Araştırmacılar bu hafta makaleyi bulduklarında (yaklaşık bir yıl önce yayınlanmıştı, ancak şimdiye kadar pek dikkat çekmemişti) hem makalenin içeriği hem de biraz güvenilirliği olan bir bilimsel dergide nasıl yayınlandığı konusunda şaşkınlıklarını dile getirdiler.

Makaledeki yazar künyeleri, çeşitli Avrupa üniversitelerindeki gerçek araştırmacılarla eşleşiyor gibi görünüyor. Ancak, “DNA gibi” bir şeyin oluşturduğu bir kara delik hakkındaki iddiaları, magazin dergilerindeki yazılar kadar komik.

Cambridge Üniversitesinde Matematikçi olan Sarah Rasmussen’e göre en olası açıklama, yazarların normal, akran denetiminden geçen yayınlar olduğunu iddia eden ancak gerçekte yayınladıkları materyallere çok az dikkat eden ve yayın ücretlerini toplamak için sık sık yayınlama yapan “yağmacı dergileri” ortaya çıkarmak için kasıtlı olarak gülünç bir makale sunmuş olmalarıdır.

Rasmussen’in belirttiği gibi, makalenin baş yazarı daha önce yağmacı dergilerin yarattığı tehdit hakkında bir makale yayınlamıştı.

Aynı zamanda, Açık Erişim Makedon Tıp Bilimleri Dergisi’nin daha önce 2013’te Science dergisi tarafından yapılan, uçuk kaçık makaleleri materyallerini akran denetiminden geçirdiklerini iddia eden dergilerde yayınlatmaya çalıştıkları bir operasyona da kandığı ortaya çıktı.

Neyse ki, dünyanın merkezinde aslında bir kara delik yok gibi görünüyor. Ancak Açık Erişim Makedon Tıp Bilimleri Dergisi’nin editörlük standartlarının olması gereken yerde bir tür kara delik olabilir.

Dilan ŞEN

İnsanların Nesli Tükenecek Mi?

10 İLGİNÇ ÜRKÜTÜCÜ ÖRÜMCEK TÜRÜ