Geleceğin İşleri Neler Olacak? İşte Uzmanların Beyin Fırtınası Fikirleri

Geleceğin işleri muhtemelen bugünün işler gibi olmayacaklar.  Ama neye benzeyecekler? Ford Avustralya, Deakin Üniversitesi ve Griffith Üniversitesi tarafından öncülük edilen yeni bir proje, bu soruyla alakalı bir beyin fırtınası oluşturmuştur. Tabii ki, bu cevaplar gelecekte neler olabileceğine dair eğlenceli bir oyundur ve gerçekçi makaleler değildir.  Yine de, mesleklerden bazıları gerçek dünyadaki sorunları çözmeye çalışan düşündürücü fikirledir.

Geleceğin İşleri Neler Olacak? İşte Uzmanların Beyin Fırtınası Fikirleri

Projeler, önümüzdeki birkaç yıldaki eğilimleri tanımlamak için iş gelecekleriyle ilgili araştırma ve raporlara dayanıyor.  Ekip, “bu alanlardaki en son gelişmeleri tanıyan, bize trendleri ve gelecekteki işlerden bahsedebilen” önemli alanlarda 11 uzmanla görüştü.
“Elbette bu 100 iş, gelecekteki küresel çalışmanın çoğunu  kapsayacağı düşünülmüyor” diyorlar.  “Hiç değişmeyecek olan işler (bunlardan birkaçının olacağından şüpheleniyoruz) bu listeye dahil edilmedi.  Ancak uzmanlarımızın tarif ettiği geleceklerin gelecek 20 yıldaki gerçekleri temsil edeceğine inanmamıza rağmen o mesleklerin oluşması için bir zaman belirlenemedi ”dedi.
Bazıları çok geniş kapsamlı değil:

Yokoluş (Tükenme) Genetikçisi

Bu uzmanlar, nesli tükenmiş hayvan ve bitki türlerini, hasarlı ekosistemlerin dengesini sağlamaları için yeniden canlandıracaklar.  Seçkin birkaç bilim adamı zaten yünlü mamutun canlandırılması için çalışıyorlar, bu yüzden bu fikir çok da tuhaf değil.  Ekip, nesli tükenmiş olan bu canlıların bir kısmının (daha iyisi veya daha kötüsü için),- dinozorlar, cılızlar ve Tazmanya kaplanları gibi- “yenilikçi” canlılarını, varlıklı müşterilerin evcil hayvan olarak sahip olabilmeleri için geri getirebileceğini belirtiyor.

Al ( Yapay Zeka) Eğitmeni

Bu meslek, eğitimcilere  yapay zeka (AI) teknolojisini nasıl kullanacaklarını ve nasıl iletişim kuracaklarını, bu teknolojiyi doğru şekilde öğrenmelerini ve adapte olmalarını sağlamak için verileri nasıl geliştirebileceklerini öğretir.

Cırcır Böceği Çiftçisi

Sadece gelecekte değil, şimdi de bu meslekte çalışan insanlar var. Cırcır böcekleri ve çekirge türü böcekler, büyük bir protein ve antioksidan kaynağıdır. Aynı zamanda sürekli büyüyen bir nüfusu beslemek için hayvanlardan daha sürdürülebilir bir seçenektir.  Eğer cırcır böceğini çiğ yemek sizi rahatsız ederse, ekip bunun için de geleceğin yiyecekleri olarak yüksek protein unu ve cırcır böceği protein çubuklarını da öngörmektedir.
Günümüzün kilit sorunlarını çözmeye çalışmak için başka meslekler önerildi:

Geleceğin işleri – Hava Kontrol Mühendisi

Bu bireyler ekosistemleri ve sağlıklı yaşamı desteklemek için gezegenin iklimini koruma çalışmaları yaparlar. Bunun gerçekleştirmek için önerdikleri olasılıklar şunlardır: Gezegeni soğutmak için karbon tutma ve depolama teknolojisi ve çok fazla güneş ışığını önlemek için atmosferde kimyasal filtreler üretmektir.
Bu vizyonda “ Drone teknolojisini kullanarak bulutları tohumlayarak yağmur yağdırabilir, yıldırımları kontrol altına alabilir ve diğer amaçlar için tekrar kullanmak üzere kasırgalardan ve siklonlardan enerji elde edilebilir” dedi.

Entomikrobiyotik Temizleyici

Entomikrobiyotik temizleyiciler kirliliği ve atıkları temizlemek için bakteri ve böcek kullanırlar.  Dünyamızda çok fazla plastik olduğundan, kesinlikle çözülmesi gereken bir konu.
Diğerlerinden biraz daha tuhaf olan meslekler:

Serbest Sanal Dağınıklığı Düzenleyicisi

Bu insanlar, sanal yaşamlarında Marie Kondo’ya yardım ederek başkalarının sanal yaşamlarını yönetmelerine yardımcı olmayı amaçlarlar.

Çocuk Asistanı Robot Programcısı

Bu pozisyonda, programcılar, ebeveynleri işte meşgulken çocuklara süpervizyon ve eğitim sağlayan bakıcı olarak davranacak robotlar tasarlarlar.

Drone Deneyimi Tasarımcısı

Dronlar hayatımızın her geçen gün artan bir parçası haline geldiğinde, bir uzman dronelarla nasıl etkileşime gireceğimizi kontrol etmek için bir deneyim tasarımcısına ihtiyaç duyulacağını belirtti.
Daha fazla bilgi için geleceğin 100 işinin kapsamlı listesine bakın : https://100jobsofthefuture.com/browse/
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Teknolojiden Etkilenecek 7 Meslek
Gelecekte Yerimizi Genetik Olarak Güçlendirilmiş ‘Süper İnsanlar’ mı Alacak?
Geçmişte olan ve gelecekte planlanan bütün “Mars görevleri”
Çeviri: Murathan Kağan BAYRAM
Kaynak: https://www.iflscience.com/editors-blog/what-will-the-jobs-of-the-future-look-like-these-experts-brainstormed-ideas

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Yeni Çalışmalar 'Otizm'e gerçekte neyin sebep olduğunu buluyor

Kuantum Darwinizm Teorisi aklınızı başınızdan alabilir

Kuantum Darwinizm Teorisi aklınızı başınızdan alabilir