Göbekli Tepe, Sirius’a ibadet etmek için mi inşa edildi?

Yeni araştırmalar, Türkiye’nin güneyindeki dünyanın en eski bilinen tapınağı Göbekli Tepe ‘nin muhtemelen Sirius[1] yıldızına ibadet etmek için inşa edildiğini ortaya koydu. İşte Detaylar…
Göbekli Tepe, en az 12.000 yaşında ve on yıldan daha kısa bir süre önce keşfedilmesinden bu yana arkeologlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor.

Dikkate değer olan kısım 40 ila 60 ton ağırlığındaki sütunlarla ve taşa oyulmuş boğa, yılan, tilki, aslan ve diğer hayvanların karmaşık tasvirleri ile yapılmış sayısız tapınaktan oluşuyor.

Yine de hayranlık uyandıran alanın gelişmiş araçlara sahip olmadan “ilkel” Neolitik insanlar tarafından yapıldığı iddia edilincebir takım spekülasyonlara neden oldu.

Göbekli Tepe, Sirius’a ibadet etmek için mi inşa edildi?

İtalya’daki Milan Politeknik Üniversitesi’nde arkeoastronomer olan Giulio Magli, bu bilinmeyen sorulara cevap vermek için gece gökyüzüne baktı ve şu kanıya vardı.

Sonuçta, İngiltere’deki Stonehenge’de[2] bulunan anıt taşların düzenlenmesi, belki de aya ibadet etmek için astronomik bir gözlemevi olarak inşa edilebileceğini öne sürüyor.

Binlerce yıl boyunca yıldızların konumları Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle değişmektedir

Magli, Göbekli Tepe inşa edildiğinde gökyüzünün Türkiye’den nasıl görüneceğini simüle etti. Binlerce yıl boyunca yıldızların konumları Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi nedeniyle değişmektedir. Ufka yakın olan yıldızlar yükselecek ve farklı noktalara yerleşecek ve sadece binlerce yıl sonra tekrar ortaya çıkacak şekilde tamamen kaybolacaklar.

Dünyanın en eski tapınağı Göbekli Tepe, Sirius’a ibadet etmek için mi inşa edildi?

Analiz, Göbekli Tepe’nin sütunlarının “köpek yıldızı” Sirius’un yükselişiyle aynı hizada göründüğünü ortaya koydu. Mevcut Göbekli Tepe haritalarını ve bölgenin uydu görüntülerini kullanan Magli, her bir kapalı alandaki iki megalite[3] paralel olarak uzanan hayali bir çizgi çizdi. Kazılan halkalardan üçünün, Sirius’un sırasıyla MÖ 9100, MÖ 8750 ve MÖ 8300 yıllarında yükseleceği ufuktaki noktalarla aynı hizada olduğu görülüyor.

Magli, “Tapınağın bu yıldızın doğumunu takip etmek üzere inşa edildiğini varsayıyorum. Hatta gökyüzünde yeni bir cismin ortaya çıkmasının bile yeni bir dini tetikleyebileceğini düşünüyorum.” Dedi.

Göbekli Tepe uzaylıların yardımı ile mi yapıldı

Bulgular, bu antik yapıyı inşa etmek için gerekli olan böylesine üst düzey bir teknoloji nedeniyle Göbekli Tepe’nin uzaylıların yardımı ile yapılmış olabileceğini savunan eski astronot teorisyenleri tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.

Dünyanın en eski tapınağı Göbekli Tepe, Sirius’a ibadet etmek için mi inşa edildi?

İnce kesilmiş sütunların ve diğer özelliklerin ancak o zamanki insanların sahip olduğu teknolojinin ötesinde araçlarla mümkün olabileceğine inanılmaktadır. Bununla birlikte gerçekte nasıl yapıldığını gösteren hiçbir araç kalıntısı bulunmadığına olan inanç da beraberinde gelmektedir.

Bazıları bu sonucu çok abartılı buluyor olsa da en azından Göbekli Tepe ve dünyadaki diğer eski anıtlar, kozmosun ileri bir bilgisine ve dünya dışı yaşamdaki inanç ve saygıya işaret ediyor.

[1]Sirius ya da Akyıldız, Büyük Köpek Takımyıldızı’nda yer alan bir çift yıldız.
[2]Stonehenge, Neolitik taş devri ile Bronz çağı arasında en az 5 kademede oluşan bir anıttır.
[3]Megalit bir yapı veya anıt oluşturmak amacıyla kullanılan büyük bir taştır.

Editör / Yazar:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Güzel etkilendim bu haberden ilgilendiğin alanlar farklı alanlar başarılarının devamını diliyorum Muhammet Ragıp Çalık kardeşim

  2. Sizle beraber orayı ziyaret etmek istiyorum az vaktim kaldı ölebilirim ama siz sözünüzde durmadınız diye düşünsemde aklım inanıyor size lütfen siz bari size güvendim insanlar hep yalan söylemeleri beni daha çok öldürüyor iyi sağlıklı yaşam olmasını diliyom bazen belada okuyorum ama bende olan sen yapma diyo 😓🥵😭

Burnunu Karıştıranlara Artık Farklı Bir Gözle Bakacaksınız!

paralel evrenler

Paralel Evrenler Hakkında Merak Edilen Teoriler ve Kanıtlar