Genç Kalmak için 1 numaralı besin bulundu

Peki ya size genç kalmanın bir sırrı olduğunu ve ona hemen ulaşabileceğinizi söylesem? Yaşlanmayı geciktirme konusu çok ciddi bir konu olduğu için bilim adamları bunun üzerinde çok yoğun mesailer harcamakta. Cell Metabolism adlı dergide, Washington Üniversitesi Tıp Fakültesinden bilim insanları tarafından 12 aydır fareler üzerinde yürütülen uzun bir araştırma yayımlandı.

Genç Kalmak için 1 numaralı besin bulundu

Bilim insanları yaşlı farelerin su ile birlikte Nikotinamid Mononükleotid adı verilen ve brokoli, salatalık, lahana, avokado ve soya fasulyesinde bulunan bir madde ile beslendiğinde, iskelet kaslarının, insülin direncinin, göz fonksiyonlarının, fiziksel aktivite becerilerinin ve bağışıklıklarının olumlu anlamda geliştiğini gözlemlediler.
Bu doğru: araştırma, daha fazla sebze tükettiğiniz zaman  (özellikle brokoli)  yaşlanma sürecinin ciddi şekilde yavaşladığını gösteriyor.

Amerikalılar Brokoli Tüketimini Artırıyor

Amerika Tarım Departmanına göre, 2012 de Amerikalılar 1990 yılına göre 2 kat fazla brokoli tüketmişlerdir. Mintel ’in araştırmacılarının Mayıs 2016 tarihli bir yazısında “Tazelik, hazır yemek ve beslenmeye yapılacak vurgu, taze sebzelerin ve özellikle de taze kesilmiş salataların satışını olumlu yönde etkileyebilir.” diyor.

Genç Kalmak için 1 numaralı besin bulundu

Düzenli Brokoli Tüketmenin 10 Faydası

Yukarıda bahsedilen yaşlanmayı geciktirme konusuna ek olarak, düzenli brokoli tüketmenin sağlığınıza birkaç faydası daha var.

  1. Kanseri Önler: Brokoli kanserle savaşmaya ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olur tıpkı diğer turpgillerin yaptığı gibi. (Brüssel Lahanası, lahana, karnabahar)
  2. Kolesterolü Düşürür: Brokolinin yapısında çözülebilir lifler bulunur ve bunlar kolesterolü düzenlemeye yardımcı olur.
  3. Alerjik Reaksiyonları ve Ödemi Azaltır: Brokoli dikkate değer derecede ödem söktürücü ve iltihap kırıcı olarak bilinen omega 3 yağ asidi bulundurur.
  4. Çok Güçlü Bir Antioksidandır: Brokoli C vitamini açısından çok yoğundur ve bağışıklığı güçlendirir.
  5. Kemik Sağlığı: Brokoli yüksek seviyelerde kalsiyum ve K vitamini içerir. Bu maddeler de osteoporozu önlerken kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.
  6. Kalp Sağlığı: Brokoli iltihap ve ödem karşıtı özelliklere sahip bir sebzedir ve kan şekerinden kaynaklı kalp-damar rahatsılıklarını uzak tutmakta vücudumuza yardımcı olur.
  7. Diyet Dostu: Brokoli karbonhidrat ve lif bakımından çok zengin bir sebzedir. Sindirimi kolaylaştırır, kabızlığı önler ve kan şekerini düzenler.
  8. Detoks Etkisi Vardır: Brokoli lif açısından çok zengin bir sebze olduğundan toksinlerden kurtulmaya, kilo vermeye ve sindirimi düzenlemeye yardım eder.
  9. Cilt Dostu: Cilt sağlığı yalnızca parıltılı bir cilt değil aynı zamanda bağışıklık demektir. Antioksidanlar, C vitamini, çinko ve bakır gibi mineraller cilt sağlığınızı korumaya yardım eder.
  10. Göz Sağlığı: Brokoli karoten denen ve havuç özü diye bilinen bir madde, A-C-E ve kompleks B vitaminlerini içerdiğinden göz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Bunları da okuyabilirsiniz:
Daha İyi Beyin İşleyişi için 8 Besin
Diyabet listesi, Diyabet İçin Uygun ve Uygun Olmayan Yiyecekler
Meyve ve sebzeleri sıkarak içmek yararlı mı?
D vitamini eksikliği Nedir? D vitamini eksikliği belirtileri ve sebebi
Editör / Yazar: Oğuzhan PEKGÜRLER
Kaynak: https://ideapod.com/scientists-discover-number-one-food-staying-young/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bipolar Bozukluk nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Brokoli Faydaları Nelerdir? Brokoli Hangi Hastalıkları Önlüyor