Gebeliğin üçüncü çeyreğinde hamilelerin kişisel alan algısı genişliyor

Gebelikle birlikte birçok değişim de beraberinde geliyor;bunlardan en göz önünde olanı da sürekli büyüyen göbek. Hamile kadınların vücudu bebeklerine birçok şekilde uyum sağlıyor; göğüs kafesi genişliyor, akciğer boğaza yaklaşıyor, göbek deliği dışarı çıkıyor. Yani fetüs mümkün olan her santimetreye yerleşmeye başlıyor.

Fiziksel genişlemenin yanı sıra bir de şaşırtıcı bir mental genişleme söz konusu; bir ön çalışma sonucunda gebeliğin sonlarına doğru, kadınların kişisel alan algısı da genişlediği tespit edildi.

Hamile kadınların peripersonal alanının (beynin bedenimiz etrafında yarattığı alan) üçüncü üç aylık dönemde genişlediği Cambridge’deki AngliaRuskin Üniversitesinden FlaviaCardini ve meslektaşları tarafından 10 Aralıkta bioRxiv.org’da yayımlandı.

Peripersonal alanın sınırlarını belirleyebilmek için araştırmacılar, gözü bağlı katılımcılardan karınlarına bir ışık geldiğini hissettiklerinde bir tuşa basmalarını istediler. Cevapları için dikkatleri başka bir sinyale daha çekildi; uzaktan yakına doğru gelen 3 saniyelik bir ses.

İnsanlar ses uzaktan geldiğinde tuşa basmakta daha yavaştılar. Ancak Karate-kid’deki chopstick ile sinek yakalamaya benzer şekilde, ses yaklaştığında insanların tuşa basma hızları da artış gösteriyordu.

Gebeliğin 3 dönemi

Tuşa basma tepkilerinin artış hızını saptayarak, Cardini ve meslektaşları gebeliğin 3 dönemindeki kadınların peripersonal alan sınırlarını tespit etmeye çalıştılar. Bu üç dönem şunlardı: çoğu kadının genişlemeye başladığı 20. Hafta, en geniş dönemleri olan 34. Hafta ve doğum yaptıktan sonraki 2 ay. Karşılaştırma yapabilmek için, araştırmacılar ayrıca hiç doğum yapmamış kadınları da bu deneye dahil ettiler.

Hiç doğum yapmamış kadınlarla karşılaştırma sonucunda, 34 haftalık hamile kadınların ses uzaktan gelirken bile tuşa basmakta daha hızlı oldukları gözlemlendi. Ancak 20 haftalık hamile kadınlarda ve doğum yapmış olan kadınlar da herhangi bir etki gözlemlenmedi.

Bazı psikologlar, peripersonal alanın vücudu saran koruyucu bir balon olduğunu düşünüyorlar. Havlayan köpekler, örümcekler ve yılanlarla yapılan deneylerde de peripersonal alanın bir tehlikeyle karşılaşıldığında genişleyebildiği iddia edildi.

Araştırmacılar, peripersonal alan genişlemesinin karın bölgesinin hassas olmasından ve bu sebeple içinde gelişen yeni canlının, annenin dış dünyayla günlük etkileşiminde korunması gerekliliğinden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Cardini, bu tür genişlemenin sadece gebeliğin sonlarında olmasına şaşırdığını belirtti “gebeliğin erken dönemlerinde de böyle bir şeyin yaşanmasını beklerdim ancak galiba gebeliğin erken dönemlerinde ekstra bir izlemeye gerek yok.”

Gebelikte ve sonrasında, ebeveynlik döneminde, her türlü şeyin genişleyip gelişmesi fikri bende çok büyük bir etki yarattı. Sanki benlik algımız genişleyip, bu yeni, hassas insanlara yer açıyor. Bu araştırma sırasında aklıma gelen bir diğer çıkarım ise hoş karşılanmayan karın okşamalarıyla ilgili.

Aslında bu söylenmemesi gereken bir şey fakat söyleyeceğim: kimsenin karnına izin istemeden dokunmayınız. Dokunmanız gerekiyorsa illaki önceden haber verin, çünkü bu üçüncü trimester döneminde olan ve peripersonal alan tarafından sarmalanmış bir kadın ona yaklaşan ellere vurarak uzaklaştırma konusunda çok daha hızlı olabilir.

Editör / Yazar: Meltem ARSLANER

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Madde Madde Erken Gebelik Belirtileri

D vitamini eksikliği Nedir? D vitamini eksikliği belirtileri ve sebebi

Frengi (Sifiliz) : Belirtileri, Teşhis, Tanı ve Tedavisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Galileo, Yazdığı Mektupla Engizisyonu Kandırmaya Çalıştı

Gerçek Olaylara Dayanan 6 Eski Efsane