Gizemli Voynich El Yazması’nın Kökeni Belli Oldu

Gizemli Voynich El Yazması, Bir zamanlar Kutsal Roma İmparatoru RudolfII’ye ait olduğu iddia edilen gizemli kitap, Purdue News’e göre Purdue ve Delaware Eyalet Üniversitesi ‘nden profesörler tarafından yapılan bir keşif sayesinde, 16. yüzyıldan kalma Meksikalı el yazması olarak tanımlandı. Kitabın kökenleri son yüzyılda gizli kalmıştır.

Polonyalı kitap satıcısı WilfridVoynich’in 1912’de bir İtalyan Cizvit’den satın aldığı kitabın kökenine dair 600 yıldır çeşitli tartışmalar sürüyor.

Dili hiçbir şekilde çözülemeyen Voynich El Yazması için çeşitli iddialar ortaya atıldı. Yakın bir zaman önce Kanada’da yaşayan Türk asıllı bir mühendis el yazmasının eski Türkçe olduğunu öne sürmüştü.

Bulunduğu tarihten beri el yazmasının içeriğiyle ilgili bilim insanları şaşkına düşüyor. Kitabın içerisinde astrolojik işaretler, mitolojik figürler, çeşitli yerlerin florası ve faunasıyla ilgili resimler topluluğu ter alıyor.

Kitabın parşömenleri Voynich’in 15. Yüzyıl Avrupası’nda yazıldığını gösteriyordu. Ancak metnin kendisi, kitabın son bölümünde Yeni Dünya’ya (Amerika) ait bitki örtüleri ve hayvan resimleri barındırıyor. Bu da kitabın Avrupa’da yazılmış olma ihtimaliyle çelişiyordu.

Gizemli Voynich El Yazması Kitabın kökenini bir kez ve herkes için keşfetmek

Purdue Üniversitesi’nde bahçecilik profesörü olan Jules Janick ve Delaware State Üniversitesi’nden emeritusherbaryum yönetmeni Arthur O. Tucker, yap-boz parçalarını bir araya getirmek ve kitabın kökenini bir kez ve herkes için keşfetmek adına işbirliği yaptılar.

Yaban hayatı ekolojisi ve habitat yönetimi konusunda bir Purdue profesörü olan Elizabeth A. Flaherty ve Kanadalı bir dilbilimci olan FernandoMoreira, Janey ve Tucker’a, VoynichKodeksi’nin Çözülmesiile ilgili araştırmalarda katkı sunmak için katıldı.

Yazarlar, altmış tür bitki ve on iki tür hayvan da dahil olmak üzere, Yeni Dünya’ya özgü makalede tasvir edilen flora ve faunaların çoğunu belirledi. Kitabın bu özel türlerin bileşimi ve kitapta vellum kullanımı (metnin basıldığı parşömen türü), kitabın orijinalden daha genç olduğunu kanıtlıyor.

Janick, Purdue News ile yaptığı röportajda, “Basitçe söylemek gerekirse, bir ayçiçeği ve bir armadillo içeren vellum üzerine yazılmış bir makalenin 1492’den önce yazılması mümkün değil” dedi. Ortaya çıkan kanıtlar kitabın Kolomb sonrası döneme ait olduğunu gösteriyor.

Kitapta diğer Yeni Dünya hayvanları, ocelot, boynuzlu kertenkele, coatimundi ve Meksikalı kerevitler yer almaktadır. Janick ve Tucker, VoynichKodeks’in kökenini de belirlediler. İlk botanik resimde gizli olan, el yazısının ressamı JuanGerson ve onun yazarı Gaspar deTorres’in isimlerini buldular.

Gerson bir Aztek

Gerson bir Aztek ve profesyonel bir ressamdı. Gaspar de Torres ise bir İspanyol tıp doktoru ve Azteklerin haklarını savunan bir avukattı. Kitabının bir bölümünde kabala benzeri görüntüler kullandığı için Yahudi Ansiklopedisi, VoynichKodeksi’nde görülebilir.

Kitapta bir bölüm Puebla ve dört Meksikalı sitenin haritasını göstermektedir: VeraCruz, Tecamachalco, Tlaxcala ve Huejotzingo. Harita ayrıca üç volkan gösterir: La Malinche, Popocatepetl ve Pico de Orizaba. Janick ve Tucker, Voynich Kodeksi’nden gelen bilgi zenginliğine rağmen, metnin çoğunluğu çevrilemedi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında önemli Japon kodlarını deşifre eden ünlü şifreleme uzmanı William Friedman bile kitabın şifresini çözemedi. Tucker, Rosetta Stone’u kullanarak VoynichKodx’da etiketlenmiş bazı Mesoamerican bitki isimlerini deşifre edebildi, ancak araştırmacıların metni bütünüyle okumayı ummadan önce yapacak çok işi var.

Friedman, kitabın sentetik bir dilde yazıldığına inanıyor. Ancak kitap, Aztek tüccarları tarafından kullanılan bilinmeyen bir dilde de yazılmış olabilir.

Voynich El Yazması’nın önemi, tarihi araştırmada geniş bir alana yayılıyor, çünkü İspanyol Engizisyonu sırasında Katolik Kilisesi tarafından sansürlenmemiş Yeni İspanya’daki yaşam tarzına dair bir bakış açısı sunabilir.

Tucker, “O zamanlarda böyle bir kitap yazmak, kazıkta yakılmaya sebep olabilirdi” diyor. Ancak kitap o dönemlere filtrelenmemiş bir bakış açısı sunma olanağını araştırmacılara veriyor. Şimdiye kadar, Janick ve Tucker, EL Yazması’nın daha çok tıbbi ve bitkisel Aztec bilgisine odaklandı.

Ancak astroloji, astronomi ve ritüel banyoları hakkında da çeşitli bilgiler kitapta yer alıyor. El yazması şu anda Yale Üniversitesi’nde Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kitaplığı’nda yer alıyor. Janick ve Tucker, metin üzerinde araştırmalarına devam etmeyi ve bulgularını yayınlamayı planlıyorlar.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

600 Yıldır Çözülemeyen Gizemli El Yazması Voynich Yapay Zeka İle Çözüldü

Yapay Zeka Tarafından Çözülen Gizemli El Yazması Voynich Hakkında Bilinmeyenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gen Düzenlemeyle Sıtma Taşıyan Sivri Sinekler Yok Edilebilecek

İşte dünyanın en büyük kuşu!