Gökbilimciler Tüm Dünya Genelinde Çığır Açacak Bir Kara delik Açıklaması Yapmak Üzere

Avrupa Güney Rasathanesi haftaya büyük bir açıklama yapacağını duyurdu. Kulağa nasıl geldiğini biliyoruz, görünüşe göre tüm dünya Event Horizon Teleskobunun ilk kara delik fotoğrafını görecek.
Canlı yayınlanacak etkinliğe kadar emin olamayız ancak büyük bir ipucu var: Avrupa Güney Rasathanesi’ nin açıklamasına göre araştırmacılar “Event Horizon Teleskobu’ ndan alınan ilk sonucu tartışacak. Event Horizon Teleskobu yıllardır Samanyolu galaksisinin göbeğinde duruyor ve galaksimizin süper büyük kara deliği Sagittarius A*’ nın bulunduğu yerin bir fotoğrafını(karesini) yakalamaya çalışıyor.
Büyük bir başarı: Çünkü – kara delikler kelimenin tam anlamıyla görünmezler. Tüm elektromanyetik radyasyonu emiyorlar, bu da hiçbir teleskobun -radyo,X-ray,optik,Gamma-ray- onları tespit edemediği anlamına geliyor.

Bu yüzden bu zamana kadar bir tane bile görmedik.
Bir kara deliğin dışında kalan ve ışık kaçış hızına erişemeyen bir nokta olan Event Horizon teleskobunu görmek, kolay olmasa da teorik olarak mümkün. Bir kara deliğin çevresindeki uzay zaman garip işliyor; ayrıca Sagittarius A* kalın bir toz ve gaz tabakası ile kaplı.
Bunların hiç biri kendini adamış bilim insanlarını durdurmaya yetmiyor tabi ki. Dünyanın çevresindeki teleskoplar güçlerini bu görev için birleştirdi. O kadar çok veri üretildi ki, bu veriler uçaklarda gönderilen hard diskler ile transfer edildi. Sonrasında bilim insanları bu verileri sınıflandırdı ve analiz etti.

Sonunda bir şeyler hazır hale geldi. 10 Nisan 2019 TSİ 14:00’da Avrupa Komisyonu, Avrupa Araştırma Konseyi ve EventHorizon Teleskobu projesi, “çığır açan” sonuçlardan bahsedecek.
“Bu sonucun öneminden dolayı tüm Avrupa Güney Rasathanesi üye ülkelerini ve diğerlerini bu tarz etkinlikler için teşvik ediyoruz.” şeklinde bir açıklamaları da bulunuyor.
Bu etkinlik YouTube’da yayınlanacak, yayına buradan ulaşabilirsiniz. Buradan kaydedip bu heyecanı sayfamızda takip edebilirsiniz.
Kara delik Açıklaması yapıldı: Gökbilimcilerin açıklamasının ardından paylaşılan ilk gerçek kara delik fotoğrafı !”


Editör / Yazar: Gizem YILDIZ
Kaynak: https://www.sciencealert.com/the-event-horizon-telescope-is-about-to-make-a-hyuuuuge-announcement?perpetual=yes&limitstart=1

“Yeni bir gen mutasyonunu taşıyan kadın neredeyse ağrısız yaşıyor.”

Major Depresyon, Obezite ve Kronik Ağrılar Tedavi Edilebilir