içinde

Genetik Mühendisliği Nedir? Çalışmaların ötesinde genetik çalışmalar

Genetik mühendisliği, bir organizmayı veya organizma popülasyonunu değiştirmek için DNA veya diğer nükleik asit moleküllerinin yapay manipülasyonu, modifikasyonu ve rekombinasyonudur.
Günümüze kadarki süreçte suni seleksiyon(üstün ırkların seçilmesi, güçsüzlerin yok edilmesi), biyomedikal tekniklerde uygulamalar,klonlamalar ,CRISPR -Cas9 (gen düzenleme) çalışmaları vardır. Genetik mühendisliği, gen fonksiyonu ve organizasyonunun birçok teorik ve pratik yönünün anlaşılmasını sağlamıştır. Rekombinant DNA teknikleriyle; insan insülini, insan büyüme hormonu, alfa interferon, bir hepatit B aşısı ve diğer tıbbi açıdan yararlı maddeleri sentezleyebilen bakteriler yaratılmıştır.

Bitkiler, nitrojeni sabitlemelerini sağlamak için genetik olarak ayarlanabilirler ve bitkilerdeki genetik hastalıklar muhtemelen işlevsiz genleri normal şekilde çalışan genlerle değiştirerek düzeltilebilir olmuştur. Çalışmaların ötesinde genetik çalışmalar ; antibiyotiklere direnç, toksinlerin üretilmesi veya hastalığa neden olma eğilimi gibi sonuçların oluşması özel bir kaygı oluşturmuştur. Aynı şekilde, insanlarda gen düzenlemenin uygulanması, özellikle zeka ve güzellik gibi özellikleri değiştirmek için potansiyel kullanımıyla ilgili olarak etik kaygılar doğurmuştur.

Yinede bilim ilerlemek için tartışmalıda olsa, 1980’de rekombinant DNA araştırması ile yaratılan “yeni” mikroorganizmalar patentli sayıldı ve 1986’da ABD Tarım Bakanlığı, genetiği değiştirilmiş ilk canlı organizmanın (tek bir genin takma aşı olarak kullanıldığı bir virüs olarak kullanılan bir virüs) satılmasını onayladı. O zamandan beri genetiği değiştirilmiş bakteri ve bitkilere yüzlerce patent verilmiştir. Genetiği değiştirilmiş ve genetiği değiştirilmiş organizmalar üzerindeki patentler, özellikle de ürünler ve diğer yiyecekler, tartışmalı bir konu oldu . 21. yüzyılda da tartışmalar devam etmektedir.
Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK
Kaynak: https://www.britannica.com/science/genetic-engineering

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum