Gelecekte Aşırı Sıcaklar Sebebiyle Yaşanmayacak Yerlerin Listesi Açıklandı

Bilim insanları tarafından yapılan araştırmalar sonucunda iklim konusunda geri dönülemez bir noktaya girildiği ortaya konuyor. 2100 yılına kadar bazı yerlerde yaşam ihtimali tamamıyla ortadan kalkacak. Türkiye’de açıklanan yaşanmayacaklar yerler listesinde tehlikeli bir konumda bulunuyor.

Gelecekte Aşırı Sıcaklar Sebebiyle Yaşanmayacak Yerlerin Listesi Açıklandı

Her sene daha sıcak bir yaz olacağına dair meteoroloji yetkililerinden duymaya alıştığımız standart sözler sebebiyle bunu önemsemesek de bilim insanları gerçekten her senenin bir öncekinden daha sıcak olacağını açıkladı. 1980’lerden itibaren artışa geçen sıcaklıklar doruk noktasına ulaştı.

Gerçekleştirilen araştırmada 1951 ile 1980 yıllarındaki yaz sıcaklıkları analiz edildi. Araştırmacılar o dönemde üç kategoride sıcaklık olduğunu tespit etti. Bu sıcaklıklardan üçte bir oranı ortalama sıcaklıkken, üçte biri sıcak, üçte birisi de soğuktu. Aynı araştırma 2005 ile 2015 yıllarında yapıldığındaysa üçte ikisi sıcak ve %15 oranında aşırı sıcak bulgular tespit edildi. 2017 Haziran ayı son 137 yılın en sıcak üçüncü Haziran’ı oldu. 2017 Haziran ayını geçen diğer 2 sene ise 2015 ile 2016 yılları.

Gelecekte Aşırı Sıcaklar Sebebiyle Yaşanmayacak Yerlerin Listesi AçıklandıBilim insanları tarafından bazı sıcak hava dalgalarının 2100 yılına kadar Dünya üzerindeki bazı bölgeleri yaşanmaz hale getireceğini vurguluyor. Bu alanlar genel itibariyle Ekvatora yakın bölgeler. Türkiye bu bölgelerin tam sınırında yer alıyor.

Gelecekte Aşırı Sıcaklar Sebebiyle Yaşanmayacak Yerlerin Listesi Açıklandı

Eğer 2017 yılı beklendiği gibi soğuk geçerse bilim insanları 2018’inde 2015 ve 2016 yıllarından daha soğuk olacağını açıkladı. Yine de küresel ısınmanın atlatılabilmesi için daha soğuk zamanlar gerekiyor.
http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4740832/Summers-really-getting-hotter.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Fizikçiler Kuantum Dolaşıklığını İspatlamak İçin Büyük Bir Adım Attı

    Fizikçiler Kuantum Dolaşıklığını İspatlamak İçin Büyük Bir Adım Attı

    NASA’nın Uydu Görüntüleri İklim Üzerinde Değişiklik Yapıldığını Mı Kanıtlıyor?