Gıdıklanarak Yaşlanmayı Yavaşlatabilir Miyiz?

Yeni yapılan araştırmalara göre 55 yaş üzeri kişilerin kulağından elektiriksel uyarılar verilerek yaşlanmayı yavaşlatan bir yöntem bulunmuş olabilir.
Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre günlük yapılan kısa bir terapiyle 2 haftalık uygulamanın sonucunda katılımcıların uyku kalitesi, yaşam kalitesi ve ruh hallerinde anlamlı olumlu sonuçlar elde edildi.

Gıdıklanarak Yaşlanma Yavaşlatılabilir mi? Kredi: © Syda Productions / Adobe Stock

Acısız bir uygulama ile kulak üzerinden yapılan deri altı sinir uyarımı ile Gezgin Sinir (N. Vagus) uyarılıyor ve yüksek tansiyon, kalp rahatsızlıkları gibi kronik (uzun süreli) hastalıkların oluşumu önlenerek yaşam kalitesini arttırabileceği ve yaşlanmayı yavaşlatabileceği düşünülüyor. Bu uyarımla birlikte katılımcıların iç dengesini  kontrol eden sistemler uyarılabiliyor.
Çalışmaya katılan doktorlardan Dr Bretherton ’a göre kulak, katılımcıların iç dengesini etkilemek için deri altı işlemler yapılmadan girişim yapılabilecek en uygun organ. Ayrıca Dr Bretherton elde edilen sonuçların buz dağının yalnızca görünen kısmı olduğunu düşünüyor.
Otonomik sinir sistemini etkileyen bu yöntemle ilgili daha derin araştırmalar yapılıyor.

Peki otonomik sinir sistemi nedir?

Otonomik sinir sistemi, sindirim, solunum gibi vücudunuzun bilinç dışı gerçekleştirdiği faaliyetleri düzenler. Otonom sinir sistemi sempatik ve parasempatik iki daldan oluşur ve bu iki dal vücutta dengeyi sağlamak için birlikte çalışır.
Sempatik sinir sistemi vücudun kan basıncını yükselten ‘kaç veya savaş’ reaksiyonlarını meydana getirirken parasempatik sinir sistemi vücudu dinlenme haline sokan ‘sindir ve dinlen’ reaksiyonlarını meydana getirir. Yaşlandıkça vücudumuzda sempatik sinir sistemi daha baskın hale gelir. Bu sebeple uzun süredir parasempatik sinir sistemini uyarmak için klinik çalışmalar yapılıyor.

Gıdıklanarak Yaşlanma Yavaşlatılabilir Mi?

Böylece epilepsi, obezite, inme gibi hastalıklar önlenebileceği gibi yaşlanma da yavaşlatılabilir. Ancak uzun dönemli kullanım için ense bölgesine elektrot yerleştirilmesi gerekiyor ve bunun bazı yan etkileri olabilir. Neyse ki Gezgin Sinir ameliyatsız bir şekilde deri üzerinden de uyarılabiliyor.
Daha önce  30 yaşındaki katılımcılarla yapılan çalışmada olumlu sonuçlar alındı. Şimdi yapılan çalışmada ise 55 yaşının üzerindeki 29 katılımcıya 2 hafta boyunca haftada 2 kez kulak üzerinden verilen elektiriksel uyarılarla otonomik sinir sistemini dengeleme üzerine bir terapi uygulandı ve hastalar bunları evde de yapabilmeleri için eğitildiler.
Sonuçlara bakıldığında parasempatik sinir sisteminin aktive olduğu, sempatik sinir sistemi uyarılarının azaldığı, uyku ve günlük yaşam aktivitelerindeki performansın iyileştiği görüldü. Ayrıca katılımcıların zorunlu hastane ziyaretleri ve ölüm riskleri de azaldı. Katılımcıların psikolojik durumları iyiye gitmekle birlikte depresyon risklerinin azaldığı görüldü.
Araştırmacılar bu terapiyle birlikte katılımcıların hayatında olumlu değişikler görüleceğine ve birden fazla rahatsızlığı olan kimselere fayda sağlanabileceğine inanıyor.
Yapılacak olan daha kapsamlı araştırmalarla bu ‘gıdıklanma terapisi’nden hangi hasta ve yaş grubunun daha fazla fayda göreceği belirlenebilir.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Hücre yaşlanmasının yeni sebebi keşfedildi. İşte yaşlanma nedeni
Yaşlanma Karşıtı Tedavi İlk İnsan Deneyi Başarıyla Tamamlandı
Yaşlanmayı gösteren 9 biyolojik işaret belirlendi: Hücreler zombiye dönüşüyor
Editör / Yazar: Şeyma SÜRÜCÜ
Kaynak: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/07/190730083706.htm

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Mükemmel Bir Genel Bilgiye Sahip İnsanların Beyinleri Nasıl Görünüyor?

    CRISPR’A Yepyeni Bir Yaklaşım! Gen Düzenlemesi Kusursuza Ulaşabilir!..