in ,

Gizemli bir uzay uçağı 719 gündür Dünya çevresinde dönüyor ve nedenini bilmiyoruz

Gizemli bir uzay uçağı 719 gündür Dünya çevresinde dönüyor ve nedenini bilmiyoruz

İnsansız ve güneşle çalışan bir askeri uçak, Dünya yörüngesinde 719 günden fazla geçirerek kendisinin uzay uçuşu rekorunu kırdı.

Bu görev, X-37B olarak bilinen A.B.D Hava Kuvvetlerine ait aracın OTV-5 isimli beşinci göreviydi ama görevin tam olarak ne olduğu hala gizliliğini koruyor.

OTV-4 görevi ile 717 gün 20 saat ve 42 dakika uzayda kalarak oluşturduğu rekoru 26 Ağustos TSİ 13.43 ’te yine kendisi kırdı. Şu an ise yaklaşık 719 gündür yörüngede.

Peki, orada ne yapıyor?

Şu anlık kimse emin değil. A.B.D Hava Kuvvetleri bu konuda fazla genel konuştu. Hava Kuvvetleri X-37B ’nin öncelikli amacının Amerika ’nın uzaydaki geleceği için tekrar kullanılabilir uzay mekiği teknolojilerini test etmek ve Dünya ’ya döndürülüp tekrar test edilebilir deneyler yürütmek olduğunu söyledi.

Yetkililer bunu dışında yörünge deneylerinin özellikleri ile ilgili herhangi spesifik bir bilgi kırıntısı bile vermediler.

Gizemli bir uzay uçağı 719 gündür Dünya çevresinde dönüyor ve nedenini bilmiyoruz

X-37B hakkında bilgilerimiz:

  • Aracın NASA ’nın eski uzay mekiğine benzemesi
  • Hava Kuvvetlerinin, Boeing tarafından geliştirilen bu güneş enerjili uzay araçlarından en az iki tanesine sahip olması
  • bu son görevin 7 Eylül 2017’de SpaceX Falcon9 ile fırlatılmış olması ile sınırlı.

Geçmişte, bu uçuşlar Çin ’in iddiasıyla beraber, ordunun EM Drive ’ı uzayda test ettiğine dair ateşli spekülasyonlara sebep olmuştu. –EM Drive: NASA tarafında üzerinde çalışılan kuramsal yakıtsız itiş sistemi.

Diğer bir spekülasyon ise Hava Kuvvetlerinin X-37B ’yi silah araştırması ya da yörünge gözlem operasyonları için kullanılıyor olabileceğini iddia ediyordu.

Fakat 2010’da Hava Kuvvetleri programın herhangi bir “saldırgan” içeriği olmadığını açıklamıştı ve bir sözcü programın içeriğinin teknoloji riskinin azaltılması, deneysel ve operasyonel konsept geliştirilmesi olduğunu söylemişti.

Uçağın görevi ne olursa olsun, program başlangıçta 270 günlük bir yörünge görevi için tasarlanmıştı ve bu sürenin 2 katından daha fazla yörüngede kalabilmesi bu güneş enerjili uzay mekiği için büyük bir başarı.

Maalesef ki bunun dışında size verebileceğimiz çok fazla bilgi yok ama uzay mekiğinin bundan sonraki sürecini takip edeceğimizi söyleyebiliriz.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Pentagon neden UFO’larla ilgileniyor?

ABD İstihbarat Teşkilatı Casusluk Yapan Yeni Bir “Yapay Beyin” Geliştiriyor

Yeni raporda: ABD ve Rusya Ellerindeki Bombalarını Patlatmış Olsaydı ‘Nükleer Kış’ Yaşıyor Olacaktık

Çeviri: Ş. Firdevs Er

Kaynak: https://www.sciencealert.com/mysterious-space-plane-has-now-been-orbiting-earth-for-719-days-and-we-don-t-know-why?perpetual=yes&limitstart=1

Şahane Firdevs ER

Yazar Şahane Firdevs ER

Adım Firdevs Er ve Elektrik Elektronik Mühendisliği öğrencisiyim. Kendini geliştiren, düşünen, sorgulayan, araştıran ve öğrenen insanların hayatlarına daha fazla anlam kattıklarına inandığım için ben de kendimi, sevdiğim okumak ve öğrenmekten zevk aldığım bazı alanlarda geliştirme gayreti içerisindeyim. Beyinsizler platformuna da bu gibi insanlar için katkıda bulunmak benim için bir mutluluk verici.,

Yorumlar

Leave a Reply
  1. oda bir seymi turkiyedebismanlidan sonra bur suru kani bizuk kansiz kooek cogaliyor her yerde her firsatta ulkesini karalayannit suruleri var sanki bazi seylerin sadede turkiyede oldugunu dusunen ler var

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yükleniyor...…

0

Yorumlar

0 yorumlar

İnsanlar Manyetik Alanı Hissedebilir mi?

Abur cubur yemekten kör olan o genç hakkında bilmeniz gerekenler