Gökbilimciler Tarafından Samanyolu Galaksisinin Gökada İkizi Bulundu

Gökbilimciler tarafından 180 ışıkyılı uzakta Samanyolu galaksisinin ikizleri gibi görünen büyük bir sarmal galaksiyi görüntülendi. Keşfedilen yeni galaksi sadece bizimkine benzemekle kalmıyor, aynı zamanda Samanyolu gibi iki uydu galaksisine de sahip. Bu keşif uzmanlar tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Böylesi bir benzerliğin oldukça nadir olacağı ifade ediliyor.

gokbilimciler-tarafindan-samanyolu-galaksisinin-gokada-ikizi-bulundu3

NCG 2718 olarak adlandırılan gizemli gökadalar sadece galaksimize benzemiyorlar, aynı zamanda Samanyolu ile etkileşime giren iki uydu gökadası gibi görünen bir çift yörünge galaksi içeriyor.

gokbilimciler-tarafindan-samanyolu-galaksisinin-gokada-ikizi-bulundu

Samanyolu’nun ikiz gökadasıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için araştırmacılar ufak galaksiyi daha derinlemesine inceleyecekler. Büyük ve küçük Magellan Bulutları ismi verilen bu yeni galaksiler materyalleri tükenmiş birçok galaksinin aksine yeni yıldızlar üretebilmek için yeterli gaz yoğunluğuna sahipler. Büyük ve küçük Magellan Bulutları Dünya’dan 160 bin ile 200 bin ışık yılı uzaklıkta bulunuyor.

gokbilimciler-tarafindan-samanyolu-galaksisinin-gokada-ikizi-bulundu1

Samanyolu gibi dev bir spiral galakside Büyük ve Küçük Magellan bulutunda görüldüğü gibi iki yörüngeli uyduların bulunması nadir görülen bir durumdur. Bunun için Yonsei Üniversitesi’nden araştırmacılar evrenin herhangi bir yerinde Samanyolu galaksisinin benzerini bulup bulmayacaklarını araştırdılar. Bu araştırma için yaklaşık olarak 20 bin galaksi tarandı.

gokbilimciler-tarafindan-samanyolu-galaksisinin-gokada-ikizi-bulundu0

Araştırma, Hydra takımyıldızında bulunan NGC 2718 olarak anılan büyük spiral galaksinin Samanyolu Galaksisine benzediği ve galaksimizde olduğu gibi UGC 4703 ve UGC 4703B adı verilen iki yörünge galaksisine sahip olduğunu ortaya çıkardı. Bu keşif oldukça nadir görülen bir olguyu ortaya çıkarmış oldu.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    İlk İnsan Kafa Naklinin Gerçekleştirildiği İddia Ediliyor

    Van Gölünde 3 Bin Yıllık Kale Bulundu