Giza’daki Büyük Piramidin Eğik Olduğu Ortaya Çıktı

Giza’da bulunan büyük piramit var olan yapılar içerisindeki en büyüleyici olanlarından bir tanesidir. Araştırmacılar tarafından yeni ortaya çıkarılan bir bilgiye göre piramidin yapımı sırasında mimarın yaptığı bir hata sebebiyle Büyük Piramit yana doğru yattı.

Bu hata piramidin batı tarafının doğu tarafından biraz daha uzun olmasından kaynaklanıyor. Bu yüzden piramidin tabanı uzaktan öyle görünüyor olmasına rağmen mükemmel bir kare değil. ABD merkezli Glen Dash Araştırma Vakfı ve Eski Mısır Araştırmaları İştirakçilerinden ( AERA ) araştırmacılar, orijinal boyutlarını daha iyi anlamak için muhteşem yapıyı incelediler ve piramidin yamuk olduğunun keşfini 2016 yılında yaptılar.

4500 yıl önce piramit ilk inşa edildiğinde dış yüzeyi beyaz kireç taşıyla kaplıydı. Yıllar içerisinde bu kireç taşından oluşan dış kabuk soyuldu. Ekipler, Büyük Piramidin bu dış kabuğu kaybolmadan önce nasıl olduğunu anlamak için ölçümler yapmaya başladı. İlk adım, piramit üzerinde bulunan işaretleri araştırarak ve piramidin yapıldığı zemini inceleyerek, dış veya “kasa” taşlarının olasılıkla konumlandırıldığı noktaları bulmaktı .

Ekip, orijinal kenarların nerede olduğunu belirleyen noktalar buldu. Bu noktalar, bir araştırmacıların her iki tarafın uzunluğunu hesaplamaları için doğrusal regresyon denilen bir teknik kullanabilmesi için bir ızgarada çizildi . Piramidin kenarlarının bir zamanlar 230.295 – 230.373 metre uzunluğunda olduğunu, ancak batı tarafının 230.378 – 230.436 metre arasında olduğunu anlaşıldı. Bu da yaklaşık olarak 14.1 santimetre farka tekabül ediyor.

Bu devasa hata değil. Piramit bu hata yüzünden büyük sorunlar yaşamadı. Ancak bu hata yıllar önce piramitleri yapanların mükemmel olmadığını gösterdi. Yine de araştırmacılar piramitlerin geçmişte bu şekilde yapılabilmesini hayretle karşılıyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Bilim İnsanları Dünyanın Düz Olması Halinde Yaşanacakları Açıkladı

    Hayat Olasılığı En Yüksek İki TRAPPIST-1 Gezegenini Belirlendi