Giza Piramitleri Hakkında Duymadığınız Gerçekler

Giza piramitleri gerçek bir başyapıt. Şu anki teknolojimizle bile aynılarının yapılabilmesi oldukça zordur

Giza piramitleri hakkında kısaca;

Arapça Adı: Ahramat Al-Jizah

Yer: Giza Nekropolü, Al Haram, Giza Valiliği, Mısır

Yapan: 4. hanedanın eski Mısır kralları – Khufu, Khafre ve Menkaure

Tamamlanma Yılı: Khufu (MÖ 2600), Kefren (MÖ 2570), Menkaure (MÖ 2510)

Yükseklik: Khufu (451.4 fit veya 138 metre), Khafre (448 fit veya 136 metre), Menkaure (203 fit veya 62 m)

Yılda ziyaretçi: Her yıl yaklaşık 14,7 milyon ziyaretçi

Giza piramitleri ne zaman yapıldı?

Yapılan tarihsel analizler piramitlerin M.Ö. 2589 ile 2504 yılları arasında yapıldıklarını göstermektedir.

Bu piramitlere dair bazı gerçekler bilim insanlarında merak uyandırırken, piramitleri ziyarete gelenleri rahatsız edecek boyutlara ulaşabiliyor. İşte Giza’da bulunan büyük piramide dair gerçekler; piramidin yapımında her biri 2 ila 30 ton ağırlığında olan yaklaşık 2 milyon 300 bin taş blok kullanıldığı tahmin ediliyor.

giza piramidi
Giza Piramitleri kenarları ve tabanı da dört ana yöne (Kuzey, Güney, Doğu ve Batı) hizalanmıştır.

Giza piramidinin ağırlığı?

Giza piramidinde 50 tonun üzerinde bile taş bloklar olduğu söyleniyor. Menkaure piramidi, Khafre piramidi ve Khufu Büyük piramidi tam olarak Orion yıldız kümesiyle uyumludur.Büyük Khufu Piramidi’nin yapımında 2,3 milyondan fazla taş blok kullanıldı. Bu, 5.5 milyon ton kireçtaşı ve 8.000 ton graniti içeriyordu. Her bir taş yaklaşık 25 ila 80 ton ağırlığındaydı ve bunlar ya Giza’da taş ocağından çıkarıldı ya da Tura ve Aswan gibi uzak yerlerden tekneyle nakledildi.

Piramidin tabanı 55 bin metrekare alana kurulmuş ve her iki tarafı 20 bin metre kareden daha büyüktür. Piramidin iç sıcaklığı sabittir ve yeryüzünün ortalama sıcaklığına eşittir. Bu sıcaklık 20 derecedir. Piramidin dış mantosu 144 bin kasa taşından oluşmaktadır.

Bu taşların hepsi parlatılmış ve yaklaşık olarak 1/100 inç doğruluğu sahip ve 100 inç kalınlıkta olan bu taşlar yaklaşık 100 inçlik bir düzeye kadar düz bir şekilde durmaktadır. Buradaki taşların her biri 15 tondur. Piramidin temelindeki taşlar ısı genişlemesi ve depremle mücadele edebilen yapıya sahiptir.

giza piramidi büyüklüğü
Ünlü piramitlerinin üçü ve onların ayrıntılı mezar kompleksleri, kabaca MÖ 2550’den 2490’a kadar çılgın bir inşaat döneminde inşa edildi.

Giza Piramitleri Kaç Tanedir?

Giza piramitleri 3 tanedir. Bu piramitler: Khufu (Keops piramidi), Khafre(Kefren piramidi) ve Menkaure(Mikerinos piramidi)

Üç Giza Piramidi, eski Mısır’ın üç kralı (veya Firavunları) tarafından mezar olarak inşa edilmiştir.

Giza platosunda Firavunlar Khufu, oğlu Khafre ve Khafre’nin oğlu Menkaure tarafından inşa edildiler.

Piramidin kuzeye doğru hizalanmasında hata derecesi sadece 3/60 olarak bildirilmiştir. Giza platosunda ayrıca birçok küçük piramit ve tapınağın yanı sıra Büyük Giza Sfenksi gibi anıtlar bulunur.

Giza piramidi içinde ne var?

Büyük Giza piramiti inşa edilmiş tek büyük piramittir. Dört tarafın merkezleri, yalnızca 8 taraflı piramidin oluşturduğu olağanüstü bir hassaslıkla girintilendirilmiştir.

Giza piramidi içinde, kireç taşları ve tura kireç taşları vardır. Bu etki zeminden ya da uzaktan değil sadece havadan görülebilir ve bazı zamanlarda uygun ışık koşullarında görüntülenebilir.

