Genetik Bilgileriniz Hacklenebilir mi?

Genetik Bilgileriniz Hacklenebilir mi? GEDMatch, My Heritage ve Family TreeDNA gibi çevrimiçi hizmetler, insanların genetik bilgilerini yüklemeleri, soylarını araştırmaları ve kayıp akrabalarını bulmaları için popüler yerler haline geldi. Şimdi, araştırmacılar bu “doğrudan tüketiciye” hizmetlerin bir tür genetik saldırıya karşı savunmasız olabileceği konusunda uyarıyorlar.

Coauthors profesörü GrahamCoop ve Kaliforniya Üniversitesi Davis Evrim ve Ekoloji Bölümü’nde doktora sonrası araştırmacı Michael “Doc” Edge, temmuz ayının ortalarında, karşı önlemleri uygulamaya koymaları, zaman ayırmaları için veritabanı şirketlerine sorunu bildirdi.

Genetik Bilgileriniz Hacklenebilir mi?

Coop, kamuya açık bu sitelere bilgilerini yüklediklerinde “İnsanlar düşündüklerinden daha fazla bilgi veriyor.” diyor. Kredi kartı bilgilerinden farklı olarak, sadece eski genomunuzu iptal edip yeni bir tane elde edemezsiniz.

Coop, 23andMe gibi kar amaçlı DNA sıralama şirketlerini etkilemediğini söylüyor. Genetik verilerine erişmek için DNA’nızı tükürük örneği olarak göndermelisiniz. Ancak genel veritabanları, herkesin DNA dizileri yüklemesine ve eşleşen dizileri olan diğer kullanıcıları aramasına izin verir.

Bu siteler, kullanıcıların veritabanlarında zaten bulunan dizilerle yüklediği DNA dizilerini karşılaştırmak için bir yazılım kullanarak çalışır. Genomunuz, atalarınızdan miras kalan parçaların bir mozaiği. Mozaikteki daha büyük parçalar veya karolar yeni atalardan geliyor. Nesiller geçtikçe, eşleşen diziler daha küçük parçalara ayrılır. Dolayısıyla, büyük DNA dizisi parçalarını başka biriyle paylaşırsanız, muhtemelen yeni bir ata paylaşıyorsunuzdur.

Üç Genetik Hackleme Yöntemi

Coop ve Edge, bir DNA veritabanından kayıp bazı kuzenlerden çok daha fazla bilgi veren üç yaklaşım buldular.  Bu yöntemlere IBS (diziyle özdeş) döşeme, IBS problama ve IBS yemleme diyoruz.

  • IBS döşeme, bir saldırganın genomunu kamu araştırma veritabanlarında bulunan diğer genomlarla eşleştirir ve nerede olduklarını bulur. Yeterli eşleşme bulabilirlerse, birisinin genomunun çoğunu bir araya getirebilirler.
  • IBS problaması, belirli bir genetik varyant taşıyan insanlar için, örneğin Alzheimer hastalığına bağlı bir geni belirlemek için kullanılabilir. Bunu yapmak için, saldırgan, ilgilenilen genle eşleşecek küçük bir bölüm haricinde, kimseyle eşleşmesi muhtemel olmayan bir DNA dizisine sahip sahte bir genom oluşturur. Veritabanındaki eşleşmelerin bu genetik varyanta sahip insanlar olması muhtemeldir.
  • Son olarak, IBS yemleme, akrabalarını tanımlamak için kullanılan bir sınıf algoritmaya dayanır.Coop ve Edge, yüklenen 100 kadar DNA dizisi ile bir saldırganın bir veritabanındakigenomik bilgilerin çoğunu elde etmek için bu yöntemi kullanabileceğini söylediler.
Genetik Bilgileriniz Hacklenebilir mi?

Coop ve Edge’in makalesi, doğrudan tüketicilere yönelik genetik hizmetlerin bu saldırıları engellemek için atabileceği bir dizi adım ortaya koyuyor. Bu hizmetleri kullanmak mutlaka kişisel bilgilerinden vazgeçmeyi içerir ve milyonlarca insan aile geçmişini veya diğer kişisel kullanımları araştırmak karşılığında bunu yapmaya istekli görünmektedir. Ancak kullanıcılar, bu hizmetlere eriştiklerinde ne kadar bilgi verebileceklerinden daha fazla haberdar olmalıdırlar.

Coop, “Güvenlik açıklarını ve bunlara nasıl hitap ettiklerini netleştirmelerini istiyoruz” diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

NASA, Geleceğin Astronotları için Mars’ın Su Haritasını Çıkardı.

2019’un Son Güneş Tutulması, Güzel Bir ‘Ateş Çemberi’ Oluşturacak!