in

Genetik Mühendisliği Nedir? Çalışmaların ötesinde genetik çalışmalar

Genetik mühendisliği, bir organizmayı veya organizma popülasyonunu değiştirmek için DNA veya diğer nükleik asit moleküllerinin yapay manipülasyonu, modifikasyonu ve rekombinasyonudur.
Günümüze kadarki süreçte suni seleksiyon(üstün ırkların seçilmesi, güçsüzlerin yok edilmesi), biyomedikal tekniklerde uygulamalar,klonlamalar ,CRISPR -Cas9 (gen düzenleme) çalışmaları vardır. Genetik mühendisliği, gen fonksiyonu ve organizasyonunun birçok teorik ve pratik yönünün anlaşılmasını sağlamıştır. Rekombinant DNA teknikleriyle; insan insülini, insan büyüme hormonu, alfa interferon, bir hepatit B aşısı ve diğer tıbbi açıdan yararlı maddeleri sentezleyebilen bakteriler yaratılmıştır.

Bitkiler, nitrojeni sabitlemelerini sağlamak için genetik olarak ayarlanabilirler ve bitkilerdeki genetik hastalıklar muhtemelen işlevsiz genleri normal şekilde çalışan genlerle değiştirerek düzeltilebilir olmuştur. Çalışmaların ötesinde genetik çalışmalar ; antibiyotiklere direnç, toksinlerin üretilmesi veya hastalığa neden olma eğilimi gibi sonuçların oluşması özel bir kaygı oluşturmuştur. Aynı şekilde, insanlarda gen düzenlemenin uygulanması, özellikle zeka ve güzellik gibi özellikleri değiştirmek için potansiyel kullanımıyla ilgili olarak etik kaygılar doğurmuştur.

Yinede bilim ilerlemek için tartışmalıda olsa, 1980’de rekombinant DNA araştırması ile yaratılan “yeni” mikroorganizmalar patentli sayıldı ve 1986’da ABD Tarım Bakanlığı, genetiği değiştirilmiş ilk canlı organizmanın (tek bir genin takma aşı olarak kullanıldığı bir virüs olarak kullanılan bir virüs) satılmasını onayladı. O zamandan beri genetiği değiştirilmiş bakteri ve bitkilere yüzlerce patent verilmiştir. Genetiği değiştirilmiş ve genetiği değiştirilmiş organizmalar üzerindeki patentler, özellikle de ürünler ve diğer yiyecekler, tartışmalı bir konu oldu . 21. yüzyılda da tartışmalar devam etmektedir.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Kaynak: https://www.britannica.com/science/genetic-engineering

Neslihan ÇAKMAK

Yazar Neslihan ÇAKMAK

Kayseri’ de doğdum ve hayatımı şuan kayseride devam ediyorum.
Erciyes Üniversitesi Fizik bölümü mezunuyum. Bilime ve teknolojiye her zaman çok meraklıyımdır. İnsanların geleceğinin bilim ve teknoloji ile en iyi yerlere ulaşacağına gönlümce inanıyorum. Yaşama dair herşeyin insanlar için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bizleri hep evrenin sırlarını çözecek insanlar olarak görüyorum. Robot teknolojisi ve yapay zeka ilgimi çektiği için; Mekantronik mühendisliği okumak için adımlar atmaya başladım. Hepimize kaybedecek zamanımızın olmadığını söylüyorum.

Makaleye Oy Ver!

0 points
Upvote Downvote

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kara delik türleri nelerdir? Kara Delikler Hakkında İlginç Gerçekler

İlaçlar ve Kişisel Bakım Ürün Artıklarının Su Ekosistemine İlginç Etkisi