Bu fenomen sadece güneşin batışı ile ilkbaharda güneş battığında havadan saptanabilir ve güneş piramidin üzerinde gölgeler bırakmaya başladığında son bulur. Kral dairesinde yer alan granit kutu pasajlara sığamayacak kadar büyüktür ve bu nedenle inşaata başlanmadan yerleştirilmiş olmalıdır.

giza piramidi turistler
Her yıl yaklaşık 14,7 milyon ziyaretçi akın eder.

Kutsal ahit sandığı bir blok katı granitten yapılmıştır. Burada 8-9 fit (ortalama 2.7 metre) uzunluğunda bronz testereler bulunmaktadır. İç mekanda boşluk bırakabilmek adına aynı malzemeden yapılmış boru biçiminde matkapların uygulanabilmesi için muazzam bir dikey kuvvet gerekmektedir.

Kutsal ahit sandığının mikroskobik analizi, sert mücevher uçlarının kullanıldığı bir sabit nokta matkabının ve 2 tonluk bir sondaj kuvvetiyle yapıldığını ortaya koymaktadır.

Giza Piramid’i kimler yaptı?

4. hanedanın eski Mısır kralları döneminde yapılmıştır.

– Khufu, Khafre ve Menkaure için masif mezarlar olarak inşa edilmiştir.

Mezar piramit adları şu şekildedir;

Khufu: 4. Hanedanlığın 2. Firavunu bilinen adıyla Keops

Khafre: Başkent Memphis’te 24 ila 26 yıl hüküm sürdüğü düşünülen 6 Eski Krallık (Kefhen) firavunundan biridir.

Menkaure: (Mikerinos) Mısır’ın dördüncü hanedanı döneminde bir firavun idi. 3. ve Giza’nın en küçük piramidi olan Mikerinos Piramidi O’nun döneminde yapıldı.

Giza Piramidinin Hikayesi

Dönebilen kapı girişleri sadece iki piramitte yer almaktadır. Piramit ilk açıldığı zaman 20 ton ağırlığında olan kapı çok dengeli bir şekilde yerleştirildiği görüldü. İçeriden az bir kuvvetle açılabiliyordu. Kapatıldığında mükemmel bir uyum sağlanmıştı. Kapı neredeyse fark edilmiyordu ve dışarıdan bir görüş elde edebilmek için etrafında ya da kenarlarında bir çatlak, bir yarık bulunmuyordu.

Yerdeki örtü sayesinde Büyük piramit İsrail dağlarından ve muhtemelen aydan da görülebiliyordu.Piramidin ağırlığı 5 milyon 955 bin ton olarak hesaplandı. Bu rakam 10 ^ 8 ile çarpıldığında dünyanın kütlesini vermektedir. The Descending Passage, kutup yıldızı Alpha Draconis’e, yaklaşık M.Ö. 2170-2144 yıllarına işaret etmektedir.

giza piramidi tas bloklari
Çekirdek bloklarının ölçeğini gösteren tarafı

Alpha Draconis bu noktada kutup yıldızı olmuştur ve o tarihten bu güne kadar bu şaftla uyan başka bir yıldız bulunmamaktadır.Kral dairesinde yer alan güney kanadı M.Ö. 2450 yıllarında, Orion takımyıldızı Al Nitak (Zeta Orionis) yıldızını işaret etmektedir. Orion takımyıldızı, Mısır tanrısı Osiris’le ilişkilendirildi. Tarihte bu zaman zarfında bu şaftla uyuşan başka bir yıldız yoktu.

Granit kutu tabanının iki katı olan 10 ^ 8 güneşin ortalama yarıçapıdır. [270.45378502 Piramit İnç * 10 ^ 8 = 427.316 mil] Piramidin yüzlerinde uygulanan eğrilik, dünyanın yarı çapıyla tam olarak eşleşmektedir.Giza Büyük Piramidi olarak bilinen Keops piramidi, 146 metreye yükselebilen dünyanın en eski ve en büyük piramittir.

Giza Piramidini Neden Ziyaret Etmelisiniz?

Giza Platosu, Büyük Giza Piramitleri, Büyük Sfenks ve daha birçok tarihi harikaya ev sahipliği yapan Mısır’daki en ikonik yerlerden biridir.

Bu piramitler 4.500 yaşının üzerinde eskidir ve onları dünyanın en iyi insan yapımı anıtlarından biri yapar. Macera dolu etkinliklerden kültürel etkinliklere kadar bu geniş alanda yaşanacak pek çok deneyim var.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Kitlesel Yok oluş

    Bir Sonraki Kitlesel Yok Oluş 2100’e Kadar Gerçekleşebilir

    Yaşlanma Karşıtı Sırları Arayış Serüveni 600 Estonyalı ile Başladı

    Yaşlanma Karşıtı Sırları Arayış Serüveni 600 Estonyalı ile Başladı