Genetiği değiştirilmiş bebeklerin doktoru idam edilebilir

Geçtiğimiz yılda HIV virüsüne karşı bağışıklık kazandırıldıkları iddiaları ile gündeme gelen genetiği değiştirilmiş bebeklerin doktoru He Jiankui, bu yıl ölüm cezasıyla karşı karşıya. Çin’ in Shenzhen kentinde bulunan Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden He Jiankui, 2018’de dünyanın genetik olarak değiştirilmiş ilk bebeğini dünyaya getirdiğini açıklamış ve büyük tartışmaların başlamasına neden olmuştu. Bilim insanı, ikiz bebeklerin HIV virüsünü taşımayacak şekilde genlerini değiştirdiğini söyleyerek, tüm eleştirilerin odağı haline gelmişti. Global bilim toplulukları da, Çin’li bilim insanlarının hastalarına aldatıcı bir onay formu vermeleriyle suçladı. İddialara göre formlarda genetik modifikasyon değil, AIDS aşı denemesi yazıyordu.
He Jiankui Ölüm Cezasıyla Karşı Karşıya  Gen değişikliği yaptığını açıkladıktan sonra bir anda ortadan kaybolan Çinli bilim insanının, daha sonra esir tutulduğu anlaşılmıştı. Yeni gelen bilgilere göre Çinli bilim insanı He Jiankui, idam cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Hong Kong’daki bir etkinlikte konuşan Profesör Robin Lovell-Badge, Çinli bilim insanının Çin’de ölüm cezasını taşıyan yolsuzluk suçlamalarıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.
‘Çin Yasalarına ve Tıbbi Etiğe Aykırı’  Çin’deki bilim ve sağlık bakanlıklarının yürüttüğü birçok soruşturma olduğunu belirten Profesör Robin Lovell-Badge, birçok insanın da işini kaybedebileceğini söyledi. Çin’deki yetkililer ve kurumlar, gen değişikliğinden sonra üreme amaçlı insan embriyolarına yapılan herhangi bir gen düzenlemesinin, Çin yasalarına ve tıbbi etiğe aykırı olduğunu söylemişti. Bakalım önümüzdeki süreçte Çinli bilim insanı, ne gibi cezalarla karşı karşıya kalacak?
Kaynak: https://gizmodo.com/chinese-scientist-who-created-crispr-babies-could-face-1831553751 , https://www.telegraph.co.uk/science/2019/01/07/chinese-scientist-genetically-edited-babies-armed-guard-amid/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

2018’in en maliyetli doğal afeti California yangını oldu

Dünya'nın Manyetik Alanı Düzensiz İlerliyor