Giza Piramitleri Yakınında 4500 Yıllık Mezarlık ve Lahitler Bulundu

Giza Piramitleri’ nin güneydoğusunda yeni keşfedilen 4500 yıllık mezarlık üzerinde arkeologlar çalışmalarını sürdürüyor. Mısır Eski Eserler Bakanlığı 4 Mayıs 2019’da, ünlü GizaPiramitleri’nin güneydoğusunda 4500 yıllık bir mezarlığın keşfedildiğini duyurdu. Mezarlıktaki en eski mezarlardan olduğu tespit edilen ve iyi korunmuş olarak bulunan “Behnui-Ka” ve “Nwi” isimli iki kişinin kalıntılarını barındıran lahitler dışında pek çok gömüye ve lahite de rastlandı.

Bu iki lahit hakkında henüz detaylı bir yayın yapılmasa da lahitlerin yapısı ve üzerlerindeki hiyerogliflerin analizleri yoluyla; Bu iki erkeğin, tarihçilerin beşinci hanedan dönemi olarak adlandırdığı, Giza Piramitleri ’nin yapımından hemen sonraki evrede yani yaklaşık 4500 yıl önce yaşadıkları düşünülmekte. Hiyerogliflere göre, Behnui-Kabir rahip ve yargıçtı. Bunun yanında pek çok unvanı da bulunmaktaydı.

Bunlar arasında birisi dikkat çekmektedir, “kralların arındırıcısı (temizleyicisi): Khafre, Userkaf ve Niuserre”. Bu unvanında Behnui-Kai, kralların temizleyicisi olarak bahsedildikten sonra isimleri geçen krallardan Khafre, Giza Piramitleri’ nden birinin inşasını emreden firavun, Userkaf ve Niuserre ise beşinci hanedanlık döneminde Mısır ’ı yöneten firavunlardı.

Nwi’nin lahitine baktığımızda onun için de pek çok unvan sıralandığı görülmektedir. Bu unvanlara baktığımızda dikkat çekici olanları “büyük devlet şefi”, “yeni yerleşimlerin gözetleyicisi” ve “Kral Khafre’ nin arındırıcısı” unvanlarıdır. Lahitlerdeki tanımlamalar ve unvanlar üzerine çalışmalar hala devam etmektedir. Ayrıca bahsettiğimiz mezarlarda ve mezarlıkta Behniu-ka veya Nwi’yi tasvir ettiği düşünülen kireçtaşı heykelin yanı sıra taş oymalar ve ahşap maskeler de dahil olmak üzere sayısız eser ortaya çıkarıldı.

Eski Mısır’da sık görülen eski mezarlıkların yeniden kullanımına yönelik olarak da, arkeologlar, mezarlığın yaklaşık 2600 yıl önce de birkaç kişinin gömülmesi için kullanıldığını keşfettiler.
Mısır Eski Eserler Bakanlığı eski başkanı Zahi Hawass açıklamasında “ Yeni keşfedilen bu mezarlık, piramitlerin inşasında çalışan insanların gömüldüğü bir mezarlığın yakınında yer alıyor” dedi.
Mezarlığı keşfeden bakanlığa bağlı Eski Eserler Yüksek Konseyi genel sekreteri MostafaWaziri başkanlığındaki ekip mezarlık üzerindeki çalışmalarını hala sürdürmekte ve yeni keşifleri beklenmekte.

Editör / Yazar: Gökhan BULUT

Kaynak: https://www.livescience.com/65409-ancient-cemetery-by-giza-pyramids.html

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Amerika'da Bir Bataklıkta Büyüyen Yeni Bulunan Selvi Ağacı 2.624 Yaşında

    Amerika’da Bulunan Selvi Ağacı 2.624 Yaşında

    Kanser Araştırmaları İçin Sanal Gerçeklik Kontrolü